Podział majątku - vademecum
REKLAMA
REKLAMA
Co podlega podziałowi?
Podziałowi podlegają aktywa majątku wspólnego małżonków. Co do zasady niedopuszczalne są rozliczenia długów. Jednak w praktyce przy zgodzie małżonków istnieje możliwość obciążenia jednego z nich obowiązkiem spłaty długu.
REKLAMA
Zobacz również: Jak ustalić skład i wartość majątku, który podlega podziałowi?
Czy zawsze po równo?
Zgodnie z art. 43 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym. Jednak z ważnych powodów, każdy z nich może żądać, aby ustalenie udziałów nastąpiło z uwzględnieniem stopnia, w którym każdy z nich przyczynił się do powstania tego majątku.
Przy ocenie tego w jakim stopniu każdy z małżonków przyczynił się do powstania majątku wspólnego bierze się pod uwagę również nakład osobistej pracy przy wychowaniu dzieci i we wspólnym gospodarstwie domowym
Zobacz również: Nierówny podział majątku małżonków
Ile kosztuje podział?
REKLAMA
Koszty uzależnione są od sposobu podziału. Wniosek do sądu o podział majątku po rozwodzie podlega opłacie w wysokości 1000 zł lub 300 zł, jeżeli małżonkowie przedstawią zgodny plan podziału. Należy pamiętać o kosztach sądowych, które obciążają strony w sposób określony w Kodeksie postępowania cywilnego, o ewentualnym wynagrodzeniu biegłego, kosztach mediacji, a także wynagrodzeniu adwokata lub radcy prawnego.
Przy umownym podziale majątku należy pamiętać o konieczności zawarcia umowy w formie aktu notarialnego, jeżeli w skład dzielonego majątku wchodzi nieruchomość. Koszty takiego podziału obejmują taksę notarialną i 23% VAT.
Zobacz również: Ile kosztuje podział majątku małżonków?
Co ze wspólnym domem?
Odpowiedź na to pytanie uzależniona jest od tego, do kogo należała nieruchomość w chwili zawarcia małżeństwa. Jeżeli dom wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków, to według zasady równych udziałów, małżonkowie mają równe udziały w przedmiotowej nieruchomości. Jednak sąd może orzec o nierównych udziałach w majątku wspólnym, co będzie miało wpływ na kwestię podziału domu.
Zobacz również: Ekspert radzi: Czyj dom po rozwodzie?
Co z mieszkaniem?
Sposób korzystania ze wspólnego mieszkania przez czas wspólnego w nim zamieszkiwania przez małżonków stanowi jedno z rozstrzygnięć wyroku rozwodowego.
W wypadkach wyjątkowych, gdy jeden z małżonków swym rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie, sąd może nakazać jego eksmisję na żądanie drugiego małżonka.
Na zgodny wniosek stron sąd może w wyroku orzekającym rozwód orzec również o podziale wspólnego mieszkania albo o przyznaniu mieszkania jednemu z małżonków, jeżeli drugi małżonek wyraża zgodę na jego opuszczenie bez dostarczenia lokalu zamiennego i pomieszczenia zastępczego, o ile podział bądź jego przyznanie jednemu z małżonków są możliwe.
Orzekając o wspólnym mieszkaniu małżonków sąd uwzględnia przede wszystkim potrzeby dzieci i małżonka, któremu powierza wykonywanie władzy rodzicielskiej.
Zobacz również: Co z mieszkaniem po rozwodzie?
Zobacz również: Podział majątku małżonków - poradnik
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat