REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przebieg mediacji rodzinnej

inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Chcąc samodzielnie skierować sprawę do mediacji najwygodniej udać się do najbliższego ośrodka mediacji i tam złożyć wniosek o przeprowadzenie mediacji.

Jak skierować sprawę do mediacji?

REKLAMA

Mediacja umowna może się odbywać na dwa sposoby: w drodze zwarcia umowy o mediację oraz na wniosek. 


W umowie o mediację należy określić strony mediacji, jej przedmiot oraz osobę mediatora lub sposób jego wyboru. Warto także zawrzeć postanowienie o obowiązkach mediatora, klauzulę poufności oraz wynagrodzenie mediatora i inne koszty, które mogą powstać w związku z przeprowadzeniem mediacji, np. koszty wynajmu sali. Ponadto można także zamieścić postanowienia dotyczące czasu i miejsca trwania mediacji. Umowa taka może być zarówno częścią umowy głównej regulującą relacje między stronami na przyszłość jak i samodzielną umową. Ustawodawca nie przewidział żadnych szczególnych wymagań w zakresie formy umowy o mediację. Można ją, zatem zawrzeć w dowolnej formie.
Podpisując umowę strony godzą się na mediację i tym samym dla każdej ze stron powstaje obowiązek wzięcia w niej udziału. Niemniej jednak, ze względu na dobrowolny charakter mediacji, obowiązku tego nie da się wyegzekwować za pomocą środków przymusu państwowego. Co więcej podpisanie umowy o mediację, nie stanowi przeszkody do rozpoznania sprawy przez sąd w postępowaniu cywilnym. Jest to zagwarantowane konstytucyjnie prawo do sądu. Jednakże, jeżeli zawarto taką umowę, ale nie jest realizowana i pozwany przed wdaniem się w spór co do istoty sprawy podniesie zarzut zawarcia umowy, sąd skieruje sprawę do postępowania mediacyjnego.

Zobacz także: Mediacja w sprawach rodzinnych - kiedy warto ją prowadzić

REKLAMA


Drugim sposobem wszczęcia mediacji umownej jest złożenie przez jedną ze stron wniosku o przeprowadzenie mediacji. Jest on niejako odpowiednikiem postanowienia sądu kierującego niosek do mediacji. Dopiero w chwili wyrażenia zgody przez drugą stronę dochodzi miedzy nimi do zawarcia umowy o mediację. W tym wypadku wszczęcie mediacji następuje w chwili doręczenia mediatorowi wniosku o przeprowadzenia mediacji wraz z dowodem doręczenia odpisu wniosku drugiej stornie, lub też z chwilą doręczenia mediatorowi zgodnego wniosku stron.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wniosek o przeprowadzenie mediacji musi obligatoryjnie zawierać:
• oznaczenie stron,
• dokładnie określone żądanie,
• przytoczenie okoliczności uzasadniających żądanie,
• podpis strony oraz
• wymienienie załączników.

Do wniosku należy dołączyć również umowę o mediację, o ile została zawarta na piśmie, a także dowód doręczenia odpisu wniosku stronie, która go nie podpisała.
Sprawa trafia do mediatora, który niezwłocznie kontaktuje się ze stronami mediacji i informuje je o zasadach mediacji. Ponadto ustala ze stronami sposób prowadzenia mediacji i zawiera z nimi umowę o mediację.

Jak wygląda postępowanie mediacyjne? Kto w nim uczestniczy ?

W postępowaniu uczestniczą strony konfliktu oraz mediator lub mediatorzy. Mogą brać w niej także udział dzieci stron na specjalnych zasadach i za zgodą obojga rodziców. Czasem będą brać w niej udział także prawnicy lub pełnomocnicy stron. Na prośbę strony i za zgodą drugiej strony i mediatora mogą brać w niej także udział krewni, doradcy, psycholog dziecięcy itp. Zwykle, na początku, mediator objaśnia stronom na czym będzie polegać przeprowadzenie mediacji, zapoznaje się ze stanowiskami stron i proponuje im kolejność dyskusji nad poszczególnymi kwestiami, a następnie pomaga stronom w dyskutowaniu proponowanych przez nie rozwiązań. Strony samodzielnie wypracowują z pomocą mediatora nowy kształt swojej przyszłości. 


Mediacja kończy się spisaniem protokołu z mediacji i często choć nie zawsze spisaniem porozumienia, czyli ugody.


Czas trwania mediacji

Czas trwanie mediacji może być różny. Z reguły na rozwiązanie sprawy konieczne jest poświęcenie kilku spotkań trwających od półtorej do kilku godzin, chociaż zdarzają się także sesje półgodzinne. W sprawach wielowątkowych i skomplikowanych zwykle potrzebne jest więcej spotkań. Spotkania takie odbywają się najczęściej, w zależności od ustaleń, kilka razy w tygodniu, raz na tydzień lub rzadziej. W przypadku mediacji skierowanej przez sąd strony mają 30 dni na dojście do porozumienia, ale jeśli uznają zgodnie, iż potrzebują na to więcej czasu mogą prosić sąd o przedłużenie tego czasu składając odpowiedni wniosek.


Porozumienie mediacyjne

REKLAMA

Mediacja kończy się zwykle spisaniem protokołu oraz ugody. Porozumienie zawarte w wyniku mediacji umownej jest umową cywilnoprawną. Po jej zawarciu mediator wysyła ją wraz z protokołem do sądu właściwego do rozpoznania danej sprawy, gdyby miała trafić do sądu lub do sądu, który skierował sprawę do mediacji. Od tego momentu, każda ze stron może wystąpić do sądu z wnioskiem o zatwierdzenie ugody mediacyjnej jako ugody sądowej, co nada jej taką samą moc jaką ma wyrok sądowy lub, w sprawach majątkowych, o nadanie klauzuli wykonalności. Mediacja nie zawsze kończy się sukcesem, czyli podpisaniem porozumienia – ugody. W takim przypadku mediator sporządza protokół i przesyła go stronom, a jeśli mediacja toczyła się ze skierowania sądu także do sądu.

W kodeksie rodzinnym i opiekuńczym znajduje się zapis zgodnie z którym sąd ma obowiązek uwzględnić porozumienie małżonków o sposobie wykonywania władzy rodzicielskiej i utrzymywania kontaktów z dzieckiem po rozwodzie, jeżeli ustalenia te są zgodne z dobrem dziecka.

Porozumieniem takim może być ugoda będąca wynikiem mediacji. Zgodnie z kodeksem rodzinnym i opiekuńczym konieczne będzie także włączenie dziecka do dyskusji w sprawach, które go dotyczą, o ile tylko będą na to pozwalać okoliczności.

Regulacje prawne dotyczące mediacji oraz ich omówienia są dostępne na stronie ministerstwa sprawiedliwości.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak często dziadkowie mogą widywać wnuki?

Przepisy wprost nie odpowiadają na tak zadane pytanie. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji. Decydujące znaczenie w tego typu sprawach powinno mieć dobro dziecka.

Renta wdowia z KRUS: co koniecznie trzeba wiedzieć. Warunki, limity, terminy, wniosek (wydrukuj, wypełnij i złóż)

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego udzieliła licznych wyjaśnień odnośnie zasad przyznawania i wypłaty tzw. renty wdowiej. Czym jest renta wdowia? Kto może ją otrzymać? Gdzie złożyć wniosek? Ile wyniesie renta wdowia? Odpowiedzi na te i inne pytania poniżej w naszym opracowaniu przygotowanym na podstawie informacji z KRUS.

Jakie będą konsekwencje wagarów? Kolejne zmiany w szkołach. MEN analizuje frekwencję uczniów i zasady usprawiedliwiania nieobecności

Zasady usprawiedliwiania nieobecności uczniów w szkole budzą kontrowersje i już od dłuższego czasu są przedmiotem uwagi nauczycieli i MEN. Okazuje się, że prowadzone są w tym zakresie prace nad zmianami. Czego powinni spodziewać się uczniowie?

Renta wdowia dla rolnika. KRUS uruchomiła infolinię dotyczącą świadczenia

Renta wdowia dla rolników to temat nowej infolinii uruchomionej przez Kasę Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). Szczegółowe informacje o nowym świadczeniu można uzyskać od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00–14:00.

REKLAMA

Mobbing, dyskryminacja i molestowanie – będą zmiany w kodeksie pracy. MRPiPS przygotowało nowe przepisy

W dniu 20 stycznia 2025 r. na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt nowelizacji kodeksu pracy, który ma na celu wprowadzenie zmian w przepisach dot. mobbingu, dyskryminacji, molestowania i molestowania seksualnego w pracy. Projekt przygotowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Zobaczmy jakie zmiany mają wejść w życie - być może jeszcze w 2025 roku.

Przywileje: Nie tylko osoby niepełnosprawne. Ale i rodziny z dziećmi [Petycja]

Do Ministerstwa Infrastruktury trafił obywatelski postulat wprowadzenia miejsc postojowych przed urzędami i w innych miejscach publicznych (dla czasowego postoju na czas załatwienia sprawy np. w sklepie) wzorowanych na tych dla osób niepełnosprawnych, ale przeznaczonych dla rodzin z dziećmi. Takie rozwiązanie widziane było np. na parkingach przed sklepami sieci Lidl.

Ograniczenie programu 800 plus. Jest projekt ustawy

800 plus: Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło w Sejmie projekt nowelizacji ustawy, który ogranicza dostęp do programu dla obywateli Ukrainy. Zgodnie z propozycją, świadczenie mają otrzymywać jedynie ci, którzy pracują i płacą podatki w Polsce – poinformował szef klubu PiS, Mariusz Błaszczak.

Czas tylko do 31 stycznia. Kto musi zgłosić się do ulgi Mały ZUS plus i jak powinien to zrobić

31 stycznia 2025 r. mija termin zgłoszenia się do ulgi „Mały ZUS plus”. Przedsiębiorcy, którzy w bieżącym roku chcą z niej zacząć korzystać i płacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne, powinni zgłosić się do ulgi. Przedsiębiorcy, którzy korzystali z tej ulgi w zeszłym roku i nadal spełniają warunki, nie muszą zgłaszać się ponownie.

REKLAMA

Ta grupa pracowników znowu straci. Choć eksperci uprzedzali, że tak będzie, to jednak po zakończeniu roku pracownicy są rozczarowani

Choć specjaliści uprzedzali o tym już dawno, to jednak początek roku przyniósł tej grupie pracowników rozczarowanie. Dlaczego mają poczucie, że tracą, skoro dostali pieniądze? Bo przyznano im je w takiej, a nie innej formie.

Jak określić wysokość alimentów na dziecko krok po kroku?

Rodzice często zastanawiają się jak ustalić wysokość alimentów na dziecko. Określenie odpowiedniej wysokości alimentów jest kluczowe dla zapewnienia mu właściwych warunków do życia i rozwoju. W artykule przedstawiamy, jak krok po kroku oszacować tę kwotę, uwzględniając zarówno potrzeby dziecka, jak i możliwości finansowe rodziców.

REKLAMA