Mediacja pomaga w sprawach rodzinnych
REKLAMA
REKLAMA
W jakich sprawach rodzinnych można skorzystać z pomocy mediatora
REKLAMA
Mediacja jest stosunkowo nową formą rozwiązywania sporów. W postępowaniu cywilnym pojawiła się dopiero w 2005 r.
Z mediacji można skorzystać zarówno w sprawach cywilnych, jak i w karnych, a nawet w sprawach sądowo – administracyjnych. Jeżeli chodzi o sprawy rodzinne, to mediacja może okazać się pomocna w przypadku określenia sposobu wykonywania władzy rodzicielskiej oraz kontaktów z dzieckiem.
Przy pomocy mediacji można ustalić wysokość oraz sposób wypłacania alimentów. Mediator może pomóc rozwodzącym się małżonkom w uporządkowaniu ich spraw majątkowych.
W drodze mediacji nie może być przeprowadzony rozwód. Jednak sąd może skierować strony do mediacji, jeżeli istnieją widoki na utrzymanie małżeństwa.
Mediacja jest dobrowolna
Ponadto to strony, biorące udział w postępowaniu wybierają osobę mediatora. Jedynie w przypadku kiedy do mediacji kieruje sąd, jednocześnie wskazuje mediatora.
Gdy skierowania do mediacji dokonuje sąd, to wówczas strony mogą nie wyrazić zgody na takie postanowienie.
Postępowanie mediacyjne nie jest jawne. Mediator jest obowiązany zachować bezstronność w toku prowadzonej mediacji, ma obowiązek zachować tajemnicę co do faktów, o których dowiedział się podczas prowadzonej mediacji.
Zobacz również: Ustalenie kontaktów z dzieckiem poprzez mediację
Gdzie szukać mediatora
W sprawach rodzinnych mediatorem może być każda osoba mająca pełną zdolność do czynności prawnych i korzystająca w pełni z praw publicznych.
Warto wspomnieć, iż w sprawach karnych oraz w sprawach nieletnich mediator musi spełniać szereg szczególnych wymagań, aby pełnić swoją funkcję.
Listy stałych mediatorów prowadzą organizacje społeczne, a informacje o ośrodkach mediacyjnych oraz o listach mediatorów znajdują się w sądzie okręgowym.
Czy za mediację się płaci
Koszty mediacji obciążają strony. Nawet jeżeli dana osoba jest zwolniona od kosztów sądowych, to zwolnienie to nie obejmuje wynagrodzenia mediatora. Koszty mediacji prowadzonej na podstawie skierowania przez sąd i zakończonej ugodą znosi się wzajemnie, jeżeli strony nie postanowiły inaczej.
Sąd z urzędu zwraca stronie trzy czwarte uiszczonej opłaty od pisma wszczynającego postępowanie, jeżeli w toku postępowania sądowego zawarto ugodę przed mediatorem.
Zobacz również serwis: Sprawy rodzinne
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA