Wyrównanie dorobku małżonków
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z art. 51(2) kodeksu rodzinnego i opiekuńczego małżonkowie mogą zawrzeć pomiędzy sobą umowę o rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków. Dorobkiem każdego z małżonków jest to, o co wzrosła wartość jego majątku po zawarciu takiej umowy majątkowej.
REKLAMA
Wówczas małżonek którego dorobek jest mniejszy niż dorobek drugiego małżonka może żądać wyrównania dorobków np. przez zapłatę na jego rzecz przez drugiego małżonka odpowiedniej sumy pieniędzy.
W tej sytuacji dorobkiem żony jest różnica miedzy stanem jej majątku z chwili zawarcia umowy o rozdzielności majątkowej a ustaniem małżeństwa.
Zobacz: Kiedy możliwy jest nierówny podział majątku wspólnego?
W razie śmierci jednego z małżonków wyrównanie dorobków następuje między jego spadkobiercami a małżonkiem pozostałym przy życiu.
REKLAMA
Zgodnie z kodeksem wyrównanie dorobków może nastąpić także miedzy siostra, jako spadkobierczynią żony a mężem. Ponieważ majątek małżonków wzrósł w okresie trwania małżeństwa łącznie o 30 tyś zł lecz wzrost majątku męża jest wyższy niż połowa tej kwoty siostra żony miałaby roszczenie do męża o 5.000 zł. Jest to różnica miedzy dorobkiem żony a połowa sumy będącej wartością o jaką razem wzrosły majątki małżonków.
Dodatkowa ciekawostką jest fakt, że przepis jednak nie reguluje sytuacji, która może nastąpić w wypadku śmierci obojga małżonków i nie rozstrzyga tego czy spadkobiercy małżonka mieliby tego typu roszczenie w stosunku do spadkobierców drugiego z małżonków.
Zobacz serwis: Rozwody
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat