Jakie są koszty sprawy rozwodowej?
REKLAMA
REKLAMA
Zasadą jest, że strona przegrywająca proces jest obowiązana zwrócić przeciwnikowi na jego żądanie koszty. Koszty te to koszty niezbędne do dochodzenia praw i obrony. Zwrot kosztów procesu łączą z faktem przegrania sprawy.
REKLAMA
Kwestię, czy i w jakim zakresie strona przegrała sprawę, ocenia się według tego, czy żądania strony zostały w całości lub w części uwzględnione.
Jeśli więc w sprawie rozwodowej żądanie orzeczenia rozwodu zgłoszone przez powoda zostanie uwzględnione, to należy mu się, jako wygrywającemu sprawę, zwrot kosztów procesu od osoby pozwanej.
Zobacz: Jak sporządzić pozew rozwodowy?
REKLAMA
W sprawie rozwodowej stroną faktycznie przegraną jest stroną, która ponosi wyłączną winę za rozkład pożycia małżeńskiego. Rozstrzygnięcie o kosztach procesu obciążające stronę uznaną za wyłącznie winną rozkładu pożycia małżeńskiego tymi kosztami jest najczęściej spotykaną formą orzeczenia o kosztach w sprawie o rozwód w przypadku orzeczenia winy. Najczęściej przyjmuje się, że ten z małżonków, który zostaje uznany za wyłącznie winnego rozkładu, przegrywa cały proces.
Jeśli w sprawie rozwodowej jedna ze stron została w całości obciążona kosztami postępowania sądowego, to oznacza, że przegrała proces. Musi teraz ponieść wyłączną winę za rozkład pożycia.
Pobierz wzór: Pozew o rozwód
Na koszty procesu składają się m.in.:
- koszty sądowe (tzw. wpis sądowy),
- koszty opinii biegłych
- koszty zastępstwa procesowego, jeśli w sprawie występował adwokat.
Zobacz serwis: Pozew rozwodowy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat