REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Renta rodzinna dla wdowy

 Kancelaria Radców Prawnych Zdanowicz i Wspólnicy Sp.K.
Profesjonalista w zakresie szeroko rozumianego prawa gospodarczego i cywilnego
Renta rodzinna po zmarłym, byłym mężu/ Fot. Fotolia
Renta rodzinna po zmarłym, byłym mężu/ Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zgodnie z uregulowaniami ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych także rozwiedzionej małżonce lub wdowie przysługuje prawo do renty rodzinnej po zmarłym mężu. Jakie warunki należy spełnić, by uzyskać świadczenie z FUS, tj. rentę rodzinną?

Renta rodzina jest świadczeniem, które zasadniczo ma na celu zabezpieczenie sytuacji majątkowej osób bliskich na wypadek śmierci ubezpieczonego, który miał obowiązek alimentacyjny wobec swojej rodziny. Zasady udzielania renty rodzinnej oraz krąg osób uprawnionych do renty rodzinnej określają przepisy ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U 2013 poz. 1440 z zm.), zwanej dalej „Ustawą”.

REKLAMA

Zobacz również: Kalkulator emerytalny

Renta rodzinna rozwiedzionej małżonki/ wdowy

Zgodnie z art. 70 ust. 3 Ustawy prawo do renty rodzinnej przysługuje również rozwiedzionej małżonce lub wdowie. Przepis jednak wskazuje, iż rozwiedziona małżonka ma prawo do renty rodzinnej tylko wówczas, o ile spełnia kumulatywnie poniższe warunki z punktu 1 albo 2 oraz 3:

  1. w chwili śmierci męża osiągnęła wiek 50 lat lub była niezdolna do pracy lub wychowuje co najmniej jedno z dzieci, wnuków lub rodzeństwa uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym mężu, które nie osiągnęło 16 lat, a jeżeli kształci się w szkole - 18 lat życia, lub jeżeli sprawuje pieczę nad dzieckiem całkowicie niezdolnym do pracy oraz do samodzielnej egzystencji lub całkowicie niezdolnym do pracy, uprawnionym do renty rodzinnej albo,
  2. osiągnęła wiek 50 lat lub stała się niezdolna do pracy po śmierci męża, nie później jednak niż w ciągu 5 lat od jego śmierci lub od zaprzestania wychowywania osób wymienionych w pkt. 1 powyżej;
  3. posiada w dniu śmierci męża prawo do alimentów z jego strony ustalone wyrokiem lub ugodą sądową.

Uprawnienie rozwiedzionej małżonki do renty rodzinnej poza przesłankami wspólnymi do ustanowienia renty rodzinnej dla innych uprawnionych do przedmiotowego świadczenia bliskich przysługuje tylko wówczas, gdy w chwili śmierci posiada ona formalnie poprzez wyrok lub ugodę sadową ustanowione prawo alimentów od męża. Ustawodawca zatem przypisał rozwiedzionej małżonce prawo do renty rodzinnej tylko wówczas gdy pomiędzy byłymi małżonkami w sposób sądowy został ustanowiony obowiązek alimentacyjny. Prawo do renty rodzinnej ma zatem jedynie małżonka rozwiedziona, która nie została uznana wyłącznie winną rozkładu małżeństwa, pozostaje w niedostatku i sąd potwierdził obowiązek zapłaty alimentów na jej rzecz od zmarłego męża wyrokiem lub ugodą.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wybór między emeryturą a rentą po zmarłym małżonku

Kiedy rozwiedziona otrzyma rentę rodzinną po zmarłym byłym mężu?

Prawo do renty rodzinnej a alimenty

Przepisy zatem wyłączają możliwość przyznania renty rodzinnej rozwiedzionej małżonce, która otrzymuje od byłego męża alimenty płacone dobrowolnie lub ustalone pomiędzy byłymi małżonkami umownie lub ugodą pozasądową. Kwestia ta jednak została w ostatnim czasie poddana ocenie pod kątem zgodności z Konstytucją przez Trybunał Konstytucyjny, który w wyroku z dnia 13 maja 2014 r. w sprawie SK 61/13 uznał, iż „art. 70 ust. 3 Ustawy w zakresie, w jakim uprawnienie małżonki rozwiedzionej do uzyskania renty rodzinnej uzależnia od wymogu posiadania w dniu śmierci męża prawa do alimentów z jego strony, ustalonych wyłącznie wyrokiem lub ugodą sądową, jest niezgodny z art. 67 ust. 1 w związku z art. 32 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.” Trybunał w powołanym wyroku stwierdził, że nie ma podstaw do różnicowania prawa rozwiedzionej małżonki, która miała sądownie ustalone alimenty od byłego męża od rozwiedzionej małżonki, która otrzymuje alimenty od byłego męża dobrowolnie. Takie rozwiązanie ustawowe powoduje bowiem brak zapewniania realizacji celu i treści przepisów dotyczących renty rodzinnej. Sąd konstytucyjny uznał, iż taki podział kręgu rozwiedzionych małżonków w zakresie uprawnienia do renty rodzinnej ma nieproporcjonalny charakter w odniesieniu do przedmiotu ochrony, jakim jest zabezpieczenie majątkowe osób bliskich zmarłego oraz powoduje nieuzasadnioną nierówność osób posiadających tożsame cechy i prawa. Podkreślić również należy, iż wyłączenie prawa do renty rodzinnej dla rozwiedzionej małżonki, która otrzymywała od byłego męża alimenty na podstawie umowy poddał krytyce Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 4 grudnia 2013 r. w sprawie III CZP 85/13.

Czy rozdzielność majątkowa pozbawia renty rodzinnej?

Powyżej opisane orzeczenia, w tym przede wszystkim wyrok Trybunału Konstytucyjnego, spowodował, iż norma poddana ocenie negatywnej została derogowana z systemu. Pomimo zatem, iż formalnie ustawodawca nie dokonał jeszcze zmiany art. 70 ust. 3 Ustawy, to jednak należy uznać, iż aktualnie organy rentowe powinny przyznawać rentę rodzinną również rozwiedzionej małżonce, która otrzymywała od byłego męża alimenty w oparciu o umowę lub dobrowolnie. Wydane przez organy rentowe decyzje sprzeczne z powołanymi wyrokami w toku prowadzonej kontroli sądowej decyzji najprawdopodobniej będą ulegać zmianie. Przy czym należy podkreślić, iż wyrok z dnia 13 maja 2014 r. w sprawie SK 61/13 nie spowodował, iż każda rozwiedziona małżonka ma prawo do renty rodzinnej, nadal bowiem aby uzyskać przedmiotowe świadczenie od organu rentowego konieczne jest wykazanie posiadania prawa do alimentów od byłego małżonka, przy czym prawo to nie musi być formalnie stwierdzone przez sąd, aby w ogóle renta rodzinna mogła zostać przyznana.

Autor: Paulina Adamczyk, adwokat, Kancelaria Radców Prawnych Marek Zdanowicz i Wspólnicy Sp.k.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot?

Edukacja zdrowotna w szkołach od 1 września 2025 r. Dla kogo? Kto może prowadzić ten przedmiot? Komisje sejmowe we wtorek rozpatrzą informacje nt. przygotowania podstawy programowej i harmonogramu prac.

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia. Trzy projekty w Sejmie

Obniżenie minimalnej składki na ubezpieczenie zdrowotne dla przedsiębiorców w 2025 r. Autopoprawka Ministerstwa Zdrowia dotycząca podstawy wyliczania oraz opłacania składki zdrowotnej. Trzy projekty w Sejmie

Prawo budowlane do zmiany. Nowe garaże i piwnice muszą być miejscami doraźnego schronienia

Konieczne są zmiany w prawie budowlanym. Ponieważ od 2026 roku piwnice i garaże w nowo budowanych obiektach użyteczności publicznej i blokach mieszkalnych będą musiały być tak zaprojektowane, by móc stworzyć w nich miejsca doraźnego schronienia.

Nowe przedmioty w szkole. Edukacja zdrowotna i edukacja obywatelska od roku szkolnego 2025/2026

Trwają prace nad projektem rozporządzeniem wprowadzającym do szkół nowe przedmioty: edukację zdrowotną i edukację obywatelską. Projekt trafił do konsultacji społecznych.

REKLAMA

QUIZ Szybka 10 z wiedzy ogólnej. Rozruszaj swój mózg
Jesienią nie zapominasz o aktywności fizycznej? Świetnie, ale pamiętaj też o gimnastyce umysłu. Szybka 10 pytań z wiedzy ogólnej to doskonałe ćwiczenie na rozruszanie mózgu.
B2B (samozatrudnienie) zamiast umowy o pracę. Wady i zalety. Komu się opłaca taka forma współpracy zarobkowej?

Przejście na model współpracy B2B (tzw. samozatrudnienie) to decyzja, która daje większą niezależność i możliwość rozwoju, ale wiąże się również z pewnymi wyzwaniami. Popularność tego rozwiązania wciąż rośnie szczególnie w branżach takich jak IT, consulting czy marketing. Dodatkowo - nie wszystkie firmy oferują dziś zatrudnienie na umowę o pracę. Często to właśnie nowe możliwości zawodowe i wyższe wynagrodzenie na B2B skłaniają do założenia własnej działalności gospodarczej. Jeśli stoisz przed takim wyborem zapoznaj się z korzyściami, jakie daje Ci współpraca w formie B2B, ale także jakie obowiązki Cię czekają jako przedsiębiorcę.

Cena prądu w 2025 roku. Gospodarstwa domowe nadal z gwarantowaną ceną maksymalną 500 zł netto za 1 MWh

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce przedłużenia na 2025 rok obowiązywania mechanizmu ceny maksymalnej za energię elektryczną dla odbiorców energii w gospodarstwach domowych, ustalonej na niższym poziomie niż cena, która wynika z zatwierdzonych taryf dla energii elektrycznej przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. 18 listopada 2024 r. opublikowano założenia nowelizacji ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców (…).

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany

Obowiązek szkolny. Do kiedy? Jakie kary? Ile dni nieusprawiedliwionych? Resort edukacji szykuje zmiany. Kto podlega obowiązkowi szkolnemu? Do kiedy trwa obowiązek szkolny? Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad projektem.

REKLAMA

Vouchery Biedronki - reklamy nie wyjaśniają precyzyjnie zasad. Prezes UOKiK stawia zarzuty. Grozi kara do 10% obrotu

Na początku 2024 roku, 31 stycznia i 14 lutego, w sklepach Biedronka odbyły się jednodniowe akcje promocyjne – „Specjalna Środa” i „Walentynkowa Środa”. Klienci byli zachęcani do kupienia określonych produktów, za które mieli otrzymać „Zwrot 100% na voucher”. Okazało się jednak, że przedsiębiorca w przekazach reklamowych nie informował jasno o zasadach akcji. Prezes UOKiK postawił spółce Jeronimo Martins Polska zarzut naruszenia zbiorowych interesów konsumentów za co grozi kara do 10 proc. obrotu.

Wysyp mandatów. W tych miejscach kierowcy muszą się mieć na baczności. Inaczej wezwanie

System odcinkowego pomiaru prędkości prowadzi do znacznego wzrostu liczby mandatów. Szczególnie dotyczy to nowo wprowadzonych kamer na autostradzie A1, tworzących jeden z najdłuższych takich odcinków w kraju. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność po przekroczeniu znaku D-51a, gdyż ryzyko otrzymania mandatu jest bardzo wysokie. 

REKLAMA