REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Rozwody

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Kiedy nastepuje powrót do panieńskiego nazwiska po rozwodzie?

Powrót do nazwiska noszonego przed zawarciem małżeństwa, które zostało rozwiązane przez rozwód, jest możliwy tylko w odniesieniu do małżonków. Zmiana taka dotyczy jedynie małżonka, który na skutek zawarcia małżeństwa zmienił nazwisko. Sąd nie może zamieścić takiego orzeczenia w samym wyroku rozwodowym.

Rozwód w przypadku choroby jednego z małżonków

Orzeczenie rozwodu następuje poprzez wyrok sądu, który zapada w razie ustalenia, że doszło między małżonkami do zupełnego i trwałego rozkładu pożycia i nie zachodzą negatywne przesłanki orzeczenia rozwodu.

Czy można się odwołać od wyroku rozwodowego?

Jeżeli strona nie zgadza się z wyrokiem sądu, jest z niego niezadowolona i jest przekonana, że sąd nie wziął pod uwagę wszystkich okoliczności koniecznych do należytego rozpatrzenia sprawy, może zaskarżyć wyrok poprzez wniesienie apelacji - do sądu II instancji, czyli sądu apelacyjnego.

Porada Eksperta: Co robić, gdy zbliżasz się do rozwodu w USA?

Jeżeli myślisz, że Twoje małżeństwo po prostu jest już nie do uratowania lub Twój małżonek/małżonka właśnie powiedział(a) Ci że chce się rozwieść, możesz podjąć pewne kroki aby zabezpieczyć siebie i dzieci.

REKLAMA

"Rozwód kościelny": czy potrzebny adwokat?

Zgodnie z ogólną zasadą, osoba posiadająca zdolność procesową może osobiście występować w sądzie jako strona procesowa w postępowaniu o nieważność małżeństwa i bronić swoich praw, robi to wówczas na własne ryzyko i na własną odpowiedzialność w sytuacji, kiedy domniemywa się nieznajomość prawa u tej osoby. Aby zapobiec działaniu na własną szkodę, strona może ustanowić sobie w tym celu adwokata.

Ekspert radzi: czyj dom po rozwodzie?

Z chwilą zawarcia związku małżeńskiego automatycznie powstaje między małżonkami wspólność majątkowa (chyba że przed ślubem podpisali intercyzę). Wszystko, czego dorobią się w trakcie trwania małżeństwa, zarówno wspólnie, jak i samodzielnie - zalicza się do wspólnego majątku. Gdy dochodzi do rozwodu, wspólność majątkowa automatycznie ustaje, a małżonkowie mogą wnosić o podział majątku zgromadzonego w czasie trwania małżeństwa.

Wyrównanie emerytur w niemieckim postępowaniu rozwodowym

Polskie prawo rodzinne nie zna instytucji wyrównania emerytur. Chodzi tutaj o wyrównanie wypracowanych przez małżonków tylko w okresie trwania małżeństwa ekspektatyw na otrzymanie emerytury (tzw. Anwartschaft).

Jak zatwierdzić ugodę zawartą przed mediatorem?

Mediacja jest coraz popularniejszym sposobem rozwiązywania spornych kwestii rodzinnych takich jak alimenty, podział majątku czy sposób wykonywania władzy rodzicielskiej nad dzieckiem. Ugoda zawarta przed mediatorem wymaga zatwierdzenia przez sąd.

REKLAMA

Czy można żądać zmiany nazwiska po rozwodzie?

Niekiedy małżonek nie życzyłby sobie, aby jego małżonka po rozwodzie nadal nosiła ich wspólne nazwisko. Nie ma jednak możliwości prawnego sprzeciwienia się chęci pozostania przez żonę przy wspólnym nazwisku małżonków.

Okiem Eksperta: Alimenty dla rozwiedzionej żony w Niemczech

Niemieckie prawo alimentacyjne stanowi, że po rozwodzie każdy z małżonków powinien sam troszczyć się o swoją egzystencję. Dlatego istnieje możliwość obniżenia albo czasowego ograniczenia obowiązku do płacenia alimentów dla rozwiedzionego małżonka.

Czy rozwód cywilny wpływa na ustanie małżeństwa kościelnego?

Rozwód cywilny nie powoduje automatycznie rozwiązania małżeństwa kościelnego – tak samo rozwiązanie małżeństwa kościelnego nie powoduje rozwodu na gruncie prawa cywilnego.

Jak przebiega rozwód w Słowacji?

Regulacja dotycząca rozwodów w Słowacji jest zawarta w kodeksie rodzinnym, a w części w kodeksie cywilnym. Rozwód jest udzielany jedynie w drodze orzeczenia sądowego.

Jak wygląda rozwód małżonków różnej narodowości w UE?

Rozporządzenia Rady z dnia 1 marca 2001 r. a następnie 27 listopada 2003r. w znaczącym stopniu ułatwiły przeprowadzanie spraw rozwodowych małżeństw, w których małżonkowie nie są tej samej narodowości a jednocześnie są obywatelami UE.

Jaka jest istota rozwodów w Belgii?

Regulacja rozwodowa znajduje się w belgijskim kodeksie cywilnym. Rozwód może być orzeczony wyłącznie przez organy sądowe.

Czy łatwo o rozwód w Hiszpanii?

Regulacja dotycząca rozwodów w Hiszpanii została zmieniona ustawą 15/2005 , która wprowadziła liczne ułatwienia w tej kwestii. Obecnie rozwód nie musi być poprzedzony istnieniem prawnie potwierdzonych przyczyn ani uprzednią separacją.

Jakie są podstawy i skutki rozwodu w Anglii i Walii?

Regulacja dotycząca rozwodów w Anglii i Walii zawarta jest w ustawie o postępowaniu sądowym w sprawach małżeńskich. Uzyskanie rozwodu wymaga pisemnego wniosku, złożonego do sądu przez męża lub żonę.

Jak wziąć rozwód we Francji?

Wniosek o rozwód składany jest za pośrednictwem adwokata, który składa go do właściwego miejscowo sądu. We Francji istnieją trzy rodzaje rozwodów, a regulację rozwodową zawiera kodeks cywilny.

Jak wygląda rozwód w Niemczech?

Regulacja dotycząca rozwodów w Niemczech znajduje się w Bürgerliches Gesetzbuch, czyli ogólnoniemieckim kodeksie cywilnym, nazywanym w skrócie BGB. Małżeństwo może być rozwiązane wyłącznie za pomocą wyroku sądowego.

Kiedy żądać podwyższenia lub obniżenia alimentów od byłego małżonka?

Po rozwodzie sytuacja życiowa i materialna małżonków może ulec zmianie. W takim przypadku można wystąpić do sądu o podwyższenie lub obniżenie zasądzonych alimentów.

Ile kosztuje podział majątku małżonków?

Podziału majątku możemy dokonać umownie, u notariusza lub w sądzie. Koszty uzależnione są od tego, czy jesteśmy zgodni co do sposobu podziału, od wysokości taksy notarialnej, nieraz także od wynagrodzenia adwokata lub radcy prawnego.

Ile kosztuje tzw. „rozwód kościelny”?

Proces małżeński stwierdza nieważność małżeństwa od samego początku jego trwania. Opłaty procesowe są różne w poszczególnych diecezjach.

Jak przebiega proces kościelny o unieważnienie ślubu?

Pierwszym etapem w procesie o orzeczenie nieważności małżeństwa kościelnego jest wniesienie skargi powodowej. W procesie małżeńskim nie ma rozpraw. Sąd wydaje wyrok po przeprowadzeniu postępowania dowodowego.

Jak unieważnić ślub kościelny?


W ostatnich latach wzrosła liczba osób występujących o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego, czyli o tzw. ,,rozwód kościelny''. Zobacz czym jest i w jakich sytuacjach może być orzekany.

Rozwód i separacja a dobro dziecka

Pojęcie „dobro dziecka”, jakim posługuje się ustawodawca w art. 56 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, nie zostało zdefiniowane w przepisach. Nie ulega jednak wątpliwości, iż dobro dziecka jest zagrożone za każdym razem, gdy następuje rozkład pożycia między rodzicami. Brak definicji kodeksowej pozwala na tworzenie definicji ważnych dla konkretnego przypadku. Dzięki temu istnieje możliwość samodzielnego dokonywania wykładni tego pojęcia.

Nie jestem ojcem dziecka - podstęp a "rozwód kościelny"


"Wziąłem ślub z moją dziewczyną, bo była w ciąży. Po ślubie dowiedziałem się, że ojcem dziecka jest inny mężczyzna. Czy z tego powodu mogę domagać się stwierdzenia nieważności mojego małżeństwa?"

Orzeczenie separacji na zgodne żądanie małżonków – dla kogo?

Postępowanie sądowe w sprawie separacji może toczyć się w dwóch trybach: w trybie procesowym, gdy jeden z małżonków wnosi o separację lub gdy oboje małżonkowie zgodnie wnoszą pozew o separację oraz w trybie nieprocesowym, gdy oboje małżonkowie zgodnie występują z wnioskiem o separację i nie mają wspólnych małoletnich dzieci.

Majątkowe prawo małżeńskie w Niemczech

Niemiecki ustawowy ustrój majątkowy nie zna wspólnego majątku małżonków, a odpowiada w zarysie wprowadzonej w roku 2004 do polskiego Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego instytucji rozdzielności majątkowej z wyrównaniem dorobków. Niemiecki ustrój podziału dorobku (Zugewinngemeinschaft) ma na celu zapewnienie drugiemu małżonkowi niepracującemu zawodowo udziału w przyroście majątku.

Czy zawsze potrzebny rozwód lub separacja?

Wiele skutków związanych z rozwodem lub separacją można osiągnąć także w trakcie trwania związku małżeńskiego. Oczywiście małżonkowie nie mogą zawrzeć ponownie związku małżeńskiego bez uzyskania rozwodu, ale jeśli małżonek nie chce rozwodu lub nawet separacji orzeczonej przez sąd, to w zależności od okoliczności można się zastanowić nad pewnymi działaniami prawnymi nie występując z pozwem o rozwód lub separację.

Małżonkowie mogą żądać zniesienia separacji

Separacja w przeciwieństwie do rozwodu zakłada, że małżonkowie pozostający w separacji zastanowią się głębiej nad wartością małżeństwa i będą mogli zdecydować czy okoliczności, które zadecydowały o rozstaniu były krótkotrwałe i czy kryzys małżeński miał charakter przejściowy.

Małżeństwo z przymusu a proces kościelny

Przyczynami, które mogą być powodem symulowanej zgody małżeńskiej są również przymus i bojaźń. Nieważne jest małżeństwo zawarte pod przymusem lub pod wpływem ciężkiej bojaźni z zewnątrz, chociażby nieumyślnie wywołanej, od której, ażeby się uwolnić, zmuszony jest ktoś do zawarcia małżeństwa (Kan. 1103 KPK).

Zasady sprawnie przebiegającej mediacji

Mediacja opiera się na czterech podstawowych zasadach: dobrowolności, bezstronności, neutralności i poufności.

Rozwód przed sądem czy mediacja?

Mediacja, jako jedna z metod radzenia sobie z kryzysem w rodzinie, w tym jego szczególną formą, jaką jest konflikt między jej członkami, uzupełnia szeroko pojęte działania na rzecz rodziny. W Polsce jest ona stosunkowo młodą metodą wspierania trwałości i rozwoju najmniejszej komórki społecznej. W literaturze naukowej traktowana jest często jako sposób przejścia przez kryzys okołorozwodowy, dając wybór: bycie razem na wspólnie wypracowanych warunkach czy rozwód?

Korzenie współczesnej mediacji

Na świecie ma ona swoją długą historię. Współczesna mediacja ma ok. 40 lat i wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, ale sam pomysł mediacji ma co najmniej 2000 lat. Słowo mediacja pochodzi od łacińskiego przymiotnika medius – środkowy, bezstronny; łacińskiego czasownika mediare - pośredniczyć; greckiego przymiotnika medos - pośredniczący, neutralny, nie przynależny do żadnej ze stron.

Doręczenia pism z postępowaniu cywilnym

Rozszerzono katalog podmiotów, przez które sąd może dokonywać doręczeń. Sąd będzie mógł dokonywać doręczeń także przez innego uprawnionego operatora pocztowego niż Poczta Polska, a także przez osoby zatrudnione w sądzie, komornika lub sądową służbę doręczeniową.

Rozwód międzynarodowy- nowe zasady

Ministrowie sprawiedliwości państw UE poparli nowe zasady dające pewność prawną małżeństwom w przypadku rozwodu międzynarodowego.

Rozliczenia przy podziale majątku małżonków

Kodeks rodzinny i opiekuńczy reguluje kwestię rozliczeń małżonków ze względu na poczynione przez nich wydatki i nakłady z majątku wspólnego na majątki osobiste każdego z nich oraz wydatki i nakłady poczynione z majątków osobistych na majątek wspólny.

Co z mieszkaniem po rozwodzie?

W wyroku orzekającym rozwód sąd rozstrzyga istotne kwestie dotyczące obojga małżonków, m.in. dotyczące korzystania z mieszkania, które wspólnie zamieszkują.

Różnice między rozwodem a separacją

Rozwód powoduje, że małżeństwo przestaje istnieć. Separacja nie powoduje rozwiązania małżeństwa, więc małżonkowie w separacji nie mogą zawrzeć związku małżeńskiego z inną osobą.

Jakie uprawnienia ma świadek w procesie cywilnym?

Osoba wezwana w charakterze świadka ma obowiązek stawić się na wezwanie sądu, nawet jeśli przysługuje jej prawo odmowy zeznań. Bycie świadkiem wiążę się z określonymi obowiązkami i uprawnieniami. Obowiązki świadka dotyczą stawienia się na wezwanie sądu, złożenie zeznań oraz złożenie przyrzeczenia.

"Rozwód kościelny" - czy można odwołać się od wyroku?

Czy można odwołać się od wyroku stwierdzającego nieważność lub ważność małżeństwa? Wyrok wydany przez I instancję, nie jest jeszcze prawomocny. Stronie procesowej, która nie zgadza się z wyrokiem przysługuje prawo apelacji.

Mediacja w sprawach związanych z rozpadem rodziny

Mediacja umożliwia poprawę wzajemnego zrozumienia. Kiedy osoby przestają ze sobą rozmawiać a każda z osób przeżywa swoje zranienie, urazę, złość, bardzo łatwo w takich sytuacjach o nieporozumienia. W mediacji każda osoba może przedstawić swoją perspektywę, swój punkt widzenia. W mediacji strony decydują samodzielnie. Mediatorzy pomagają stonować emocje i spokojnie przyjrzeć się możliwym rozwiązaniom.

Dobro dziecka przy orzekaniu separacji

Sąd nie może orzec separacji, jeżeli wskutek niej miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci małżonków.

Gdy rozwodu żąda małżonek winny rozkładu pożycia

Zasadą jest, iż rozwód nie jest dopuszczalny, gdy żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia. Jednak sąd w każdym wypadku bada, czy odmowa zgody na rozwód ze strony małżonka niewinnego jest uzasadniona.

Depresja a „rozwód kościelny"

Małżeństwo zawarte w stanie choroby psychicznej (depresji, schizofrenii, czy paranoi, a bardzo często także w okresie przerw między chorobowych (tzw. remisja choroby), jest zawarte nieważnie.

Rozdzielność majątkowa na podstawie umowy małżonków

Umowne ustroje majątkowe są stosowane w praktyce, gdy małżonkowie dysponują już określonym majątkiem przed zawarciem małżeństwa. Małżonkowie decydują się na ich zawarcie również wtedy, gdy pomiędzy ich majątkami występuje dysproporcja albo gdy prowadzą już na własny rachunek działalność gospodarczą lub zawodową.

Umowy rozszerzające lub ograniczające wspólność majątkową

Podstawowym ustrojem majątkowym małżeńskim jest ustrój wspólności majątkowej. Powstaje on z mocy samego prawa, jeżeli małżonkowie nie zawarli wcześniej umowy majątkowej małżeńskiej. Przez zawarcie majątkowej umowy małżonkowie mogą wspólność majątkową rozszerzyć lub ograniczyć.

Intercyza, czyli umowa majątkowa małżeńska - treść i zakres

Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy pozwala małżonkom zawrzeć umowę, na podstawie której mogą oni kształtować swój ustrój majątkowy w sposób odmienny niż tzw. ustawowy ustrój majątkowy małżeński. Umowa ta zawarta przed zawarciem małżeństwa ma charakter organizacyjny, natomiast gdy zostaje zawarta już w czasie trwania małżeństwa, powoduje modyfikacje ustroju wspólności majątkowej małżeńskiej, uchyla dotychczasowy ustrój majątkowy i wprowadza nowe postanowienia w tym zakresie. Jakie rodzaje ustrojów majątkowych przewiduje polski ustawodawca i jaka jest ich treść oraz zakres?

Międzynarodowy Dzień Mediacji

Międzynarodowy Dzień Mediacji jest obchodzony na całym świecie w drugiej połowie października. W tym roku przypada na 21 października. Ma on na celu upowszechnienie wiedzy o mediacji, oraz ukazanie jej jako skutecznej metody rozwiązywania sporów.

Nadużywanie alkoholu a "rozwód kościelny"

"Mój mąż nadużywa alkoholu. Nie mam już sił na wspólne życie z nim. Czy w takiej sytuacji mogę uzyskać stwierdzenie nieważności małżeństwa?" - niezdolność natury psychicznej do podjęcia i wypełnienia obowiązków małżeńskich - kan. 1095 p. 3. KPK po stronie mężczyzny.

Mediacja pomaga w sprawach rodzinnych

Mediacja polega na próbie pozasądowego rozwiązania konfliktu między stronami. Mediator nie jest sędzią, a sama mediacja odbywa się poza sądem. Nie ma przy tym żadnych sztywnych reguł i form, w jakich ma się odbywać.

REKLAMA