Odpowiedź na pozew rozwodowy – jak napisać?

Wioleta Matela-Marszałek
Autorka licznych publikacji o tematyce prawnej
rozwiń więcej
Jak napisać odpowiedź na pozew rozwodowy? fot. Shutterstock / fot. Shutterstock
Odpowiedź na pozew rozwodowy to istotne pismo procesowe strony pozwanej. Jak prawidłowo je napisać?

Odpowiedź na pozew o rozwód - jaki termin?

Pozwany wraz z pozwem otrzymuje pouczenie o możliwości lub obowiązku wniesienia odpowiedzi na pozew. Warto dokładnie przeczytać pouczenie, ponieważ znajdą się w nim istotne informacje dotyczące m.in. terminu na wniesienie pisma.

Zgodnie z art. 207 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego termin wyznaczony na wniesienie odpowiedzi na pozew nie powinien być krótszy niż dwa tygodnie.

Odpowiedź na pozew rozwodowy złożona po terminie podlega zwrotowi. Nie wywołuje żadnych skutków prawnych. Należy zatem mieć na uwadze konsekwencje wynikające z art. 207 § 6 k.p.c. tj. pominięcie przez sąd spóźnionych twierdzeń i dowodów (chyba że strona uprawdopodobni, że nie zgłosiła ich w odpowiedzi na pozew bez swojej winy lub że uwzględnienie spóźnionych twierdzeń i dowodów nie spowoduje zwłoki w rozpoznaniu sprawy albo że występują inne wyjątkowe okoliczności).

Polecamy: Darowizny, testamenty, spadki (PDF)

Czy składać odpowiedź na pozew?

Jeżeli zatem pozwany został zobowiązany do wniesienia odpowiedzi na pozew, to powinien zrobić to we wskazanym terminie.

Odpowiedź na pozew rozwodowy warto złożyć również w sytuacji, gdy nie jest to obowiązkowe. Przede wszystkim pozwala to na zaprezentowanie swojego stanowiska w sprawie oraz wskazanie dowodów. W późniejszym czasie może być to utrudnione, jeżeli sąd uzna te dowody za spóźnione. Niewątpliwym plusem złożenia odpowiedzi na pozew jest możliwość uniknięcia wydania przez sąd wyroku zaocznego. Sąd wydaje bowiem taki wyrok, jeżeli pozwany nie stawił się na posiedzenie wyznaczone na rozprawę albo mimo stawienia się nie bierze udziału w rozprawie. W takim przypadku przyjmuje się za prawdziwe twierdzenie powoda o okolicznościach faktycznych przytoczonych w pozwie lub w pismach procesowych doręczonych pozwanemu przed rozprawą, chyba że budzą one uzasadnione wątpliwości albo zostały przytoczone w celu obejścia prawa. Co istotne, wyrok wydany w nieobecności pozwanego nie będzie jednak zaoczny, jeżeli pozwany żądał przeprowadzenia rozprawy w swej nieobecności albo składał już w sprawie wyjaśnienia ustnie lub na piśmie.

Złożenie odpowiedzi na pozew nie podlega żadnym opłatom.

Odpowiedź na pozew rozwodowy – wymogi formalne

Pamiętajmy, iż odpowiedź na pozew jest pismem procesowym, powinna mieć zatem odpowiednią formę. Niezbędne elementy odpowiedzi na pozew to:

  • oznaczenie sądu, do którego pismo jest skierowane, imię i nazwisko lub nazwę stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników;
  • oznaczenie rodzaju pisma;
  • osnowa wniosku lub oświadczenia oraz dowody na poparcie przytoczonych okoliczności;
  • podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika;
  • wymienienie załączników.

Do pisma procesowego należy dołączyć jego odpisy i odpisy załączników dla doręczenia ich uczestniczącym w sprawie osobom, a ponadto, jeżeli w sądzie nie złożono załączników w oryginale, po jednym odpisie każdego załącznika do akt sądowych.

Co napisać w odpowiedzi na pozew rozwodowy?

W odpowiedzi na pozew należy odnieść się do twierdzeń strony przeciwnej i powołanych przez nią dowodów, wskazać dowody, które chcemy przedstawić na rozprawie.

Jeżeli przykładowo pozwany uważa, wbrew twierdzeniom powoda, iż to strona przeciwna ponosi wyłączną winę rozkładu pożycia, powinien wskazać to w pozwie, uzasadnić, przytoczyć odpowiednie dowody. Podobnie z pozostałymi kwestiami, które sąd będzie rozpoznawał w toku sprawy rozwodowej takimi jak kwestia wspólnego mieszkania, alimenty, władza rodzicielska, kontakty z dzieckiem, niekiedy również podział majątku wspólnego.

W każdym zatem przypadku pismo będzie wyglądało inaczej.

Polecamy serwis: Pozew rozwodowy

Prawo
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem
27 lip 2024

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS
26 lip 2024

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz
26 lip 2024

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?
26 lip 2024

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów
26 lip 2024

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem
26 lip 2024

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich
26 lip 2024

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?
26 lip 2024

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej
25 lip 2024

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku
25 lip 2024

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

pokaż więcej
Proszę czekać...