Alimenty w trakcie postępowania sądowego
REKLAMA
REKLAMA
Postępowania sądowe mają to do siebie, że mogą ciągnąć się długo. Dlatego też prawo przewiduje możliwość zabezpieczenia naszego roszczenia na czas procesu – oznacza to, że sąd na wniosek strony reguluje niektóre kwestie na czas gdy postępowania sądowe się toczy. W ten sposób można zabezpieczyć kontakty z dzieckiem, miejsce zamieszkania dziecka czy alimenty.
REKLAMA
Zobacz również: Pozew o alimenty WZÓR
REKLAMA
Po co zabezpieczać alimenty na czas procesu – po to by nie czekając na wyrok, który może nawet zapaść za kilka miesięcy mieć na bieżąco środki finansowe na utrzymanie dziecka. Postanowienie sądu w przedmiocie zabezpieczenia alimentów uprawnia do wszczęcia egzekucji komorniczej, gdyż postanowienie to jest tytułem wykonawczym. Osoba zobowiązana do płacenie alimentów na podstawie postanowienia o zabezpieczeniu musi je płacić nawet w sytuacji, gdy złożyła na to postanowienie zażalenie i czeka na jego rozpatrzenie.
Wniosek o zabezpieczenie alimentów na czas postępowania sądowego (procesu) może być samodzielnym wnioskiem w czasie trwania już postępowania albo może być zawarty w pozwie głównym od samego początku. Można go złożyć w postępowaniu o rozwód, jak i w postępowaniu o ustalenie alimentów bądź też ich podwyższenie lub obniżenie. Wniosek taki sąd będzie rozpatrywał niezwłocznie po jego złożeniu, a odpisy postanowienia doręczy obu stronom. Z warunków formalnych jeśli wniosek ten jest wnioskiem samodzielnym to powinien zawierać datę, oznaczenie sądu, określenie stron, sygnaturę sprawy, kwotę alimentów jaką chcemy otrzymywać w ramach zabezpieczenia oraz uzasadnienie wniosku. W uzasadnieniu należy wskazać czemu strona występuje do sądu z takim wnioskiem. Wystarczy tu uprawdopodobnienie okoliczności, a nie ich udowodnienie.
Jak obliczyć wartość przedmiotu sporu w pozwie o alimenty?
Czy można domagać się alimentów po ustaleniu ojcostwa?
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Należy dobrze przemyśleć kwotę alimentów jaką chcemy mieć zasądzoną w ramach zabezpieczenia. Dlaczego? A dlatego, że jeśli nasza kwota zabezpieczenia będzie wyższa niż końcowa, finalna wysokość zasądzonych alimentów to będziemy zobowiązani do oddania nadpłaconej nadwyżki.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat