Mediacja rozwodowa
REKLAMA
REKLAMA
W przypadku podziału majątku mediacja umożliwia stronom dojście do porozumienia, które razem tworzą i akceptują. Nie pada tu werdykt, lecz powstaje wspólnie wypracowane ustalenie. Uwzględnienie potrzeb i oczekiwań stron w podejmowanych decyzjach znacznie zwiększa ich trwałość i skuteczność.
REKLAMA
Mediacja umożliwia ustalenie zasad opieki nad dziećmi przez ich rodziców bez względu na to, czy żyli w związku małżeńskim, czy nieformalnym. W trakcie mediacji uzgadnia się sposoby uczestnictwa obojga rodziców w życiu dziecka. Dotyczy to między innymi miejsca zamieszkania dziecka, kontaktów z obojgiem rodziców, wychowania dziecka, edukacji, czy sposobu leczenia. Kwestie finansowe, czyli między innymi alimenty, są ważnym elementem rozmów.
Zobacz: Mediacja w sprawach związanych z rozpadem rodziny
REKLAMA
Zasady opieki nad dziećmi i sposób współpracy rodziców w kwestii ich wychowywania wypracowane w drodze mediacji, umożliwiają zaspokojenie potrzeb i praw zarówno dzieci, jak i rodziców. Pozwala to zmniejszyć poziom negatywnych emocji w czasie rozwodu. Należy pamiętać, że dziecko nigdy nie "należy" do jednego z rodziców. Kontakt z obojgiem rodziców to nie tylko potrzeba, ale również prawo każdego dziecka. W mediacji można wypracować zasady opieki nad dziećmi z uwzględnieniem ich potrzeb.
Mediuje się po to, aby potrzeby wszystkich, a przede wszystkim dzieci, zostały zaspokojone. W konfliktach okołorozwodowych rodzice często koncentrują się na sobie i swoich potrzebach. Mediacje rozwodowa obejmują zarówno mediacje par w rozwodzie, jak też przed i po nim.
Termin “mediacje rozwodowe” został stworzony w celu zwrócenia uwagi osób rozwodzących się na taką możliwość wypracowania porozumienia. Mediacje rozwodowe stanowią w tej chwili bowiem większość mediowanych spraw.
Zobacz serwis: Rozwody
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat