Jak udowodnić możliwości majątkowe i zarobkowe małżonka w sprawach o alimenty?
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z art. 60 § 2 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (dalej kro) Małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego. Oznacza to, iż o alimenty może ubiegać się małżonek, wobec którego nie orzeczono wyłącznej winy rozkładu pożycia, bądź wobec którego orzeczono winę wspólną z drugim małżonkiem lub też w sytuacji, gdy małżonkowie wnieśli, by sąd nie orzekał o winie w wyroku rozwodowym.
REKLAMA
Małżonek żądający alimentów musi spełniać jeszcze jedną przesłankę, mianowicie znajdować się w niedostatku. Jest to stan, w którym osoba nie może samodzielnie pokryć wszystkich lub nawet części swoich usprawiedliwionych potrzeb. Nie chodzi tu o zapewnieniu minimum egzystencji, lecz o stworzenie normalnych warunków bytowania, odpowiadających wiekowi, stanowi zdrowia i innym okolicznościom konkretnej sprawy w tym standardu dotychczasowego życia. Art. 60 kro w § 2 reguluje sytuację, w której małżonek niewinny może żądać od małżonka wyłącznie winnego rozkładu pożycia alimentów, nawet jeśli nie znajduje się w niedostatku, jednak rozwód pociąga za sobą znaczne pogorszenie sytuacji materialnej uprawnionego.
Polecamy: Darowizny, testamenty, spadki (PDF)
REKLAMA
Z drugiej strony o wysokości alimentów będą decydować możliwości zarobkowe i majątkowe zobowiązanego. Sąd badając powyższe czynniki sprawdza jaki dochód małżonek, przeciwko któremu skierowane jest roszczenie alimentacyjne, może obiektywnie osiągać, a nie jaki w rzeczywistości osiąga. Sąd bierze przy tym pod uwagę okoliczności takie jak: wiek, stan zdrowia, wykształcenie, posiadane umiejętności zawodowe, rynek pracy, możliwość uzyskania pracy dodatkowej czy sezonowej, jak również wysokość dochodów uzyskiwanych w przeszłości. Wszelkie dodatkowe kwalifikacje, kursy, szkolenia mogą wpływają na zwiększone możliwości finansowe, a co za tym idzie możliwość świadczenia większej kwoty tytułem alimentów. Należy jeszcze raz podkreślić, iż biorąc pod uwagę możliwości zarobkowe nie mamy na myśli jedynie wynagrodzenia za pracę, która obecnie wykonuje małżonek.
W praktyce, zobowiązani do świadczeń alimentacyjnych często zaniżają zarówno swoje zarobki, jak i ukrywają majątek, co nierzadko może umknąć uwadze sądu. Dlatego małżonek występujący z pozwem powinien swoje żądanie należycie udowodnić.
Środkami dowodowymi, mogą być zarówno zeznania samych stron, jak i świadków, jak również dowody wizualne (zdjęcia), wydruki ze stron internetowych, dowody audialne (nagrania audio i wideo), wiadomości sms, sprawozdania prywatnego detektywa – które mają istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy, listy, rachunki i wszelkie inne dokumenty z których wynikają okoliczności wskazywane przez stronę postępowania. Ostatnimi czasy istnieje moda na zamieszczanie zdjęć z wyjazdów, z dokonanych drogich zakupów (auta, działki) na portalach społecznościowych, co również może zostać uznane jako dowód na możliwości zarobkowe/majątkowe małżonka.
Jak zostało wspomniane wcześniej, kluczowe dowody może dostarczyć praca prywatnego detektywa, osoby wyspecjalizowanej w i uprawnionej do uzyskiwania, przetwarzania i przekazywania informacji o osobach, przedmiotach i zdarzeniach.
Można również złożyć wniosek do do Sądu o zwrócenie się do Powiatowego Urzędu Pracy o przedstawienie dostępnych ofert pracy adekwatnych do kwalifikacji zobowiązanego do alimentów z podaniem wysokości proponowanego wynagrodzenia na takich stanowiskach, czy też samemu przedstawić takie oferty, można je łatwo wyszukać w Internecie. Należy zaznaczyć, iż przy ocenie sytuacji finansowej zobowiązanego nie uwzględnia się zmian (rezygnacja z pracy, wyzbywanie się majątku), które zostały poczynione bez ważnego i uzasadnionego powodu w ciągu 3 lat przed sądową sprawą o alimenty. Zaistnienie powyższej sytuacji warto również zakomunikować, przedstawiając odpowiednie dowody.
Warto wspomnieć, iż sprawy o alimenty należą do czasochłonnych, nie jest możliwe, by sąd wydał orzeczenie bez zagłębienia się w stawiany przed nim problem. Jeśli chcemy, by zasądzona kwota alimentów była satysfakcjonująca, potrzeba jak najlepiej udowodnić nie tylko swoje potrzeby, ale również fakt, że małżonek jest w stanie je zaspokoić w takim stopniu, w jakim oczekujemy.
Polecamy serwis: Rozwody
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat