Zabezpieczenia w procesie rozwodowym
REKLAMA
REKLAMA
Proces rozwodowy może trwać bardzo długo. Dlatego konieczne jest wydanie postanowienia, które zabezpieczy interes strony. Można wnosić o zabezpieczenie na czas trwania rozprawy rozwodowej, tj. w trybie art. 730 Kodeksu postępowania cywilnego.
REKLAMA
Jakie wnioski można zabezpieczyć
Wnioski mogą dotyczyć: zabezpieczenia władzy rodzicielskiej nad wspólnymi małoletnimi dziećmi, uregulowania kontaktów rodzica z dziećmi, świadczeń alimentacyjnych, sposobu korzystania ze wspólnego mieszkania.
Nie można wnosić o zabezpieczenie wniosku dotyczącego eksmisji jednego z małżonków, jak również wniosku dotyczącego podziału majątku wspólnego małżonków.
Zobacz również: Kiedy sąd orzeka eksmisję małżonka
We wniosku należy podać uprawdopodobnienie okoliczności uzasadniających wniosek oraz wskazanie sposobu zabezpieczenia, a w sprawach o roszczenia pieniężne także wskazanie sumy zabezpieczenia.
Wniosek o zabezpieczenie podlega rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej. Postanowienie w przedmiocie zabezpieczenia wydane na posiedzeniu niejawnym sąd doręcza tylko osobie uprawnionej.
Wniosek o udzielenie zabezpieczenia podlega rozpoznaniu bezzwłocznie, nie później jednak niż w terminie tygodnia o dnia jego wpływu do sądu, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.
Na postanowienie sądu w pierwszej instancji w przedmiocie zabezpieczenia przysługuje zażalenie. Wniesienie zażalenia wstrzymuje wykonanie postanowienia.
Jeżeli postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia podlega wykonaniu w drodze egzekucji do wykonania tego postanowienia stosuje się odpowiednio przepisy o postępowaniu egzekucyjnym z tym jednak, że sąd nadaje postanowieniu o udzieleniu zabezpieczenia klauzulę wykonalności z urzędu.
Pobierz wzór: Pozew o rozwód
Zabezpieczenie alimentów
W sprawach o alimenty zabezpieczenie może polegać na zobowiązaniu obowiązanego do zapłaty uprawnionemu jednorazowo lub okresowo określonej sumy pieniędzy. W sprawach tych podstawą zabezpieczenia jest jedynie uprawdopodobnienie istnienia roszczenia. Sąd z urzędu doręcza odpis postanowienia o zabezpieczeniu.
Zobacz również serwis: Rozwody
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA