Jeśli każdy z małżonków ma swój majątek osobisty, którym zarządza, bez konieczności uzyskiwania zgody współmałżonka, możemy mówić o rozdzielności majątkowej.
Jeśli małżonkowie chcą ustanowić rozdzielność majątkową, można, to uczynić przed lub po ślubie. Czynią to przez zawarcie umowy majątkowej, w której regulują stosunki majątkowe. Umowę taką małżonkowie muszą sporządzić u notariusza.
Nie wszyscy małżonkowie chcą i mogą dojść do porozumienia, jeśli chodzi o podział majątku. W takich sytuacjach, z ważnych powodów, każdy z małżonków może żądać ustanowienia rozdzielności majątkowej przez sąd.
Zobacz: Bezpłatne porady prawne
Do ważnych powodów możemy zaliczyć:
- trwonienie majątku wspólnego na skutek hulaszczego trybu życia,
- alkoholizm,
- rażącą niegospodarności,
- uchylanie się od pomnażania majątku,
- zatrzymywanie majątku wyłącznie dla siebie,
- faktyczna separacja małżonków,
- zaistnienie przesłanek żądania rozwodu.
Do ważnych powodów nie zalicza się okoliczności niezawinionych przez małżonka bądź niezależnych od jego woli, np. długotrwałej choroby.
Zobacz: Jak ustalić skład i wartość majątku, który podlega podziałowi?
Kiedy powstaje rozdzielność?
Rozdzielność majątkowa powstaje z dniem oznaczonym w wyroku wydanym przez sąd. Sąd ma obowiązek wyznaczyć dokładną datę (dzień, miesiąc, rok), w której powstanie rozdzielność majątkowa.
W wyjątkowych wypadkach sąd może ustanowić rozdzielność majątkową z datą wsteczną, wcześniejszą od dnia wyroku, a nawet z dniem wcześniejszym niż dzień wytoczenia powództwa. Są to jednaka sytuacje wyjątkowe.
W przypadku, gdy sąd nie wyznaczył w wyroku daty powstania rozdzielności majątkowej, małżonkowie mogą wnieść o uzupełnienie wyroku. Wniosek taki należy złożyć w terminie 2 tygodni od daty ogłoszenia wyroku.
Zabezpieczenie majątku
Korzystnym rozwiązaniem jest zgłoszenie żądania, aby sąd na czas trwania procesu zabezpieczył majątek wspólny małżonków. Należy zgłosić wniosek o zabezpieczenie powództwa. Zabezpieczenie może polegać na przykład na poddaniu jednego lub obojga małżonków określonym ograniczeniom w zakresie zarządu majątkiem wspólnym.
Pełnomocnictwo
W sprawie o ustanowienie rozdzielności majątkowej małżonkowie mogą działać nie osobiście, a przez ustanowionego pełnomocnika.
Zobacz serwis: Podział majątku