Apelacja od wyroku rozwodowego

Wioleta Matela
rozwiń więcej
Apelacja od rozwodu./ Fot. Fotolia
Od wyroku rozwodowego przysługuje apelacja do sądu apelacyjnego. Małżonek na wniesienie tego środka ma dwa tygodnie od daty otrzymania wyroku wraz z uzasadnieniem.

Na złożenie wniosku o uzasadnienie wyroku mamy tydzień od dnia ogłoszenia wyroku. Jeżeli nie wystąpimy z takim wnioskiem, wówczas termin na wniesienie apelacji wynosi trzy tygodnie dni od dnia ogłoszenia wyroku.

Apelację wnosimy do sądu apelacyjnego, jednak za pośrednictwem sądu, który wydał zaskarżone orzeczenie. Apelację do sądu apelacyjnego składamy zatem w sądzie okręgowym.

Od apelacji pobierana jest opłata stała w wysokości 600 zł. W zasadzie jest ona uiszczana jedynie w przypadku zaskarżania części wyroku dotyczącej winy małżonków w rozkładzie pożycia. W przypadku tych rozstrzygnięć wyroku, które mogą stanowić przedmiot zupełnie odrębnego rozstrzygnięcia opłata będzie uzależniona od konkretnego żądania. Są to trudne sprawy, dlatego najlepiej poradzić się profesjonalnego pełnomocnika.

Jeżeli żadna ze stron nie złoży w terminie apelacji, orzeczenie się uprawomocnia.

Zobacz również: O czym orzeka sąd w wyroku rozwodowym?

Alimenty

Przyjmuje się. że przedmiotem odrębnego rozstrzygnięcia może być orzeczenie sądu dotyczące tego, które z rodziców i w jakiej wysokości jest zobowiązane do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka. Jeżeli strona nie zgadza się z orzeczeniem dotyczącym alimentów może zaskarżyć to rozstrzygnięcie. W takim przypadku osoba wnosząca apelację nie powinna ponosić opłaty z tego tytułu.

Wspólne mieszkanie i eksmisja małżonka 

Sąd w wyjątkowych wypadkach może w wyroku rozwodowym nakazać jednemu małżonkowi eksmisję na żądanie drugiego z nich. Rozstrzygnięcie sądu o eksmisji nie stanowi koniecznego elementu wyroku rozwodowego, dlatego może być zaskarżane jako samoistne rozstrzygnięcie. Opłata od apelacji dotyczącej eksmisji małżonka wynosi 200 złotych. Wnoszenie apelacji jedynie w części dotyczącej j eksmisji powoduje, że wyrok orzekający rozwód uprawomocnia się. 

Podział majątku wspólnego

Zaskarżenie wyroku w tej części nie oznacza zaskarżenia całego wyroku rozwodowego. Jeżeli sąd pozostawił wniosek o podział majątku małżonków bez rozpoznania, to takie orzeczenie nie podlega odrębnemu zaskarżeniu.

W sprawach o rozwód nie jest możliwe wniesienie skargi kasacyjnej.

Zobacz również serwis: Rozwody

Prawo
Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

Inflacja w sklepach wyższa niż oblicza GUS. Handlowcy przerzucą w wakacje na klientów cały VAT podwyższony w kwietniu
17 lip 2024

Przeanalizowano ponad 71,4 tys. cen detalicznych w czerwcu 2024 roku. Jakie wyniki? Otóż codzienne zakupy podrożały w porównaniu do czerwca 2023 roku średnio o 3,1%. W maju podwyżka (cały czas w porównaniu do analogicznego miesiąca w roku poprzednim) wyniosła 2,9%, w kwietniu – 2,4%, a w marcu – 2,1%. To już trwała tendencja. Kolejny miesiąc z rzędu ceny konsekwentnie idą w górę. W grudniu 2024 r. inflacja może dojść do poziomu 4-5%. A ceny w sklepach mogą wzrosnąć jeszcze wyżej. W 2025 roku inflacja może być wyższa niż w 2024 r. Spadek inflacji jest prognozowany dopiero na 2026 rok – o ile oczywiście nie będzie żadnych poważnych zawirowań. Do tego eksperci przypominają, że obecna walka cenowa między dyskontami spowalnia poziom i tempo wzrostu cen. Ale jednocześnie ostrzegają, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić całość odmrożonego w kwietniu podatku VAT na swoich klientów.

Andrzej Duda. Ile zostało prezydentowi do końca kadencji?
17 lip 2024

Kiedy prezydent Andrzej Duda kończy kadencję? Kiedy są wybory prezydenckie?

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie
16 lip 2024

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

Wycieczki szkolne – sukces programu Podróże z klasą. Wkrótce rusza kolejny nabór
16 lip 2024

W ramach programu „Podróże z klasą” pozytywnie rozpatrzono 2283 wniosków o dofinansowanie wycieczek szkolnych. Barbara Nowacka, minister edukacji, ogłasza nowy nabór w programie, na który przeznaczy dodatkowe 20 mln zł.

15 sierpnia mija termin wdrożenia przepisów z tzw. ustawy Kamilka
16 lip 2024

Na wdrożenie „Standardów ochrony”, wprowadzonych w ramach tzw. ustawy Kamilka pozostał jedynie miesiąc. Niestety, większość placówek, których dotyczą przepisy ma duży problem z przygotowaniem i implementacją wymaganych dokumentów i procedur. 

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosną kryteria dochodowe w pomocy społecznej, a także zasiłki
16 lip 2024

Są już nowe kwoty kryteriów dochodowych, uprawniających do świadczeń z pomocy społecznej od dnia 1 stycznia 2025 r. Odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie zostało właśnie opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Pracowałeś przed 1999 rokiem i masz te dokumenty? Złóż wniosek do ZUS o wyższą emeryturę
17 lip 2024

Warto przeszukać swoje szafki i segregatory. W nich można znaleźć dokumenty, które mogą pozwolić ZUS-owi przeliczyć ponownie emeryturę i przyznać wyższe świadczenie. Mogą to być np. wpisy w starym „książeczkowym” dowodzie osobistym o zatrudnieniu. Konieczny jest też wniosek do ZUS w tej sprawie. Jest to ważne przede wszystkim dla osób za które były opłacane składki przed 1999 rokiem. Bo po tej dacie wszystkie składki są ujmowane na indywidualnym koncie ubezpieczonego w ZUS.

pokaż więcej
Proszę czekać...