W terminie siedmiu dni od ogłoszenia wyroku strona może złożyć wniosek o uzasadnienie wyroku.
Uzasadnienie wyroku powinno zawierać wskazanie podstawy faktycznej rozstrzygnięcia, a mianowicie: ustalenie faktów, które sąd uznał za udowodnione, dowodów, na których się oparł, i przyczyn, dla których innym dowodom odmówił wiarygodności i mocy dowodowej, oraz wyjaśnienie podstawy prawnej wyroku z przytoczeniem przepisów prawa.
Uzasadnienie wyroku ułatwi napisanie apelacji.
Wyrok z uzasadnieniem doręcza się tylko tej stronie, która zażądała sporządzenia uzasadnienia.
Od wyroku sądu pierwszej instancji przysługuje apelacja do sądu drugiej instancji. Apelację wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok, w terminie dwutygodniowym od doręczenia stronie skarżącej wyroku z uzasadnieniem.
Jeżeli strona nie zażądała uzasadnienia wyroku w terminie tygodniowym od ogłoszenia sentencji, termin do wniesienia apelacji biegnie od dnia, w którym upłynął termin do żądania uzasadnienia. Podstawą złożenia apelacji mogą być błędy merytoryczne, błędy procesowe i błędne rozpoznanie stanu faktycznego.
Zobacz: Rozwód i separacja a dobro dziecka
Jeśli nie cały wyrok, lecz jedynie jego część (np. orzeczenie o winie) zostanie zaskarżona przez stronę to wówczas, należy wskazać co do jakiej części wyroku lub co do których jego postanowień wnosimy apelację. Jeżeli złożona apelacja dotyczy części wyroku, należy dokładnie określić, o które postanowienia chodzi i w jaki sposób powinny być zmienione. Należy podać powody, dla których strona nie zgadza się z zaskarżanym przez siebie wyrokiem. W pozostałej części wyrok się uprawomocni.
Uzupełnienie wyroku
Strona może w ciągu dwóch tygodni od ogłoszenia wyroku, a gdy doręczenie wyroku następuje z urzędu - od jego doręczenia, zgłosić wniosek o uzupełnienie wyroku, jeżeli sąd nie orzekł o całości żądania, o natychmiastowej wykonalności albo nie zamieścił w wyroku dodatkowego orzeczenia, które według przepisów ustawy powinien był zamieścić z urzędu.
Wniosek o uzupełnienie wyroku co do zwrotu kosztów lub natychmiastowej wykonalności sąd może rozpoznać na posiedzeniu niejawnym. Orzeczenie uzupełniające wyrok zapada w postaci wyroku, chyba że uzupełnienie dotyczy wyłącznie kosztów lub natychmiastowej wykonalności.
Skarga kasacyjna jest niedopuszczalna w sprawach o rozwód lub separację.
Zobacz serwis: Rozwody