Międzynarodowy Dzień Mediacji
REKLAMA
REKLAMA
Obchody Międzynarodowego Dnia Mediacji odbywają się w kilkunastu krajach na czterech kontynentach od roku 2005. Święto przypadające w każdy trzeci czwartek października zainicjowane zostało przez Association for Conflict Resolution (Amerykańskie Stowarzyszenie Profesjonalistów w Rozwiązywaniu Konfliktów).
REKLAMA
W 2006 roku oficjalny patronat nad świętem objęło Światowe Forum Mediacji (World Mediation Forum) – międzynarodowa organizacja zrzeszająca mediatorów oraz organizacje i ośrodki mediacyjne z całego świata.
Zobacz: Przebieg mediacji rodzinnej
Czym jest mediacja?
Mediacja jest sposobem rozwiązywania sporów, w której mediator pomaga osobom pozostającym w konflikcie na pokojowe dojście do porozumienia. Dzięki mediacji istnieje szansa, iż obie strony konfliktu są usatysfakcjonowane wypracowaną ugodą.
Warto pamiętać o tym, że mediator nie staje po żadnej ze stron, ale w sposób całkowicie bezstronny pomaga rozwiązać konflikt.
Zobacz: Mediacja w sprawach rodzinnych - kiedy warto ją prowadzić
Koszty mediacji
W odróżnieniu od długich i kosztownych procesów sądowych zaletą mediacji jest oszczędność czasu i pieniędzy. Koszt mediacji jest nieporównywalnie niższy od kosztów innych sposobów rozwiązywania sporów i stanowi zazwyczaj kilkaset złotych. Przykładowo koszt sprawy o rozwód, która trafiła do mediacji to 600 złotych. Istnieje również zasada, że w sprawach sądowych, które skierowane do mediacji strony mogą się domagać zwrotu 75 % opłaty zapłaconej przy wnoszeniu pozwu, lub wniosku.
Osoby będące w trudnej sytuacji materialnej mogą zwrócić się do mediatora o niepobieranie wynagrodzenia.
Jak sprawa trafia do mediacji
Wniosek o przeprowadzenie mediacji można złożyć w ośrodku mediacyjnym, albo w sądzie już w trakcie toczącego się postępowania sądowego. Podstawą mediacji może być albo odrębna umowa o mediację, albo klauzula mediacyjna umieszczona w umowie głównej.
Sąd aż do momentu zamknięcia pierwszego posiedzenia wyznaczonego na rozprawę może skierować strony do mediacji-zgodnie z art. 183 8 § 1 k.p.c.
Zobacz również: Ustalenie kontaktów z dzieckiem poprzez mediację
Rodzaje mediacji
Mediacje są najczęściej wykorzystywane do rozwiązywania sporów z zakresu prawa rodzinnego-konfliktów między małżonkami, czy rodzicami a dziećmi.
Do pozostałych rodzajów mediacji należą : mediacja w sprawach gospodarczych, mediacja w sprawach cywilnych, mediacja w sprawach karnych, w sprawach nieletnich, czy w sprawach z zakresu prawa pracy.
Jednym z rodzajów mediacji są mediacje gospodarcze. W Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej około 90 proc. sporów rozwiązywana jest w ten sposób. Co istotne mediacje mają zastosowanie w odniesieniu do wszystkich sporów gospodarczych.
Jednak celem każdego rodzaju mediacji jest zawarcie ugody. Ugoda zawarta przed mediatorem może być przedstawiona sądowi. Ugoda zawarta przed mediatorem ma, po jej zatwierdzeniu przez sąd, moc prawną ugody zawartej przed sądem-w rozumieniu art. 183 14 i 183 15 k.p.c.
Zasady mediacji
REKLAMA
Każda mediacja, nieważne, czy rówieśnicza, rodzinna, szkolna, między firmami itp. zawsze kieruje się tymi samymi zasadami. Są to: dobrowolność, bezstronność, neutralność, akceptowalność, poufność.
Natomiast w ramach kodeksu etyki mediatora Polskiego Centrum Mediacji wprowadzono: profesjonalizm, bezinteresowność, szacunek do obu stron.
Pamiętajmy o tym, że dzięki mediacji możemy rozwiązać wiele konfliktów na płaszczyźnie stosunków rodzinnych, czy też pracowniczych. Dzięki niej zwaśnione strony mogą rozwiązać konflikt zaoszczędzając czas, oraz środki materialne.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat