Jak uzyskać alimenty od byłego małżonka?
REKLAMA
REKLAMA
Im więcej przedstawi się dowodów potwierdzających trudną sytuację materialną byłego małżonka, tym większe jest prawdopodobieństwo, że sąd przychyli się do tego powództwa.
REKLAMA
Rozwód bez orzekania o winie a alimenty od byłego małżonka
Zgodnie z Kodeksem rodzinnym i opiekuńczym małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, który znajduje się w niedostatku może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczenia środków utrzymania w zakresie odpowiadającym jego usprawiedliwionym potrzebom.
Alimenty takie są płacone jedynie do 5 lat od uprawomocnienia się wyroku rozwodowego, chyba że ze względu na wyjątkowe okoliczności sąd wydłuży wymieniony pięcioletni termin.
Rozwód z orzekaniem o winie a alimenty od byłego małżonka
Jeśli rozwód został orzeczony z wyłącznej winy drugiego małżonka, a pociągnął za sobą istotne pogorszenie sytuacji małżonka niewinnego, małżonek niewinny nie musi wówczas udowadniać, że znajduje się w niedostatku.
REKLAMA
W zasadzie wystarczy wykazanie dysproporcji między sytuacją małżonka uznanego za niewinnego po rozstaniu, a sytuacją, w jakiej znajdowałby się małżonek, gdyby do rozwodu nie doszło i gdyby małżonkowie kontynuowali pożycie. Nie obowiązują tu żadne bardzo sztywne reguły.
Ocena i sama możliwość przyznania alimentów pozostawione są uznaniu sądu. Oczywiście jego decyzja nie może być dowolna. Sąd musi uwzględniać sytuację materialną i potrzeby obojga byłych małżonków.
Małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia nie może żądać alimentów od byłego małżonka niewinnego, nawet gdyby popadł w skrajny niedostatek i nie mógł sam się utrzymać.
Zobacz również: Rozwód - z orzekaniem czy bez orzekania o winie
Przy alimentach, które sąd przyzna małżonkowi niewinnemu, nie ma czasowego ograniczenia trwania obowiązku alimentacyjnego.
Ten obowiązek wygasa, gdy małżonek uprawniony do tych świadczeń wstąpi w nowy związek małżeński albo zmienią się okoliczności na podstawie których orzeczono o obowiązku alimentacyjnym.
Pozew o alimenty
Pozew o alimenty składa się do sądu rejonowego wydział rodzinny i nieletnich.
W pozwie tym można uwzględnić wszelkie koszty utrzymania mieszkania, rachunki za czynsz i za wszelkie media (gaz, prąd, RTV, itd.), zaświadczenie od lekarza o stanie zdrowia, rachunki za wykup lekarstw, zaświadczenie o dochodach ( zaświadczenia z urzędu pracy, osoby pobierające zasiłki z opieki społecznej- odpowiednie decyzje o przyznaniu świadczeń, odcinki emerytury, renty itp. ).
Jeśli zmieniły się okoliczności można wystąpić z pozwem do sądu o podwyższenie alimentów.
Zobacz również serwis: Rozwody
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat