Przez wiele lat w sprawach o podział majątku byłych małżonków kontrowersje wzbudzała kwestia tego, czy sąd powinien uwzględnić w takim podziale okoliczność, że ich nieruchomość obciążona jest kredytem. Ma to olbrzymie znaczenie z punktu widzenia interesów stron postępowania, gdyż nieruchomość jest najważniejszym, a często jedynym wartościowym składnikiem całego majątku.
Zobacz również: Pozew o rozwód WZÓR
Problem związany jest z tym, że przez wiele lat sądy ignorowały w ogóle obciążenie nieruchomości kredytem. W orzeczeniu wydanym w dniu 21 stycznia 2010 r. Sąd Najwyższy przesądził jednak, że wartość lokalu, będącego przedmiotem podziału w sprawie o podział majątku wspólnego po ustaniu wspólności majątkowej między małżonkami, powinna być ustalona przy uwzględnieniu hipoteki obciążającej ten lokal (postanowienie Sądu Najwyższego – Izba Cywilna z dnia 21 stycznia 2010 r. I CSK 205/09). Oznacza to, że sąd ustalając wysokość spłat na rzecz danego małżonka, przyznając własność nieruchomości drugiemu z nich, winien wziąć pod uwagę wartość nieruchomości pomniejszoną o wartość kredytu.
Sąd, dzieląc majątek byłych małżonków musi uwzględnić wysokość hipoteki obciążającej nieruchomość.
Drugi problem, z którym strony muszą się borykać, jest związany z tym, że zgodnie z przepisami sąd dzieli jedynie aktywa i nie dokonuje podziału pasywów (czyli długów) stron, a do nich należy kredyt. Oznacza to, że sąd przyznając nieruchomość jednemu z małżonków, nie będzie rozstrzygał tego, który z byłych małżonków ma spłacać kredyt zaciągnięty na zakup/ wybudowanie nieruchomości. Te kwestie będzie w dalszym ciągu regulowała umowa byłych małżonków z bankiem, to byli małżonkowie musieliby postarać się o wyłączenie jednego z nich z umowy kredytowej.
Jak napisać wniosek o podział majątku wspólnego?