Rozdzielność majątkowa na podstawie umowy małżonków

Jacek Zalewski
Wolontariusz w fundacji zajmującej się świadczeniem pomocy prawnej, student V roku prawa
rozwiń więcej
Z ważnych powodów można żądać zmniejszenia obowiązku wyrównania dorobku (przykładowo gdy małżonek trwonił swój majątek).
Umowne ustroje majątkowe są stosowane w praktyce, gdy małżonkowie dysponują już określonym majątkiem przed zawarciem małżeństwa. Małżonkowie decydują się na ich zawarcie również wtedy, gdy pomiędzy ich majątkami występuje dysproporcja albo gdy prowadzą już na własny rachunek działalność gospodarczą lub zawodową.

A. Rozdzielczość majątkowa

Umowa rozdzielczości majątkowej wprowadza dwa odrębne majątki osobiste małżonków, nie istnieje tutaj jakikolwiek substrat majątku wspólnego.

W przypadku gdy małżonkowie przed zawarciem małżeństwa decydują się na wprowadzenie tej konstrukcji, wówczas nie tylko zachowują oni swój dotychczasowy majątek osobisty, lecz również wszelki majątek nabyty po zawarciu małżeństwa wchodzi do ich majątków osobistych. W przypadku, gdy małżonkowie zdecydują się na wprowadzenie powyższego ustroju majątkowego już w czasie trwania małżeństwa, dotychczasowy ustrój majątkowy małżeński ustaje (z datą zawarcia umowy, bądź z datą późniejszą), majątek wspólny ulega podziałowi, a przedmioty majątkowe wchodzą do majątków osobistych małżonków.

W takim przypadku, gdy dojdzie do ustania małżeństwa (np. rozwód), nie ma podstaw do dokonywania podziału majątku małżonków.

Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym wyróżniamy następujące rodzaje ustrojów majątkowych małżeńskich:
A. Wspólność majątkowa rozszerzona
B. Wspólność majątkowa ograniczona
C. Rozdzielczość majątkowa
D. Rozdzielczość majątkowa z wyrównaniem dorobków

Zobacz również: Intercyza, czyli umowa majątkowa małżeńska - treść i zakres

B. Rozdzielność majątkowa z wyrównaniem dorobków

Powyższy ustrój majątkowy stanowi modyfikację opisywanego powyżej ustroju rozdzielczości majątkowej.

Modyfikacja polega na tym, że podczas trwania małżeństwa, oboje małżonkowie mają tylko majątek osobisty, natomiast w przypadku ustania małżeństwa dochodzi do wyrównania dorobków małżonków. Konstrukcja ma na celu ochronę małżonka, który z różnych przyczyn nie mógł, bądź nie był w stanie pomnażać majątku po zawarciu małżeństwa (np. gdy jeden małżonek wziął na siebie obowiązek zajmowania się gospodarstwem domowym, bądź chorym członkiem rodziny).

Ustawa definiuje pojęcie dorobek; jest to wzrost wartości majątku każdego z małżonków po zawarciu umowy majątkowej małżeńskiej. Obliczamy więc wzrost majątku zarówno żony, jak i męża po zawarciu umowy małżeńskiej, dolicza się również do majątku małżonków darowizny dokonane przez każdego z nich (za wyjątkiem darowizn dokonanych na rzecz wspólnych zstępnych, oraz tzw. zwyczajowo przyjętych drobnych darowizn).

Do dorobku dolicza się również wartość usług świadczonych przez jednego z małżonków na rzecz drugiego, oraz nakłady i wydatki poczynione z majątku jednego małżonka na rzecz majątku drugiego z małżonków.

Z ważnych powodów można żądać zmniejszenia obowiązku wyrównania dorobku (przykładowo gdy małżonek trwonił swój majątek). W przypadku śmierci jednego z małżonków do wyrównania dorobków dochodzi pomiędzy małżonkiem a spadkobiercami, spadkobiercy mogą żądać zmniejszenia wyrównania dorobku gdy małżonek (spadkodawca) za życia wytoczył powództwo o rozwód, orzeczenie separacji, lub unieważnienie małżeństwa.

Do wyrównania dorobków może dojść poprzez zapłatę, lub przeniesienie praw majątkowych, strony umowy mogą dochodzić sądowo wyrównania dorobku.

Zobacz również serwis: Rozwody

Prawo
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem
27 lip 2024

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS
26 lip 2024

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz
26 lip 2024

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?
26 lip 2024

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów
26 lip 2024

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem
26 lip 2024

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich
26 lip 2024

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?
26 lip 2024

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej
25 lip 2024

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku
25 lip 2024

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

pokaż więcej
Proszę czekać...