Z przeprowadzonej przez strony mediacji sporządzany jest protokół, który podpisuje mediator. W protokole zamieszcza się ugodę, jeżeli strony ją zawarły. Ugoda powinna zostać podpisana przez obie strony. Mediator doręcza stronom odpis protokołu.
Jeżeli mediacja nastąpiła bez skierowania sądu, mediator składa protokół w sądzie, który byłby właściwy do rozpoznania sprawy według właściwości ogólnej lub wyłącznej.
W przypadku mediacji, do której skierował strony sąd, mediator składa protokół w sądzie rozpoznającym sprawę. Wówczas na wniosek strony sąd niezwłocznie przeprowadza postępowanie co do zatwierdzenia ugody zawartej przed mediatorem.
Zobacz: Mediacja pomaga w sprawach rodzinnych
Sposób zatwierdzenia ugody przez sąd zależy od tego czy podlega ona wykonaniu w drodze egzekucji. Jeżeli tak, to wówczas sąd zatwierdza ugodę przez nadanie jej klauzuli wykonalności. W przeciwnym przypadku sąd zatwierdza ugodę postanowieniem na posiedzeniu niejawnym.
Sąd odmawia nadania klauzuli wykonalności albo zatwierdzenia ugody zawartej przed mediatorem, w całości lub części, jeżeli ugoda jest sprzeczna z prawem lub zasadami współżycia społecznego albo zmierza do obejścia prawa, a także gdy jest niezrozumiała lub zawiera sprzeczności.
Na postanowienie o zatwierdzeniu ugody przez sąd, a także na postanowienie odmawiające zatwierdzenia przysługuje stronom zażalenie.
Ugoda zawarta przed mediatorem ma po jej zatwierdzeniu przez sąd moc prawną ugody zawartej przed sądem.
Pani Zofia i pan Zbigniew w ugodzie zawartej przed mediatorem ustalili, iż Pan Zbigniew będzie płacił na rzecz ich małoletniej córki Iwony kwotę 600 zł miesięcznie tytułem alimentów. Zatwierdzona przez sąd ugoda opatrzona klauzulą wykonalności posiadająca umożliwia wyegzekwowanie należnych alimentów w sytuacji, gdyby Pan Zbigniew nie wywiązał się z postanowień ugody.
Zobacz również serwis: Sprawy rodzinne