Lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego po rozwodzie
REKLAMA
REKLAMA
Po rozwodzie – podział majątku
REKLAMA
Trzeba pamiętać o tym, że rozwód nie kończy jeszcze definitywnie relacji z byłym małżonkiem. Kolejnym krokiem po orzeczeniu rozwodu powinno być starania małżonków o podział majątku wspólnego. W przypadku posiadania mieszkania lokatorskiego małżonkowie powinni działać szybko, bowiem upływ czasu ma istotny wpływ na przysługujące im prawo. Zgodnie z art. 13 ustawy prawo o spółdzielniach mieszkaniowych po ustaniu małżeństwa wskutek rozwodu lub po unieważnieniu małżeństwa małżonkowie powinni w terminie jednego roku zawiadomić spółdzielnię, któremu z nich przypadło spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, albo przedstawić dowód wszczęcia postępowania sądowego o podział tego prawa. Były małżonek niebędący członkiem spółdzielni powinien złożyć deklarację członkowską w terminie 3 miesięcy od dnia, w którym przypadło mu prawo do lokalu. Byłemu małżonkowi przysługuje roszczenie o przyjęcie w poczet członków spółdzielni.
Dodatkowy termin wyznaczony przez spółdzielnię
Jeśli małżonkowie pozostają bierni i nie występują w powyższym terminie o podział majątku - spółdzielnia ma prawo wyznaczyć im w tym celu dodatkowy termin, nie krótszy niż 6 miesięcy, uprzedzając o skutkach, jakie może spowodować jego niezachowanie. Po bezskutecznym upływie tego terminu spółdzielnia może podjąć uchwałę o wygaśnięciu spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu. Podjęcie takiej uchwały jest więc fakultatywne, a nie obowiązkowe. Spółdzielnia nie może podjąć takiej uchwały bez wezwania małżonków do dokonania podziału majątku.
Obowiązek wydania lokalu
Prawomocna uchwała spółdzielni o wygaśnięciu spółdzielczego lokatorskiego prawa do mieszkania powoduje powstanie obowiązku wydania lokalu. Wygaśnięcie prawa do lokalu powoduje również po stronie spółdzielni obowiązek zwrotu zwaloryzowanego wkładu mieszkaniowego wyliczonego na dzień wygaśnięcia prawa.
Wartość lokalu
W sprawie o podział majątku dorobkowego wartość spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu będzie odpowiadać wartości zwaloryzowanego wkładu mieszkaniowego w dacie orzekania (w postępowaniu sądowym) lub umownego podziału tego prawa.
Komu przysługuje roszczenie o przyjęcie do spółdzielni
W wypadku wygaśnięcia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego w następstwie niedokonania czynności, o których mowa powyżej, roszczenia o przyjęcie do spółdzielni i zawarcie umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego przysługują dzieciom i innym osobom bliskim dla małżonków. Osoby takie nabywając prawo do lokalu będą jednak zobowiązane uiścić wkład mieszkaniowy.
Źródło: www.forum.prawnikow.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat