-
Podział majątku nie tylko w trakcie rozwodu
Sąd w trakcie sprawy rozwodowej podzieli majątek, jeżeli jeden z małżonków złoży taki wniosek, jednak takie orzeczenie nie jest obowiązkowym elementem wyroku rozwodowego.
Jeżeli małżonkowie nie zdecydują się na podział majątku podczas rozwodu, to mogą to zrobić już po rozwodzie w oddzielnym postępowaniu. Podział majątku jest również możliwy jeszcze przez sprawą o rozwód w drodze umowy zawartej przed notariuszem.
-
Sąd nie zawsze podzieli majątek
Podział majątku w sprawie rozwodowej jest możliwy, jeżeli przeprowadzenie tego podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu.
W uchwale z dnia 13 stycznia 1978 r. Sąd Najwyższy uznał, iż „przeprowadzenie w wyroku rozwodowym podziału majątku wspólnego stron nie powoduje nadmiernej zwłoki postępowania nie tylko wtedy, gdy między stronami nie ma sporu co do składu i sposobu podziału tego majątku, lecz także wtedy, gdy wyjaśnienie spornych między stronami okoliczności, bądź też takich okoliczności, które sąd obowiązany jest ustalić z urzędu, wymaga przeprowadzenia postępowania dowodowego w ograniczonym przedmiotowo i czasowo zakresie”.
Polecamy: Psychologiczny GPS. Jak zadbać o siebie, stawiać zdrowe granice i tworzyć budujące relacje (PDF)
-
Możliwy jest częściowy podział majątku
Taka sytuacja wynika z zasady, iż postępowanie o podział majątku nie powinno spowodować zbędnej zwłoki. W wyżej wymienionej uchwale Sąd Najwyższy uznał jednak , iż „dokonanie podziału majątku wspólnego, obejmującego tak ważny składnik jak prawo do mieszkania, zwłaszcza gdy jest to składnik podstawowy, może być często uzasadnione nawet kosztem pewnej zwłoki postępowania w sprawie”.
Składniki majątku, które nie zostały podzielone podczas rozwodu mogą być przedmiotem późniejszego postępowania nieprocesowego.
-
Do podziału tylko majątek wspólny
O tym, jakie składniki majątku wchodzą w skład majątku wspólnego, a jakie należą do majątków osobistych małżonków, decydują przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz zawarta między małżonkami umowa majątkowa małżeńska, jeżeli taka została sporządzona.
Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym do majątku osobistego wchodzą przykładowo przedmioty majątkowe nabyte przed ślubem. Majątek osobisty stanowią także przedmioty nabyte w drodze spadku czy darowizny, o ile darczyńca lub spadkodawca nie postanowili inaczej.
Majątkiem wspólnym są m.in. wynagrodzenia za pracę.
Oczywiście małżonkowie mogą w drodze umowy zawartej przed notariuszem zmienić ustrój ustawowej wspólności majątkowej. Wówczas kwestie majątkowe określi zawarta pomiędzy nimi umowa majątkowa.
W każdym jednak przypadku podział będzie obejmował jedynie przedmioty należące do majątku wspólnego.
Państwo Z. w drodze majątkowej umowy małżeńskiej zawartej przed notariuszem rozszerzyli wspólność majątkową na mieszkanie, które dotychczas stanowiło majątek osobisty Pana Z. Rozwodzący się małżonkowie uzgodnili sposób podziału, a sąd uznając, iż postępowanie nie spowoduje zbędnej zwłoki, dokonał podziału.
-
Niższa opłata, gdy jest zgoda
Jeżeli małżonkowie przedstawią zgodny projekt podziału, wówczas opłata od wniosku o podział majątku wspólnego wynosi 300 zł. W przeciwnym wypadku - 1000 zł.
Polecamy serwis: Podział majątku