Jaki jest zakres obowiązku alimentacyjnego?
REKLAMA
REKLAMA
Dostarczanie środków utrzymania polega przede wszystkim na zaspokajaniu potrzeb życiowych osoby uprawnionej do otrzymywania alimentów. Chodzi tu o wyżywienie, odzież, mieszkanie, środki higieny osobistej. W razie potrzeby zobowiązany do płacenia alimentów musi dostarczać środków na leczenie.
REKLAMA
Dostarczanie środków utrzymania dotyczy wszystkich uprawnionych do alimentów niezależnie od wieku. Natomiast osobom małoletnim należy także dostarczać środki wychowania. Szczególnie chodzi tu o potrzeby w zakresie:
- kształcenia,
- rozwijania zdolności dziecka,
- zapewnienia odpowiednich rozrywek dziecku,
- rozwoju fizycznego i duchowego.
Warto wiedzieć, że obowiązek alimentacyjny obejmuje swoim zakresem także wydatki na ochronę majątkowych praw dziecka i jego ochronę. Mowa tu o kosztach postępowania sądowego.
Zobacz: Porada prawna
Usprawiedliwione potrzeby uprawnionego i możliwości zarobkowe i majątkowe zobowiązanego stanowią granicę obowiązku alimentacyjnego.
REKLAMA
Najszerzej należy rozpatrywać obowiązek rodziców względem niesamodzielnego dziecka. Dostarczanie środków pieniężnych dziecku ma sprzyjać jego prawidłowemu wychowaniu. Natomiast w miarę możliwości rodzice mogą zaspokajać luksusowe potrzeby dziecka.
W przypadku alimentów pomiędzy małżonkami należy pamiętać o zasadzie równej stopy życiowej uprawnionego i zobowiązanego. Oznacza to, że małżonek powinien dostarczać współmałżonkowi środki utrzymania, tak oby oboje mieli podobny standard życia.
Zasady równego standardu życia nie stosuje się do innych członków rodziny, co do których orzeczono płacenie alimentów. Dopuszczalne jest ustalenie różnej wysokości alimentów wobec członków rodziny. Zależne to będzie od ich wieku, stanu zdrowia, pozycji życiowej i społecznej.
Zakres obowiązku alimentacyjnego, a co za tym idzie wysokość otrzymanych środków zmniejsza się w odniesieniu do tych członków rodziny, których nie obejmuje postulat równej stopy życiowej. Oprócz alimentów na niesamodzielne dziecko i małżonka, alimenty muszą tylko usunąć niedostatek osoby uprawnionej.
W przypadku rodzeństwa na przykład siostra lub brat mogą uchylić się od obowiązku alimentacyjnego, jeśli ich stopa życiowa lub ich najbliższych uległaby znacznemu pogorszeniu.
Zobacz również: Kto jest zobowiązany do płacenia alimentów?
Niegodność otrzymania alimentów
Na obowiązek alimentacyjny wpływa niegodność osoby uprawnionej do otrzymania alimentów.
Niegodność może wynikać z:
- rażąco niewłaściwego zachowania względem osoby zobowiązanej do płacenia alimentów,
- takiego zawinionego i lekkomyślnego postępowania osoby uprawnionej, które spowodowałoby stan niedostatku.
Zachowanie naganne osoby uprawnionej do alimentów wobec osoby zobowiązanej do ich uiszczania może nawet ograniczyć zakres obowiązku alimentacyjnego.
Zadaj pytanie: Forum
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat