W postępowaniu o rozwód występują dwie strony:
- powód (małżonek, który wnosi pozew),
- pozwany (małżonek, z którym powód chce się rozwieść).
Należy w treści pozwu, w górnym prawym rogu podać datę i miejscowość sporządzenia pozwu o rozwód.
Polecamy: Pracujący rodzic. Wiesz, co Ci się należy! Poznaj swoje prawa nr 2
Zobacz również: POZEW O ROZWÓD - WZÓR
Krok 1: Określenie właściwego sądu
W pozwie należy określić sąd, do którego składany jest pozew o rozwód. W przypadku sprawy o rozwód sądem właściwym jest sąd okręgowy, w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie wspólne miejsce zamieszkania, jeśli chociaż jedno z nich tam nadal przebywa. Jeśli małżonkowie nie mają wspólnego miejsca zamieszkania pozew należy wnieść do sądu okręgowego właściwego dla miejsca zamieszkania pozwanego (przeciwko, któremu wnosimy pozew). W sytuacji, gdy nie można ustalić miejsca zamieszkania w wyżej wskazany sposób pozew wnosi się do sądu właściwego dla miejsca zamieszkania powoda (czyli małżonka, który wnosi pozew).
Krok 2: Określenie stron
Poprzez określenie stron pozwu o rozwód należy rozumieć określenie obu małżonków. Są oni bowiem stronami postępowania sądowego, którego efektem końcowym ma być orzeczenie rozwodu. W pozwie należy podać dokładne dane dotyczące stron. Dane jakie muszą zostać zawarte w pozwie to:
- imiona małżonków,
- nazwiska małżonków,
- wykonywane przez nich zawody,
- aktualne adresy.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Krok 3: Wskazanie żądania pozwu
W pozwie należy sprecyzować dokładnie żądania powoda, który domaga się orzeczenia rozwodu. Przede wszystkim należy podać, z czyjej winy (bądź bez orzekania o winie) powinien zostać orzeczony rozwód.
W przypadku, gdy osoba wnosząca pozew chce powołać świadków, którzy potwierdzą wnoszone przez nią żądanie należy zawrzeć żądania przesłuchania świadków. Należy podać dokładnie ich imiona i nazwiska oraz aktualnie adresy. Oprócz tego należy określić, na jaką okoliczność świadkowie mają być przesłuchani.
Zobacz również: Jakie są skutki orzeczenia rozwodu?
Krok 4: Uzasadnienie pozwu
Pozew o rozwód należy uzasadnić. W uzasadnieniu podaje się dlaczego nastąpił trwały i zupełny rozkład pożycia małżonków. Ponadto przytacza się dowody z dokumentów i zeznań świadków na to, że rzeczywiście jest on trwały i zupełny. Opisuje się również sytuację majątkową małżonków. W razie domagania się alimentów na małoletnie dzieci należy wskazać ich potrzeby.
Jeśli małżonkowie mają dzieci powód powinien w uzasadnieniu zawrzeć informacje o liczbie, wieku i płci wspólnych dzieci stron.
Zobacz również: Czy można ustanowić rozdzielność majątkową przed rozwodem?
Krok 5: Załączniki
Wraz z pozwem o rozwód należy złożyć załączniki. Do załączników możemy zaliczyć:
- akt małżeństwa,
- akty urodzenia wspólnych dzieci małżonków,
- zaświadczenia o zarobkach małżonków.
- odpis pozwu.
Krok 6: Złożenie pozwu
Pozew wraz z załącznikami składa się w sądzie okręgowym lub przesyła do niego pocztą. Pozew należy złożyć do sądu w takiej liczbie egzemplarzy, aby sąd oraz pozwany otrzymali po jednym egzemplarzu. Kopia pozwu powinna zawierać kompletną liczbę załączników.
Jeżeli pozew składa się w biurze podawczym sądu, to na jednej kopii, którą powód zachowuje dla siebie, urzędnik poświadcza fakt i datę złożenia.
Krok 7: Opłaty
Wnosząc pozew o rozwód należy liczyć się z kosztami, na które składają się:
- opłaty sądowe i wydatki,
- wynagrodzenie pełnomocnika, jeśli korzysta się z jego pomocy,
- koszty strony (np. dojazdu do sądu, utraconego zarobku itd.).
Od pozwu o rozwód sąd pobiera opłatę stałą w wysokości 600 zł.
Zobacz serwis: Pozew rozwodowy