Mediacja rozwodowa

Ewa Karaś
rozwiń więcej
Ewa Ryś
rozwiń więcej
Najwięcej spraw trafiających do mediacji w Polsce dotyczy ustaleń z zakresu rozwodów.
Najwięcej spraw trafiających do mediacji w Polsce dotyczy ustaleń z zakresu rozwodów. Do kwestii najczęściej w nich poruszanych należą uzgodnienia spraw finansowych i majątkowych oraz ustalenia związane z dziećmi rozchodzących się rodziców.

W przypadku podziału majątku mediacja umożliwia stronom dojście do porozumienia, które razem tworzą i akceptują. Nie pada tu werdykt, lecz powstaje wspólnie wypracowane ustalenie. Uwzględnienie potrzeb i oczekiwań stron w podejmowanych decyzjach znacznie zwiększa ich trwałość i skuteczność.

Mediacja umożliwia ustalenie zasad opieki nad dziećmi przez ich rodziców bez względu na to, czy żyli w związku małżeńskim, czy nieformalnym. W trakcie mediacji uzgadnia się sposoby uczestnictwa obojga rodziców w życiu dziecka. Dotyczy to między innymi miejsca zamieszkania dziecka, kontaktów z obojgiem rodziców, wychowania dziecka, edukacji, czy sposobu leczenia. Kwestie finansowe, czyli między innymi alimenty, są ważnym elementem rozmów.

Zobacz: Mediacja w sprawach związanych z rozpadem rodziny

Zasady opieki nad dziećmi i sposób współpracy rodziców w kwestii ich wychowywania wypracowane w drodze mediacji, umożliwiają zaspokojenie potrzeb i praw zarówno dzieci, jak i rodziców. Pozwala to zmniejszyć poziom negatywnych emocji w czasie rozwodu. Należy pamiętać, że dziecko nigdy nie "należy" do jednego z rodziców. Kontakt z obojgiem rodziców to nie tylko potrzeba, ale również prawo każdego dziecka. W mediacji można wypracować zasady opieki nad dziećmi z uwzględnieniem ich potrzeb.

Mediuje się po to, aby potrzeby wszystkich, a przede wszystkim dzieci, zostały zaspokojone. W konfliktach okołorozwodowych rodzice często koncentrują się na sobie i swoich potrzebach. Mediacje rozwodowa obejmują zarówno mediacje par w rozwodzie, jak też przed i po nim.

Termin “mediacje rozwodowe” został stworzony w celu zwrócenia uwagi osób rozwodzących się na taką możliwość wypracowania porozumienia. Mediacje rozwodowe stanowią w tej chwili bowiem większość mediowanych spraw.

Zobacz serwis: Rozwody

Prawo
Podwyżka dla nauczycieli w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia. Spłaszczenie wynagrodzeń to duży problem
27 lip 2024

Podwyżka dla nauczycieli mianowanych w roku szkolnym 2024/2025. Decyzja ma zapaść 22 sierpnia 2024 roku. Spłaszczenie wynagrodzeń jest dużym problemem i w praktyce utrudnia funkcjonowanie systemu awansu zawodowego.

W 2025 r. kolejna waloryzacja progów dochodowych w świadczeniach z ZUS
26 lip 2024

Od 1 marca 2024 r. kryterium dochodowe uprawniające do otrzymania świadczenia uzupełniającego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji wynosi 2419,33 zł, w 2025 r. zostanie zwaloryzowane. Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, iż próg dochodowy dla tzw. świadczenia 500 plus nie zostanie w najbliższym czasie zniesiony. 

Renta wdowia: od kiedy i dla kogo 2024, czy będzie działała wstecz
26 lip 2024

W piątek, 26 lipca komisja rozpatrzyła poprawki zgłoszone w drugim czytaniu do obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Chodzi o wprowadzenie tzw. renty wdowiej.

Czy renta wdowia weszła już w życie?
26 lip 2024

Przepisy wprowadzające instytucję renty wdowiej nie weszły jeszcze w życie. Ustawa została uchwalona przez Sejm w piątek 26 lipca, jednak to nie koniec prac legislacyjnych. Nowelizacją zajmie się teraz Senat. Co już wiemy o rencie wdowiej? Jakie rozwiązania zaproponował rząd i kiedy miałyby wejść w życie?

Zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025. W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie dotyczące informatorów
26 lip 2024

W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty. Chodzi o informatory zawierające przykładowe zadania na egzamin ósmoklasisty w roku szkolnym 2024/2025 r.

Emerytury stażowe w lipcu? OPZZ informuje co się dzieje z projektem
26 lip 2024

Na piątek, 26 lipca 2024 r. na godzinę 12:15 zaplanowane jest posiedzenie sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która zajmie się kwestią emerytur stażowych. Jest to odpowiedź na wniosek OPZZ przypominający o projekcie ustawy OPZZ i Lewicy dotyczący emerytur stażowych.

2520 zł dodatku dopełniającego do renty socjalnej, ale nie dla wszystkich
26 lip 2024

Trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Zakłada on wypłatę dodatku dopełniającego osobom uprawnionym do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy i samodzielnej egzystencji. Od kiedy będzie przysługiwał nowy dodatek?

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności. Co zadecydował Senat?
26 lip 2024

Senat obradował nad nowelizacją ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowe przepisy mają przedłużyć maksymalnie o 6 miesięcy ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo stopniu niepełnosprawności, które wygasają 30 września 2024 r.

Renta wdowia: Będą dalsze prace – projekt został skierowany do komisji sejmowej
25 lip 2024

W czwartek, 25 lipca 2024 r., podczas debaty w Sejmie wszystkie kluby zadeklarowały chęć dalszej pracy nad projektem w sprawie renty wdowiej. Regulacja została skierowana do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Jej posiedzenie zaplanowano na piątek, 26 lipca.

Lista organizacji mających prawo do otrzymania 1,5% podatku rolnego. Wnioski w wpis do końca roku
25 lip 2024

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że do 31 grudnia 2024 r. można składać wnioski o wpis na listę podmiotów uprawnionych do otrzymania 1,5 proc. podatku rolnego za bieżący rok.

pokaż więcej
Proszę czekać...