Alimenty na dziecko przy rozwodzie. Jest propozycja zmiany przepisów
REKLAMA
REKLAMA
- Alimenty w wyroku rozwodowym
- Niekorzystna sytuacja dzieci
- Alimenty orzekane przy rozwodzie. Co warto wiedzieć?
Alimenty w wyroku rozwodowym
REKLAMA
Zgodnie z art. 58 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w wyroku orzekającym rozwód sąd rozstrzyga o władzy rodzicielskiej nad wspólnym małoletnim dzieckiem obojga małżonków i kontaktach rodziców z dzieckiem oraz orzeka, w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka. „Wyrok rozwodowy ma charakter konstytutywny i wywołuje skutki ex nunc. Zawarte w wyroku rozwodowym rozstrzygnięcie dotyczące wysokości zobowiązania alimentacyjnego jest więc skuteczne na przyszłość od daty prawomocności tego wyroku. W przypadku zobowiązań alimentacyjnych, które są dochodzone sądowo na innej drodze niż w ramach procesu rozwodowego Sąd orzeka natomiast o powstaniu roszczenia od dnia wniesienia pozwu. W rezultacie wyrok wydany w takich sprawach obejmuje świadczenie alimentacyjne w wysokości zakumulowanych świadczeń okresowych przypadających za cały czas postępowania sądowego." - czytamy w piśmie do Ministra Sprawiedliwości z 9 stycznia 2025 r.
REKLAMA
Rzeczniczka zwraca uwagę na zasadę jednolitości wyroku rozwodowego. Może ona skutkować tym, że w przypadku wniesienia środka odwoławczego np. w zakresie orzekania o winie przesunięciu w czasie ulegnie również sądowe określenie zobowiązania alimentacyjnego. Zmniejszy się zatem całkowita wartość świadczeń.
Niekorzystna sytuacja dzieci
REKLAMA
„Wprawdzie przepisy k.p.c i kro dają możliwość zabezpieczenia kosztów utrzymania osoby uprawnionej do alimentacji przez okres postępowania rozwodowego, ale wysokość orzekanych w ramach zabezpieczenia powództwa świadczeń jest zazwyczaj niższa niż świadczeń orzekanych w wyroku końcowym. W rezultacie dzieci uprawnione do alimentacji, których wysokość zobowiązania alimentacyjnego jest rozstrzygana przez Sąd w wyroku rozwodowym są w gorszej sytuacji od dzieci, których zobowiązanie alimentacyjne jest dochodzone w postępowaniu skoncentrowanym wyłącznie zobowiązaniu alimentacyjnym (np. w przypadku dzieci pozamałżeńskich)." - przekonuje RPD.
Z tego powodu rzeczniczka sugeruje zmianę w zakresie art. 58 k.r.o. Miałaby ona polegać na dodaniu po § 1b nowej jednostki redakcyjnej § 1c w brzmieniu: „§ 1c Na wniosek jednego z małżonków sąd orzekając w jakiej wysokości każdy z małżonków jest obowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania i wychowania dziecka może w wyroku orzekającym rozwód określić, iż zobowiązanie to powstaje od dnia wniesienia pozwu.”.
Alimenty orzekane przy rozwodzie. Co warto wiedzieć?
- Orzeczenie o alimentach na dzieci jest obligatoryjną (obowiązkową) częścią wyroku rozwodowego.
- Wysokość alimentów zależy od usprawiedliwionych potrzeb dziecka oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości rodzica.
- Wykonanie obowiązku alimentacyjnego względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie może polegać w całości lub w części na osobistych staraniach o jego utrzymanie lub o wychowanie, W takim wypadku świadczenie alimentacyjne drugiego rodzica polega na pokrywaniu w całości lub w części kosztów takiego utrzymania lub wychowania.
Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (j. t. Dz. U. z 2023 r., poz. 2809); ost. zm. Dz. U. z Dz.U. z 2023 r., poz. 1606)
Polecamy: Komplet Podatki 2025
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat