Mediacja w sprawach związanych z rozpadem rodziny
REKLAMA
REKLAMA
Regulacje prawne dotyczące mediacji związanych z rozpadem rodziny
REKLAMA
Dwa akty prawne regulują mediację w tym zakresie. Pierwszym jest Kodeks postępowania cywilnego, który reguluje zasady mediacji we wszystkich sporach cywilnych. Jeśli chodzi o spory będące konsekwencją rozpadu rodziny sąd może skierować strony do mediacji o ile istnieją widoki na utrzymanie małżeństwa. Jeśli zaś strony są zdecydowane na rozwód, w mediacji mogą uzgodnić m.in. zasady zaspokajania życiowych potrzeb rodziny, sposoby sprawowania władzy rodzicielskiej po rozwodzie, alimenty, kontakty z dziećmi i sprawy majątkowe.
REKLAMA
Ponadto, również art. 58 par. 1a Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego podkreśla, że rodzice powinni się porozumieć w sprawach opieki i wychowania dzieci. Artykuł 58 par. 1a KRO stanowi bowiem, że sąd może pozostawić władzę rodzicielską obojgu rodzicom na ich zgodny wniosek, jeżeli przedstawili porozumienie o sposobie sprawowania władzy rodzicielskiej i utrzymywania kontaktów z dzieckiem po rozwodzie i jest zasadne oczekiwanie, że będą współdziałać w sprawach dziecka. Chodzi więc o sporządzenie Planu Opieki Rodzicielskiej (tzw. Planu Wychowawczego).
Mediację można rozpocząć samodzielnie, zgłaszając się do wybranego ośrodka (tzw. mediacja umowna, pozasądowa) lub jeśli w sprawie toczy się już postępowanie złożyć wniosek do sądu by skierował strony do mediacji. Sąd również może skierować strony do mediacji.
Mediacja jest dobrowolna i osoba sama decyduje czy chce w niej uczestniczyć. Z mediacji można również zrezygnować na każdym etapie.
Zobacz również: Ile kosztują mediacje
Jak można znaleźć mediatora
Organizacje społeczne i zawodowe mogą prowadzić listy stałych mediatorów oraz tworzyć ośrodki mediacyjne. Ośrodki mediacyjne przekazują listy stałych mediatorów prezesowi sądu okręgowego, który ma obowiązek udostępnienia tych list wszystkich zainteresowanym. Informacje o stałych mediatorach można również znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości, stronach internetowych stowarzyszeń mediatorów, organizacji społecznych i zawodowych oraz instytucji zajmujących się mediacją.
Jak długo trwa mediacja
Często zdarza się tak, że do zawarcia ugody potrzeba ok. 3-5 spotkań (trwających od półtorej do 2 godzin mniej więcej w odstępach jednego-dwóch tygodni), niestety w większości przypadków konieczne jest poświęcenie dłuższego czasu na dojście do porozumienia. Kiedy do mediacji kieruje sąd, wyznacza zwykle miesiąc na przeprowadzenie mediacji, jednak można przedłużyć ten termin.
Koszty mediacji
Mediacja w wielu ośrodkach mediacyjnych jest odpłatna, w niektórych można skorzystać z mediacji nieodpłatnie. W mediacji umownej koszty mediacji wynikają z cenników poszczególnych ośrodków i określone są w umowie.
REKLAMA
W mediacji prowadzonej na mocy postanowienia sądu koszty mediacji zostały określone w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 30 listopada 2005 r. w sprawie wysokości wynagrodzenia i podlegających zwrotowi wydatków mediatora w postępowaniu cywilnym.
Jeśli chodzi o sprawy majątkowe, w których wartości przedmiotu sporu nie da się ustalić oraz o prawa niemajątkowe, np. kontakty z dzieckiem wynagrodzenie mediatora za pierwsze posiedzenie mediacyjne, przeprowadzone w wyznaczonym przez sąd czasie mediacji wynosi 60 zł, a za każde następne posiedzenie – 25 zł. Wszystko jednak zależy od konkretnej sytuacji.
Zobacz również serwis: Mediacja
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat