Międzynarodowy Dzień Mediacji

Anna Sergiej
rozwiń więcej
Międzynarodowy Dzień Mediacji jest obchodzony na całym świecie w drugiej połowie października. W tym roku przypada na 21 października. Ma on na celu upowszechnienie wiedzy o mediacji, oraz ukazanie jej jako skutecznej metody rozwiązywania sporów.

Obchody Międzynarodowego Dnia Mediacji odbywają się w kilkunastu krajach na czterech kontynentach od roku 2005. Święto przypadające w każdy trzeci czwartek października zainicjowane zostało przez Association for Conflict Resolution (Amerykańskie Stowarzyszenie Profesjonalistów w Rozwiązywaniu Konfliktów). 


W 2006 roku oficjalny patronat nad świętem objęło Światowe Forum Mediacji (World Mediation Forum) – międzynarodowa organizacja zrzeszająca mediatorów oraz organizacje i ośrodki mediacyjne z całego świata.

Zobacz: Przebieg mediacji rodzinnej

Czym jest mediacja?


Mediacja jest sposobem rozwiązywania sporów, w której mediator pomaga osobom pozostającym w konflikcie na pokojowe dojście do porozumienia. Dzięki mediacji istnieje szansa, iż obie strony konfliktu są usatysfakcjonowane wypracowaną ugodą.
Warto pamiętać o tym, że mediator nie staje po żadnej ze stron, ale w sposób całkowicie bezstronny pomaga rozwiązać konflikt.

Zobacz: Mediacja w sprawach rodzinnych - kiedy warto ją prowadzić

Koszty mediacji


W odróżnieniu od długich i kosztownych procesów sądowych zaletą mediacji jest oszczędność czasu i pieniędzy. Koszt mediacji jest nieporównywalnie niższy od kosztów innych sposobów rozwiązywania sporów i stanowi zazwyczaj kilkaset złotych. Przykładowo koszt sprawy o rozwód, która trafiła do mediacji to 600 złotych. Istnieje również zasada, że w sprawach sądowych, które skierowane do mediacji strony mogą się domagać zwrotu 75 % opłaty zapłaconej przy wnoszeniu pozwu, lub wniosku.

Osoby będące w trudnej sytuacji materialnej mogą zwrócić się do mediatora o niepobieranie wynagrodzenia.

Jak sprawa trafia do mediacji

Wniosek o przeprowadzenie mediacji można złożyć w ośrodku mediacyjnym, albo w sądzie już w trakcie toczącego się postępowania sądowego. Podstawą mediacji może być albo odrębna umowa o mediację, albo klauzula mediacyjna umieszczona w umowie głównej.
Sąd aż do momentu zamknięcia pierwszego posiedzenia wyznaczonego na rozprawę może skierować strony do mediacji-zgodnie z art. 183 8 § 1 k.p.c.

Zobacz również: Ustalenie kontaktów z dzieckiem poprzez mediację

Rodzaje mediacji

Mediacje są najczęściej wykorzystywane do rozwiązywania sporów z zakresu prawa rodzinnego-konfliktów między małżonkami, czy rodzicami a dziećmi.
Do pozostałych rodzajów mediacji należą : mediacja w sprawach gospodarczych, mediacja w sprawach cywilnych, mediacja w sprawach karnych, w sprawach nieletnich, czy w sprawach z zakresu prawa pracy.

Zobacz: Kodeks rodzinny

Jednym z rodzajów mediacji są mediacje gospodarcze. W Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej około 90 proc. sporów rozwiązywana jest w ten sposób. Co istotne mediacje mają zastosowanie w odniesieniu do wszystkich sporów gospodarczych.
Jednak celem każdego rodzaju mediacji jest zawarcie ugody. Ugoda zawarta przed mediatorem może być przedstawiona sądowi. Ugoda zawarta przed mediatorem ma, po jej zatwierdzeniu przez sąd, moc prawną ugody zawartej przed sądem-w rozumieniu art. 183 14 i 183 15 k.p.c. 

Zasady mediacji

Każda mediacja, nieważne, czy rówieśnicza, rodzinna, szkolna, między firmami itp. zawsze kieruje się tymi samymi zasadami. Są to: dobrowolność, bezstronność, neutralność, akceptowalność, poufność.
Natomiast w ramach kodeksu etyki mediatora Polskiego Centrum Mediacji wprowadzono: profesjonalizm, bezinteresowność, szacunek do obu stron.

Pamiętajmy o tym, że dzięki mediacji możemy rozwiązać wiele konfliktów na płaszczyźnie stosunków rodzinnych, czy też pracowniczych. Dzięki niej zwaśnione strony mogą rozwiązać konflikt zaoszczędzając czas, oraz środki materialne.

Prawo
Program Dobry Start: Do ZUS wpłynęło około 1,5 mln wniosków o świadczenie 300 plus
17 lip 2024

Od 1 lipca 2024 r. ZUS przyjmuje wnioski o świadczenie z programu Dobry Start. Dotychczas rodzice złożyli prawie 1,5 mln wniosków na ponad 2 mln dzieci. W 2023 r. ZUS przyznał świadczenie dla prawie 4,6 mln dzieci.

Inflacja w sklepach wyższa niż oblicza GUS. Handlowcy przerzucą w wakacje na klientów cały VAT podwyższony w kwietniu
17 lip 2024

Przeanalizowano ponad 71,4 tys. cen detalicznych w czerwcu 2024 roku. Jakie wyniki? Otóż codzienne zakupy podrożały w porównaniu do czerwca 2023 roku średnio o 3,1%. W maju podwyżka (cały czas w porównaniu do analogicznego miesiąca w roku poprzednim) wyniosła 2,9%, w kwietniu – 2,4%, a w marcu – 2,1%. To już trwała tendencja. Kolejny miesiąc z rzędu ceny konsekwentnie idą w górę. W grudniu 2024 r. inflacja może dojść do poziomu 4-5%. A ceny w sklepach mogą wzrosnąć jeszcze wyżej. W 2025 roku inflacja może być wyższa niż w 2024 r. Spadek inflacji jest prognozowany dopiero na 2026 rok – o ile oczywiście nie będzie żadnych poważnych zawirowań. Do tego eksperci przypominają, że obecna walka cenowa między dyskontami spowalnia poziom i tempo wzrostu cen. Ale jednocześnie ostrzegają, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić całość odmrożonego w kwietniu podatku VAT na swoich klientów.

Andrzej Duda. Ile zostało prezydentowi do końca kadencji?
17 lip 2024

Kiedy prezydent Andrzej Duda kończy kadencję? Kiedy są wybory prezydenckie?

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawę o asystencji osobistej. Co mówi pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami?
17 lip 2024

Osoby z niepełnosprawnościami czekają na ustawowe uregulowanie asystencji osobistej. Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób z niepełnosprawnościami, przekazał, że projekt przepisów jest już na ostatniej prostej. Upowszechnienie się asystencji osobistej pozwoliłoby sporej grupie osób z niepełnosprawnościami na bardziej aktywne życie, także pod względem zawodowym.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
17 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie
16 lip 2024

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

Wycieczki szkolne – sukces programu Podróże z klasą. Wkrótce rusza kolejny nabór
16 lip 2024

W ramach programu „Podróże z klasą” pozytywnie rozpatrzono 2283 wniosków o dofinansowanie wycieczek szkolnych. Barbara Nowacka, minister edukacji, ogłasza nowy nabór w programie, na który przeznaczy dodatkowe 20 mln zł.

15 sierpnia mija termin wdrożenia przepisów z tzw. ustawy Kamilka
16 lip 2024

Na wdrożenie „Standardów ochrony”, wprowadzonych w ramach tzw. ustawy Kamilka pozostał jedynie miesiąc. Niestety, większość placówek, których dotyczą przepisy ma duży problem z przygotowaniem i implementacją wymaganych dokumentów i procedur. 

Od 1 stycznia 2025 r. wzrosną kryteria dochodowe w pomocy społecznej, a także zasiłki
16 lip 2024

Są już nowe kwoty kryteriów dochodowych, uprawniających do świadczeń z pomocy społecznej od dnia 1 stycznia 2025 r. Odpowiednie rozporządzenie w tej sprawie zostało właśnie opublikowane w Dzienniku Ustaw.

Pracowałeś przed 1999 rokiem i masz te dokumenty? Złóż wniosek do ZUS o wyższą emeryturę
17 lip 2024

Warto przeszukać swoje szafki i segregatory. W nich można znaleźć dokumenty, które mogą pozwolić ZUS-owi przeliczyć ponownie emeryturę i przyznać wyższe świadczenie. Mogą to być np. wpisy w starym „książeczkowym” dowodzie osobistym o zatrudnieniu. Konieczny jest też wniosek do ZUS w tej sprawie. Jest to ważne przede wszystkim dla osób za które były opłacane składki przed 1999 rokiem. Bo po tej dacie wszystkie składki są ujmowane na indywidualnym koncie ubezpieczonego w ZUS.

pokaż więcej
Proszę czekać...