Rozwód - z orzekaniem czy bez orzekania o winie?
REKLAMA
REKLAMA
Sprawy rozwodowe bez orzekania o winie jednego z małżonków kończą się szybciej. Należy jednak pamiętać o tym, że jeżeli w wyroku orzekającym rozwód nie ma rozstrzygnięcia dotyczącego winy, to nie można domagać się jej rozstrzygnięcia w osobnym procesie sądowym.
REKLAMA
Rozwód a świadczenia alimentacyjne dla byłego małżonka
REKLAMA
Osoba, która nie została uznana wyłącznie winną rozkładu pożycia może żądać alimentów od byłego małżonka, kiedy znajdzie się w niedostatku.
Osoba uznana za wyłącznie winną rozpadu pożycia małżeńskiego nie może żądać alimentów na siebie od małżonka niewinnego.
Natomiast, jeśli rozwód został orzeczony z wyłącznej winy drugiego małżonka, a pociągnął za sobą istotne pogorszenie sytuacji małżonka niewinnego, małżonek niewinny nie musi wówczas udowadniać, że znajduje się w niedostatku. W zasadzie wystarczy wykazanie dysproporcji między sytuacją niewinnego małżonka po rozstaniu, a sytuacją, w jakiej znajdowałby się małżonek, gdyby do rozwodu nie doszło i gdyby małżonkowie kontynuowali pożycie. Tak więc wystarczy w tym przypadku pogorszenie sytuacji materialnej, nie zaś niedostatek.
Jeśli sąd nie orzekł o wyłącznej winie jednego z małżonków obowiązek alimentacyjny istnieje między małżonkami przez pięć lat od rozwodu. W wyjątkowych sytuacjach ten termin może zostać przedłużony przez sąd. Gdy rozwód został orzeczony z wyłącznej winy jednego z małżonków, to nie ma czasowego ograniczenia trwania obowiązku alimentacyjnego.
Ponadto, w pewnych okolicznościach orzekanie o winie może stanowić ważny powód do żądania ustalenia nierównych udziałów przy podziale majątku wspólnego, jak również w uzyskaniu eksmisji w sprawie rozwodowej.
W trakcie toczącej się sprawy można zmienić żądanie tzn. gdy wnioskowano o rozwód bez orzekania o winie można zmienić zdanie i wnioskować o orzeczenie rozwodu z winy małżonka. Prawo to przysługuje aż do uprawomocnienia się wyroku rozwodowego.
Zobacz również: Kiedy sąd nie orzeknie rozwodu
Kiedy można żądać orzekania o winie
W każdym przypadku sąd powinien wnikliwie zbadać sprawę i indywidualnie rozstrzygnąć co do winy. Nie ma jednak katalogu zachowań, które przesądzają o winie jednej strony.
Przykładem takich zachowań mogą być: nadużywanie alkoholu, zdrada, agresywne zachowanie, używanie przemocy w stosunku do członków rodziny, nieprzyczynianie się do zaspokajania podstawowych potrzeb rodziny.
Nie ma konkretnego sposobu jak wykazać winę. Nie można więc mówić o tym jakie dowody trzeba posiadać, aby niewątpliwie wykazać winę.
Pobierz: Pozew o rozwód
REKLAMA
Natomiast dowodami służącymi ustaleniu okoliczności mających znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy mogą być odpisy wyroków sądowych za znęcanie się nad rodziną, za inne przestępstwa, zaświadczenia o leczeniu odwykowym, zaświadczenia z izby wytrzeźwień, zeznania świadków - sąsiadów, znajomych czy rodziny, interwencje policji, niebieskie karty z policji, dokumenty w tym obdukcje lekarskie i dokumentacja medyczna oraz wszelkie inne dowody, które potwierdzą, że to małżonek ponosi winę za rozkład pożycia. Co ważne – jako dowody są uznawane także nagrania, sms-y, wiadomości e-mail, a także zapisy z komunikatorów takich jak gadu - gadu.
Jeśli sąd w wyroku rozwodowym orzeknie o winie lub nie orzeknie o winie jednego z małżonków a drugi małżonek nie zgadza się z takim orzeczeniem, można wnieść apelację tylko co do winy.
Zobacz również serwis: Sprawy rodzinne
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat