Małżonkowie po rozwodzie – vademecum
REKLAMA
REKLAMA
Rozwód
Rozwód ( obok owdowienia i unieważnienia małżeństwa ) jest jednym ze sposobów rozwiązania ważnego związku małżeńskiego. Następuje w drodze orzeczenia sądowego, dokonywanego wyłącznie na żądanie jednej lub obydwu stron. Po orzeczeniu rozwodu możliwe jest ponowne zawarcie małżeństwa.
REKLAMA
Instytucja ta uregulowana jest w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Jej celem jest rozwiązanie związków faktycznie martwych, w których małżonkowie nie biorą pod uwagę możliwości dalszego wspólnego życia.
Zobacz także: Kiedy zdecydować się na rozwód?
Odwołanie od wyroku
Od wyroku stwierdzającego rozwód stronie przysługuje apelacja do sądu drugiej instancji. Ma to miejsce w sytuacji, gdy strona jest niezadowolona z zapadłego orzeczenia i uważa, że nie wszystkie okoliczności zostały wzięte pod uwagę. Strona ma na to 14 dni od doręczenia jej niekorzystnego wyroku wraz z uzasadnieniem. Przesłankami wniesienia apelacji są: błędy procesowe, błędy merytoryczne lub błędne rozpoznanie stanu faktycznego.
Nie ma natomiast możliwości wniesienia skargi kasacyjnej w sprawie o rozwód lub separację.
Zobacz także: Czy można się odwołać od wyroku rozwodowego?
Orzeczenie rozwodu i jego skutki
Prawomocny wyrok rozwodowy pociąga za sobą szereg konsekwencji. Pierwszym skutkiem rozwodu jest możliwość ponownego zawarcia małżeństwa. Rozwiedziony staje się na nowo osobą wolną. Dodatkowo na rozwiedzionym, który nie jest uznany wyłącznie winnym rozkładu pożycia może ciążyć obowiązek alimentacyjny. Rozwiedzeni ponoszą także koszty utrzymania wspólnych dzieci i sprawują nad nimi władzę rodzicielską oraz korzystają ze wspólnego majątku. Wszystko to rozstrzyga i określa w wyroku rozwodowym sąd.
Zobacz też: Jakie są skutki orzeczenia rozwodu?
Mieszkanie spółdzielcze
Małżonkowie, którzy nie zawarli intercyzy mają wspólność majątkową. Dlatego też zakupione w trakcie małżeństwa mieszkanie, dom lub inna nieruchomość stanowią ich wspólną własność. Po rozwodzie przypadają na rzecz jednego z nich. Decyzję o tym podejmują sami małżonkowie, a gdy ci nie mogą dojść do porozumienia, rozstrzyga sąd. Rozwiedzeni mają rok na dopełnienie formalności w spółdzielni mieszkaniowej.
Zobacz także: Mieszkanie spółdzielcze po rozwodzie
Eksmisja
W wyroku rozwodowym sąd określa sposób korzystania ze wspólnego mieszkania. Możliwa jest eksmisja drugiego małżonka. Może to nastąpić zgodnie z jedną, z dwóch istniejących procedur:
- Gdy jeden z małżonków uniemożliwia wspólne mieszkanie ( zachowuje się nagannie: nadużywa alkoholu, wszczyna awantury, itp.) sąd ma możliwość nakazać jego eksmisję. Następuje to na wniosek drugiej osoby, jeśli mieszkanie jest jej majątkiem odrębnym (uregulowane w KRiO).
- Gdy w związku z negatywnym zachowaniem byłego współmałżonka, współlokatora zostanie wytoczone powództwo do sądu o eksmisję ( określone w ustawie o ochronie praw lokatorów).
Zobacz także: Kiedy możliwa eksmisja przy rozwodzie?
Nazwisko
Po rozwodzie możliwa jest zmiana nazwiska współmałżonka, powrót do nazwiska panieńskiego/ kawalerskiego. Rozwiedziony ma trzy miesiące na złożenie oświadczenia do kierownika urzędu stanu cywilnego. Jest to jedyny organ uprawniony do podjęcia takiej decyzji.
Rozwód rodziców nie ma natomiast wpływu na nazwisko ich dziecka.
Zobacz także: Kiedy następuje powrót do panieńskiego nazwiska po rozwodzie?
Dziecko za granicą
Możliwość wyjazdu rozwiedzionego z dzieckiem za granicę zależy od treści sądowego wyroku rozwodowego. Sąd bowiem określa stopień władzy rodzicielskiej. Gdy ta przysługuje jednemu rodzicowi, decyduje on samodzielnie o miejscu pobytu czy zamieszkania dziecka. W sytuacji kiedy władza rodzicielska jest podzielona, wyjazd wymaga zgody obojga rodziców. Poważne decyzje dotyczące dziecka muszą być podejmowane wspólnie. W sytuacji konfliktowej rozstrzyga sąd opiekuńczy.
Zobacz także: Wyjazd dziecka za granicę po rozwodzie
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat