Ustalenie składu majątku
Sąd ustala samodzielnie skład majątku, ale jest związany poprzednimi prawomocnymi orzeczeniami stwierdzającymi, że dany składnik wchodzi bądź też nie do majątku wspólnego.
W razie sporu o istnienie uprawnienia do żądania podziału, jak również w razie sporu między uczestnikami o to, czy pewien przedmiot należy do majątku wspólnego, sąd może wydać postanowienie wstępne, rozstrzygające ten spór.
Z chwilą wszczęcia postępowania o podział majątku wspólnego odrębne postępowanie w sprawach między małżonkami jest niedopuszczalne. Sprawy będące w toku przekazuje się do dalszego rozpoznania sądowi prowadzącemu postępowanie o podział majątku do rozpoznania w tym postępowaniu.
Zobacz: Jak ustanowić rozdzielność majątkową w małżeństwie?
Ustalenie wartości majątku
Ustalenie wartości składników majątku wspólnego następuje według cen z chwili orzekania o podziale, a nie z chwili ustania wspólności lub innej chwili. W czasie dłużej trwającego postępowania może dojść do sytuacji, gdy zajdzie konieczność ponownego oszacowania wartości składników majątku, np. na skutek zmiany cen. Dla ustalenia wartości składników majątku wspólnego właściwe są ceny umowne (wolnorynkowe). Określając wartość majątku należy brać pod uwagę obciążenia, które mają wpływ na wartość składników majątku, np. hipoteka, służebność.
Rozliczenie długów
W postępowaniu o podział majątku, co do zasady nie jest dopuszczalne zobowiązanie jednego z małżonków do spłacenia określonego długu i zwolnienie drugiego z nich z obowiązku zapłaty. Jednak w praktyce za zgodą małżonków dopuszcza się możliwość obciążenia jednego lub obojga w oznaczonych częściach z obowiązkiem spłaty określonego długu.
Zobacz serwis: Majątek