Alimenty po rozwodzie - vademecum
REKLAMA
REKLAMA
Orzeczenie o winie a alimenty
To czy powstaje obowiązek alimentacyjny pomiędzy małżonkami po rozwodzie zależy od tego, które z nich jest winne rozkładu pożycia.
REKLAMA
Kodeks rodzinny i opiekuńczy w art. 60. stanowi:
REKLAMA
§ 1. „Małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego.”
§ 2. Jeżeli jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, sąd na żądanie małżonka niewinnego może orzec, że małżonek wyłącznie winny obowiązany jest przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, chociażby ten nie znajdował się w niedostatku.
Reasumując, oznacza to, iż:
- małżonek niewinny ma obowiązek alimentacyjny w stosunku do drugiego tylko wtedy, gdy ten ostatni również nie ponosi winy za rozkład pożycia;
- małżonek, który został uznany winnym rozkładu pożycia małżeńskiego obowiązany jest dostarczać środków utrzymania małżonkowi niewinnemu bez względu na to czy znajduje się on w niedostatku i małżonkowi, który również ponosi winę rozkładu pożycia, jeżeli znajduje się w niedostatku.
Zobacz również: Rozwód a prawo do alimentów
Jak długo małżonkowie płacą alimenty po rozwodzie?
Przyczynami uzasadniającymi zaprzestanie płacenia alimentów po rozwodzie są:
- śmierć jednego z małżonków;
- zawarcie związku małżeńskiego przez małżonka uprawnionego do alimentów;
- upływ pięciu lat od orzeczenia rozwodu, gdy zobowiązanym jest małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za winnego rozkładu pożycia (ze względu na ważne okoliczności i na żądanie uprawnionego sąd może przedłużyć pięcioletni termin).
Zobacz również: Nie tylko kolejne małżeństwo powoduje wygaśnięcie obowiązku alimentacyjnego
Wysokość alimentów
Wysokość alimentów uzasadniona jest z jednej strony usprawiedliwionymi potrzebami małżonka uprawnionego, z drugiej zaś możliwościami zarobkowymi i majątkowymi małżonka zobowiązanego. Ustaloną przez sąd kwotę alimentów można zmienić w razie zmiany stosunków.
Zobacz również: Kiedy żądać podwyższenia lub obniżenia alimentów od byłego małżonka?
Pozew o alimenty
Alimentów od małżonka możemy żądać już w pozwie rozwodowym. Po orzeczeniu rozwodu również możemy wnieść do sądu pozew o alimenty. Pamiętajmy o tym, iż roszczenia alimentacyjne przedawniają się z upływem lat trzech. Niezaspokojone potrzeby uprawnionego z czasu przed wniesieniem powództwa o alimenty sąd uwzględnia zasądzając odpowiednią sumę pieniężną.
Zobacz również: Jak napisać pozew o alimenty?
Separacja i alimenty
Zasądzenie alimentów na rzecz małżonka jest możliwe również w przypadku separacji. Podobnie jak przy rozwodzie, alimentów może żądać małżonek, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku. Wysokość zasądzonych środków powinna odpowiadać usprawiedliwionym potrzebom małżonka uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym małżonka zobowiązanego. Gdy jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a separacja pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, sąd na żądanie małżonka niewinnego może orzec, że małżonek wyłącznie winny obowiązany jest przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, chociażby ten nie znajdował się w niedostatku.
Zobacz również: Od kogo po alimenty w pierwszej kolejności?
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat