Jak obniżyć koszty rozwodu?
REKLAMA
REKLAMA
Ile kosztuje rozwód?
Rozwód to szczególna sprawa, a jego koszty uzależnione są od wielu czynników.
REKLAMA
Osoby ubiegające się o rozwód muszą liczyć się z podstawowymi urzędowymi opłatami. Im bardziej skomplikowana sprawa rozwodowa, tym koszty rozwody wzrastają.
-
Stałe koszty rozwodu – to opłaty sądowe, związane z wniesieniem pozwu o rozwód — ich wysokość to 600 zł oraz wynagrodzenie zatrudnionego prawnika, które w zależności od prestiżu kancelarii wynosi od 5000 do 8000 zł;
-
Zmienne koszty rozwodu – to koszty biegłych sądowych, kuratora, wywiadu środowiskowego, a także wydatki na świadków (zazwyczaj wzrastają przy problematycznych kwestiach związanych z podziałem majątku i ustaleniem opieki rodzicielskiej).
Nie da się ukryć, że nawet podstawowe opłaty mogą znacząco przewyższać spodziewane koszty rozwodu. Jak wynika z naszych obserwacji, szacunkowy koszt rozwodu to ok. 12 000 zł. Kwota nie zawiera w sobie wydatków, które ponosimy w związku z dojazdem na salę rozpraw, zorganizowaniem opieki dla dziecka czy tych, ponoszonych dla podreperowania swoich nerwów. Powstaje zatem pytanie: jak obniżyć koszty rozwodu?
Jak obniżyć koszty rozwodu?
Gdy uświadomimy sobie, ile naprawdę może kosztować rozwód, zaczynamy się zastanawiać: skąd właściwie wziąć na to wszystko pieniądze? Chcemy przecież rozstać się i nie widzimy dla siebie wspólnej przyszłości. Jednocześnie nie chcemy zbankrutować podczas całego procesu rozwodowego. W zasadzie jest kilka sposobów, które pozwolą obniżyć koszty rozwodu.
-
Złożenie wniosków o zwolnienie od kosztów sądowych – jest to opcja dla osób najbardziej ubogich. Pozwala zwolnić osoby w trudnej sytuacji finansowej z poniesienia kosztów składania pozwu czy powołania biegłych. Niestety w przypadku orzeczenia o winie partnera, czy podziale majątku lub ewentualnym przegraniu sprawy i tak będzie trzeba uregulować wszystkie związane z tym koszty. Dobrze jest mieć świadomość, że sądy nieczęsto przychylają się do takich wniosków.
-
Pełnomocnik z urzędu – osoba ta będzie reprezentowała Państwa stanowisko w sądzie i pomoże przebrnąć przez całą rozprawę rozwodową. Sądy oczekują, że w naszym imieniu sprawę będzie prowadził prawnik. Nie tylko ze względu na liczne zawiłości, ale same emocje, jakie bez wątpienia generuje rozstanie z byłym partnerem. Przyznanie prawnika z urzędu pomoże obniżyć koszty rozwodu.
Warto rozważyć jeszcze jedną możliwość, która pomaga w spokojniejszym przeżyciu rozwodu. Dodatkowo dzięki niej przeprowadzą Państwo rozwód znacznie sprawniej — bez nadmiernego obciążenia finansowego.
Mediacja – sposób na obniżenie kosztów rozwodu
REKLAMA
Najlepszym sposobem na szybki i budżetowy rozwód jest postępowanie pozasądowe, czyli mediacja. Metoda ta opiera się na wspólnym porozumieniu małżonków w ważnych kwestiach rozwodowych: takich jak podział majątku czy opieka nad dzieckiem. Dzięki mediacji unikniemy licznych komplikacji związanych z przedłużającym się postępowaniem sądowym.
Jeżeli uda nam się porozumieć, za rozwód zapłacimy jedynie wysokość wynagrodzenia mediatora. Co więcej, sąd może zwrócić nam nawet 75% opłaty sądowej, jeżeli wcześniej małżonkowie uzgodnią kwestie rozstania między sobą. Dzięki dobrodziejstwom, jakie daje mediacja, zapomnimy o kosztownym rozwodzie i przeznaczymy zaoszczędzone środki na dowolnie wybrany przez siebie cel. Skoro można obniżyć koszty rozwodu – to dlaczego by z tego nie skorzystać?
Porozumienie to klucz do szybkiego i taniego rozwodu
Czy stać mnie na ten rozwód? Takie pytanie, z pewnością padło w wielu domach, jeszcze zanim ostatecznie postanowiliśmy się rozstać. Jest to zupełnie słuszna obawa, ponieważ sprawa rozwodowa ze wszystkimi swoimi niuansami może kosztować małżonków nawet kilkanaście tysięcy złotych. Nie mówimy tutaj jeszcze o kosztach, związanych z psychicznym pogodzeniem się z rozstaniem, lub opłatach pozasądowych.
Jeśli chcemy w spokoju i z godnością rozstać się z małżonkiem, warto rozważyć mediację. Pomoże ona w porozumieniu podzielić dotychczasowy majątek, a w niektórych przypadkach umożliwi polubowny podział opieki nad dzieckiem.
Jak znacząco obniżyć koszty rozwodu? Rozwiązanie jest na wyciągnięcie ręki.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat