Nieruchomość nabyta przez jednego z małżonków stanowi część majątku wspólnego
REKLAMA
REKLAMA
Tak
Majątek wspólny
Na wstępie należy zauważyć, że wszystkie rzeczy nabyte za środki pochodzące z majątku wspólnego automatycznie stanowią wspólną własność małżonków. Nie ma tu znaczenia oświadczenie małżonka – choć wprowadzając w błąd notariusza wprowadziło w tym przypadku pewne zamieszanie.
REKLAMA
Wynagrodzenie za pracę pobierane przez jednego z małżonków ( przy założeniu, że pomiędzy małżonkami nie było rozdzielności majątkowej) stanowi składnik majątku wspólnego.
Zobacz: Jak ustalić skład i wartość majątku, który podlega podziałowi?
Prostowanie księgi wieczystej
Ustawa o księgach wieczystych i hipotece w art. 10 przewiduje możliwość sprostowania treści księgi wieczystej jeśli nie odpowiada ona rzeczywistemu stanowi prawnemu. W tym przypadku księga nie odzwierciedla faktu, iż wzmiankowana nieruchomość należała do majątku wspólnego małżonków- a w obecnej sytuacji (po rozwodzie) stanowi ich współwłasność w częściach ułamkowych (po 1/2). Jeśli sąd przychyli się do powództwa- w oparciu o wyrok będzie można dokonać wpisu do księgi wieczystej.
W takim wypadku księga odzwierciedlać będzie aktualny stan prawny.
Jak to zrobić?
Powództwo składamy przeciwko osobie (osobom) wpisanym jako właściciel w księdze wieczystej nieruchomości. Sądem właściwym do rozpoznania sprawy jest sąd rejonowy, w okręgu którego znajduje się nieruchomość (niezależnie od wartości nieruchomości).
Pozew podlega wpisowi stosunkowemu- w wysokości 5% wartości przedmiotu sporu. Postępowanie może być więc drogie.
Żądanie pozwu powinno wskazywać, jakie dane zawarte w księdze wieczystej są niezgodne z rzeczywistym stanem rzeczy oraz jakie dane powinny być wpisane w miejsce nieprawidłowych. W powództwie należy jednocześnie dokładnie oznaczyć przedmiotową nieruchomość (adres, numer KW, powierzchnia itp.).
Zobacz serwis: Podział majątku
Jeśli postępowanie zakończy się prawomocnym wyrokiem (uwzględniającym powództwo) – wyrok sądu jest podstawą do dokonania wpisu do księgi wieczystej nieruchomości nowego właściciela (200 zł). Sąd nie robi tego z urzędu.
Postępowanie nie należy do prostych – warto skorzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika- porównaj bazę kancelarii prawnych na prawnik.pl.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat