REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wspólne rozliczenie rozwodników

Redakcja
Wspólne rozliczenie rozwodników (byłych małżonków) jest możliwe. /Fot. Fotolia
Wspólne rozliczenie rozwodników (byłych małżonków) jest możliwe. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Na gruncie ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), tj. ustawy o PIT możliwe jest wspólne rozliczenie rozwodników (byłych małżonków). Kiedy i po spełnieniu jakich warunków możemy skorzystać z preferencyjnego rozliczenia podatku PIT – wspólnego rozliczenia rozwodników?

REKLAMA

Na gruncie obowiązujących przepisów prawnych - ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), tj. ustawy o PIT, istnieje możliwość wspólnego rozliczenia małżonków. Warto podkreślić, że z preferencyjnego sposobu opodatkowania wspólnych dochodów z małżonką (małżonkiem) mogą skorzystać także byli małżonkowie, tzn. ci, którzy zdecydowali się na rozwód.

REKLAMA

Art. 6 ust. 2 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), tzw. ustawa o PIT, brzmi: „Małżonkowie podlegający obowiązkowi podatkowemu, między którymi istnieje przez cały rok podatkowy wspólność majątkowa, pozostający w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy mogą być, z zastrzeżeniem ust. 8, na wspólny wniosek wyrażony w zeznaniu podatkowym, opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów określonych zgodnie z art. 9 ust. 1 i 1a, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot określonych w art. 26 i art. 26c; w tym przypadku podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków. Oznacza to, że także byli małżonkowie mogą być opodatkowani łącznie”.

Zobacz również: Majątek małżonków - poradnik

Warunki wspólnego rozliczenia rozwodników

Ustawodawca możliwość tą uzależnia od łącznego spełnienia dwóch, ustawowo wskazanych, warunków. Po pierwsze byli małżonkowie cały poprzedni rok pozostawać powinni w związku małżeńskim. W praktyce oznacza to, że ze wspólnego rozliczenia skorzystamy tylko jednokrotnie, tj. w roku, w którym uprawomocniło się orzeczenie o rozwodzie. Należy zwrócić uwagę na fakt, że decydujące znaczenie ma data uprawomocnienia się wyroku rozwodowego, nie zaś data wydania przez sąd orzeczenia w tym przedmiocie. Po drugie małżonkowie w całym poprzednim roku pozostawać powinni w majątkowym ustroju małżeńskim, jakim jest wspólność majątkowa.

Zmiana majątkowego ustroju małżeńskiego uniemożliwia skorzystanie ze wspólnego rozliczenia małżonków/ rozwodników.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Twierdzenie powyższe wielokrotnie potwierdziły sądy, m.in.: WSA w Gliwicach (wyrok z dnia 12 lipca 2011 roku, I SA/Gl 1272/10). Sąd stwierdził, że ustanowienie rozdzielności majątkowej małżeńskiej nie pozwala na korzystanie z preferencji w zakresie rozliczenia podatku PIT.

Państwo Kowalscy rozwiedli się w 2013 roku. Wyrok sądowy w ich sprawie uprawomocnił się w marcu 2014 roku. Zgodnie z powyższym wskazać trzeba, że cały 2013 rok pozostawali w związku małżeńskim. Korzystali też z małżeńskiej wspólności majątkowej. Stąd rozwiedzionym małżonkom przysługuje prawo do wspólnego rozliczenia za 2013 rok. W 2014 roku mogą więc złożyć wspólne rozliczenie PIT. Z takiej preferencji nie skorzystają ponownie w 2015 roku.

Musimy pamiętać, że wyżej wymienione kryteria należy spełnić jednocześnie.

Łączne rozliczenie rozwodników

Konstrukcja rozliczenia łącznego polega na odrębnym odliczeniu przez każdego z małżonków składek ubezpieczeniowych i ulg podatkowych. Następnie dochody obu osób są sumowane i dzielone na pół. Jest to rozwiązanie szczególnie korzystne w sytuacji, gdy pomiędzy wysokością zarobków małżonków (także rozwodników) występują znaczne różnice. Wówczas łączne opodatkowanie pozwala na uniknięcie przekroczenia progu podatkowego i pozostanie przy stawce 18%. Podatek płacony jest w podwójnej wysokości podatku, jaki ustalony został od połowy łącznej kwoty dochodów rozwodników. Małżonkowie/ byli małżonkowie wypełniają więc tylko jedną deklarację PIT.

Pani Halina nie pracuje. Jej mąż samodzielnie utrzymuje rodzinę a jego zarobki znacząco przekraczają kwotę 85.528 zł (tj. próg podatkowy, od którego dochody opodatkowane są stawką 32%). W ich sytuacji wspólne rozliczenie będzie bardzo optymalizacją podatkową. Dochody męża pomniejszamy o ulgi i składki, i sumujemy z dochodami żony (które w tym przypadku nie istnieją). Następnie dzielimy na dwa. Od dwóch równych części obliczamy podatek PIT. Oczywistym jest więc, że wspólny dochód małżonków nie przekroczy progu podatkowego i opodatkowany będzie stawką 18%, dzięki czemu uzyskają oni istotną korzyść finansową.

Polecamy serwis: Rozwody

Skorzystanie rozliczenia wspólnego wymaga złożenia odpowiedniego oświadczenia, praktycznie – zaznaczenia odpowiedniego pola w deklaracji PIT.

Dotyczy to tylko podmiotów opodatkowanych na zasadach ogólnych, nie stawką liniową, ryczałtem (oprócz najmu prywatnego), kartą podatkową czy podatkiem tonażowym.

Podstawa prawna:

  • ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.),
  • wyrok WSA w Gliwicach z dnia 12 lipca 2011 roku, (I SA/Gl 1272/10).
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń w 2025 roku – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności: będzie nowy system. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

100 tys. emerytów oraz renciści rodzinni nie otrzymają wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń – MRPiPS rozwiewa wszelkie wątpliwości

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA