Kiedy nastepuje powrót do panieńskiego nazwiska po rozwodzie?
REKLAMA
REKLAMA
W ciągu trzech miesięcy od chwili uprawomocnienia się orzeczenia rozwodu małżonek rozwiedziony, który wskutek zawarcia małżeństwa zmienił swoje dotychczasowe nazwisko, może przez oświadczenie złożone przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego powrócić do nazwiska, które nosił przed zawarciem małżeństwa.
REKLAMA
Żaden inny organ nie jest uprawniony do przyjęcia oświadczenia. Przyjęcie oświadczenia następuje na piśmie. Podpisuje je składający oświadczenie oraz przyjmujący kierownik urzędu stanu cywilnego.
Dokument obejmujący oświadczenie niezwłocznie przekazuje się do urzędu stanu cywilnego.
Były mąż nie może domagać się odebrania swojej byłej żonie prawa do nazwiska nabytego przez małżeństwo, jako że Kodeks rodzinny i opiekuńczy takiej możliwości nie przewiduje.
Zobacz: Czy można się odwołać od wyroku rozwodowego?
Powrót do nazwiska noszonego przed zawarciem małżeństwa nie ma zastosowania w razie unieważnienia małżeństwa, albowiem skutkiem takiego unieważnienia jest powrót do nazwiska noszonego przed zawarciem małżeństwa.
Rozwód a nazwisko dziecka
Małżonkowie przed zawarciem związku małżeńskiego składają w urzędzie stanu cywilnego oświadczenie o nazwisku noszonym przez dzieci pochodzące z tego związku. Oświadczenie to ma charakter nieodwołalny. Rozwód rodziców nie wpływa na nazwisko dzieci.
Rodzice wspólnie decydują o zmianie nazwiska dziecka. Brak zgody jednego z rodziców na zmianę nazwiska dziecka dopuszczalny jest wyłącznie w sytuacjach, gdy jeden z rodziców:
• nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych,
• nie żyje,
• nie jest znany,
• jest pozbawiony władzy rodzicielskiej.
Jeśli władza przysługuje tylko jednemu rodzicowi, a drugi jest jej pozbawiony, to tylko rodzic sprawujący władzę rodzicielską podejmuje decyzję w przedmiocie zmiany nazwiska.
Jeśli rodzice nie mogą się zgodzić na zmianę nazwiska dla dziecka, wówczas tak samo jak w innych istotnych sprawach, decyzję podejmuje sąd opiekuńczy. Gdy dziecko ukończyło 13 lat, potrzebna jest również jego zgoda.
Zobacz serwis: Rozwody
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat