Podział majątku wspólnego po separacji i rozwodzie
REKLAMA
REKLAMA
Małżonkowie w trakcie małżeństwa mogą różnie układać swoje stosunki majątkowe. Coraz bardziej popularne staje się w obecnych czasach podpisywanie intercyzy. Jest to umowa o podział majątku między małżonkami. Może zostać podpisana przed zawarcie związku małżeńskiego, jak i w trakcie małżeństwa.
REKLAMA
REKLAMA
W przypadku, kiedy małżonkowi nie zawarli żadnej umowy, regulującej ich wzajemne stosunki majątkowe. Łączy ich wspólność majątkowa ustawowa. Oznacza ona, że wszystkie przedmioty, które małżonkowie nabędą w trakcie tworzenia małżeństwa stanowią ich wspólny majątek. Małżonkowie mają równe udziału w tym majątku.
Rozwody ciągną się niekiedy miesiącami, właśnie z powodu wspólnego majątku i potrzeby jego podziału. Zarówno rozwód, jak i separacja powodują ustanie wspólności majątkowej między małżonkami. Małżonkowie przez cały okres małżeństwa nabywali wspólnie lub pojedynczo, różne przedmioty. Tworzą one ich majątek wspólny, który trzeba podzielić.
Do majątku wspólnego zalicza się także:
- pobrane wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej każdego z małżonków,
- dochody z majątku wspólnego i z majątku osobistego każdego z małżonków,
- środki zgromadzone na rachunku otwartego lub pracowniczego funduszu emerytalnego każdego z małżonków.
Zaliczamy również do niego przedmioty zwykłego urządzenia domowego. Nie ma znaczenie, czy zostały nabyte z majątku wspólnego, czy osobistego małżonków.
Zobacz też: Kiedy możliwy jest nierówny podział majątku wspólnego?
Podział wspólnego majątku
W trakcie małżeństwa żaden z małżonków nie może domagać się podziału ustawowego majątku wspólnego. (Innym rozwiązaniem może być podpisanie przez małżonków umowy majątkowej małżeńskiej - intercyzy). Natomiast podziału ustawowej wspólności majątkowej (jeśli małżonkowie nie podpisali żadnej umowy majątkowej) małżonkowie mogą domagać się w przypadku:
- rozwodu,
- separacji,
- unieważnienia małżeństwa,
- ustanie małżeństwa na skutej śmierci małżonka,
- ogłoszenia upadłości,
- orzeczenia ubezwłasnowolnienia jednego z małżonków.
Małżonkowie, którzy mają orzeczony rozwód lub separacje mogą domagać się podziału wspólnego majątku. Muszą w tym celu złożyć wniosek o podział majątku wspólnego. Wniosek składa się do sądu rejonowego.
We wniosku można się domagać:
- podziału majątku na dwie równe części,
- podziału majątku na części nierówne,
- ustalenia, jakie wydatki i nakłady zostały poczynione z majątku wspólnego na majątek osobisty i odwrotnie – podlegają ona bowiem zwrotowi.
REKLAMA
Wniosek o podział majątku wspólnego można wnieść, także w trakcie trwania postępowania rozwodowego. Wnosi się go wtedy do sądu okręgowego (jest on właściwy do orzekania o rozwodzie). Jeśli przeprowadzenie podziału majątku nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu, sąd podzieli majątek w wyroku rozwodowym. Jeśli tego nie uczyni, po orzeczeniu rozwodu, małżonek może wystąpić z wnioskiem o podział majątku. Wtedy wnosi wniosek do sądu rejonowego. To samo dotyczy orzekania separacji.
Najczęściej zdarza się, że największym przedmiotem wspólnego majtku jest mieszkanie. Przy orzekaniu rozwodu lub separacji sąd określa sposób wspólnego mieszkania małżonków po rozwodzie lub separacji. Ma to miejsce, jeśli małżonkowie wspólnie mieszkają w mieszkaniu.
W przypadku podziału majątku, sąd orzeka, który z małżonków zatrzymuje mieszkanie, a który otrzymuje spłatę.
Zobacz: Ile kosztuje podział majątku małżonków?
WNIOSEK O PODZIAŁ MAJĄTKU WSPÓLNEGO (wzór)
Siedlce, 15 lipca 2008r.
Sąd Rejonowy
W Siedlcach
Wnioskodawczyni:
Anna Nowak
zam. Siedlce
ul. Warszawska 18 m. 17
Uczestnik:
Jan Nowak
zam. Siedlce
ul. Białostocka 14
Wniosek podział majątku wspólnego
Wnoszę o:
1) ustalenie, że w skład majątku wspólnego wnioskodawczyni i uczestnika postępowania wchodzą następujące składniki majątkowe:
a) własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego położonego w Siedlcach, przy ul. Warszawskiej 18 m. 17 składającego się z 3 pokoi i kuchni o łącznej powierzchni 72 mkw., wartości 200 tysięcy zł.
b) samochód marki Saab o numerze rejestracyjne WSI 12543 o wartości 70 tysięcy zł.
2) podział majątku wspólnego stron przez przyznanie na własność wnioskodawczyni własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu, a uczestnikowi postępowania – samochodu osobowego marki Saab oraz zasądzenie od wnioskodawczyni na rzecz uczestnika kwoty 130 tysięcy tytułem wyrównania udziału we wspólnym majątku.
Uzasadnienie
Sąd Okręgowy w Siedlcach wyrokiem z dnia 10 kwietnia 2008 roku w sprawie sygn. Akt 155/08 orzekł rozwód małżeństwa Anny i Jana Nowak
Dowód: Odpis orzeczenia sądu o rozwodzie
Małżonkowie nie zawarli umowy majątkowej małżeńskiej i podczas trwania małżeństwa dorobili się majątku wspólnego. Udział każdego z nich w tym majątku wynosił połowę. W czasie trwania małżeństwa strony nabyły m.in. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz samochód osobowy marki Saab.
Wnioskodawczyni proponuje podzielić majątek w sposób wskazany we wniosku. Natomiast innymi składnikami majątku wspólnego, niewymienionymi we wniosku strony zgodnie się podzieliły, a do sądowego podziału pozostawiły tylko składniki wymienione we wniosku.
Z uwagi na powyższe wniosek jest uzasadniony.
Anna Nowak
(podpis własnoręczny)
Załączniki:
1) Odpis orzeczenia o rozwodzie
2) Odpis wniosku i załącznika
Zobacz serwis: Podział majątku
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat