REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
„Przygotowanie się do rozwodu w przypadku przemocy wymaga przemyślanej strategii” – podkreśla adwokat Karolina Jagiełło-Przychodzka. Na co warto zwrócić uwagę?
Czy osobista praca jednego z małżonków przy budowie domu podlega rozliczeniu podczas podziału majątku wspólnego? Zgodnie z polskim prawem, co do zasady taka praca nie jest traktowana jako nakład z majątku osobistego na majątek wspólny, który podlegałby zwrotowi podczas podziału majątku.
Nie każdy, kto samotnie wychowuje dziecko, ma prawo do preferencyjnego rozliczenia PIT. Przepisy jasno określają, jakie warunki trzeba spełnić, aby uzyskać ten status. Przekonała się o tym podatniczka, której brak prawomocnego orzeczenia rozwodu uniemożliwił skorzystanie z ulgi. Sprawdź, kto ma prawo do preferencyjnego opodatkowania i dlaczego same obowiązki rodzicielskie nie wystarczą!
Kiedy przysługuje ulga podatkowa dla samotnie wychowujących? Zdaniem organów skarbowych samodzielna opieka nad dziećmi nie jest równoznaczna z samotną opieką. Wychowania dziecka nie da się „podzielić”. Fakt, że każdy z rodziców zajmuje się dziećmi w ustalonym czasie, czyli samodzielne i w tym czasie drugi rodzic nie uczestniczy w ich wychowaniu, nie oznacza że mamy do czynienia z samotnym wychowaniem dziecka.
REKLAMA
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.) to najpopularniejszy rodzaj spółki w Polsce. Bardzo często – z różnych względów – wspólnikiem jest tylko jedno z małżonków. Dzieje się tak nawet wtedy, gdy w małżeństwie obowiązuje ustrój wspólności majątkowej. Dopóki w małżeństwie panuje zgoda, problemu raczej nie ma. Nieporozumienia powstają wtedy, gdy mąż i żona pozostają w konflikcie, a w ostateczności dochodzi do rozwodu. I do podziału majątku. Co się dzieje z udziałami w spółce z o.o., gdy nastąpi rozwód i byli małżonkowie zamierzają dokonać podziału swojego majątku?
Rzeczniczka Praw Dziecka proponuje dodanie nowego przepisu, który poprawiałby sytuację finansową dzieci rozwodzących się rodziców. Jak podkreśla Monika Horna-Cieślak, dzieci uprawnione do alimentów w wysokości określonej w wyroku rozwodowym są w gorszej sytuacji od tych, których zobowiązanie jest dochodzone na innej drodze, tak jak w przypadku dzieci pozamałżeńskich.
Jakie są najczęstsze przyczyny rozwodów w Polsce? Co Polacy wskazują jako główny powód w powód rozpadu małżeństwa w pozwie rozwodowym? Sprawdzamy.
Pomimo formalnego orzeczenia o opiece naprzemiennej, dziecko faktycznie przebywa wyłącznie pod opieką jednej osoby, która ponosi koszty jego utrzymania i wychowania. Jest również oświadczenie matki dziecka, potwierdzające ten stan rzeczy. Co w takim przypadku z ulgą dla samotnie wychowujących?
REKLAMA
Współczesny świat stawia przed nami wiele wyzwań, a jednym z nich jest kwestia homoseksualizmu, który budzi kontrowersje zarówno w kontekście społecznym, naukowym, moralnym, jak i prawnym. Coraz częściej temat ten pojawia się również w sprawach prowadzonych przed sądami kościelnymi w kontekście procesów o stwierdzenie nieważności małżeństwa, często błędnie nazywanych „rozwodem kościelnym” czy „unieważnieniem ślubu”.
Rozwód jest zdarzeniem wpływającym nie tylko na życie osobiste, ale również ma znaczenie w relacjach prawnych i finansowych. Jedną z takich kwestii jest darowizna od teściów po rozwodzie. Przyjrzymy się zatem, jakie skutki podatkowe niesie za sobą otrzymanie darowizny od teściów po rozwodzie.
Szybki rozwód u notariusza - tego chcą młodzi Polacy. Prace resortu sprawiedliwości nad wprowadzeniem nowego sposobu na rozwiązanie małżeństwa trwają. Rozwód notarialny będzie możliwy przede wszystkim w sprawach bez orzekania o winie.
Nie jest możliwe w polskim prawie uzyskanie rozwodu po śmierci małżonka. Jeśli toczy się postępowanie rozwodowe, jeden z małżonków umiera, to po jego śmierci sprawa podlega umorzeniu. Czy można zatem w jakiś sposób ochronić majątek zmarłego tak aby żyjący małżonek po nim nie dziedziczył?
„Czasami trzeba walczyć o winę, alimenty na siebie, negocjować warunki podziału majątku. Wtedy szybko nie znaczy dobrze” – podkreśla adwokat Karolina Jagiełło-Przychodzka.
Jeżeli rozwiedzeni rodzice są zaangażowani w równym stopniu w proces wychowawczy dziecka, czyli sprawują faktycznie opiekę naprzemienną, wówczas wychowują dziecko wspólnie i żaden z rodziców nie ma prawa do ulgi dla osób samotnie wychowujących dziecko. Tak wynika z wyjaśnień Ministerstwa Finansów.
Pozasądowe rozwody. Taka możliwość tylko dla par bez konfliktu. Min. sprawiedliwości A. Bodnar i Ministerstwo Sprawiedliwości planują nowelizacją przepisów o rozwodach.
„Chciałabym wystąpić o rozwód. Z jakich przyczyn jest to możliwe? Jakie powody należy podać w pozwie?” – pyta Czytelniczka.
Obecna interpretacja przepisów podatkowych praktycznie wyklucza możliwość jakiegokolwiek udziału drugiego rodzica w wychowywaniu dziecka, aby rodzic faktycznie samotnie wychowujący dziecko mógł skorzystać z preferencji podatkowej. Wydaje się to sprzeczne z polityką prorodzinną państwa, której celem jest zapewnienie systemowego wsparcia dla rodziców, zwłaszcza tych samotnych - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich w piśmie do Ministerstwa Finansów.
Odpowiedź na pozew rozwodowy jest ważnym pismem procesowym, w którym pozwany może zawrzeć swoje twierdzenia i wnioski dowodowe.
Czy rozwodzący się rodzice mogą ustalić z kim dziecko będzie spędzało Święta Bożego Narodzenia? Jeśli tak, to w jaki sposób można to zrobić?
Jak napisać pozew rozwodowy? Gdzie należy złożyć pismo? Prezentujemy praktyczne wskazówki oraz przykładowy pozew.
Czy Polacy rozwodzą się częściej niż w poprzednich latach? Do sądów okręgowych trafiło od początku roku tylko 1,4% więcej pozwów rozwodowych niż rok wcześniej. Eksperci zauważają, że wciąż jeszcze do sądów trafiają sprawy zapoczątkowane w okresie pandemii. A gospodarka wpływa na nastroje.
Czym jest mediacja? Jakich kwestii rozwodowych może dotyczyć? Co powinni o niej wiedzieć małżonkowie? Prezentujemy najważniejsze informacje.
Kryzysy zdarzają się nawet w najlepszym małżeństwie i każdy może potrzebować przerwy i czasu na przemyślenie, czy wyobraża sobie dalszą relację i jest gotowy/a podjąć starania na potrzeby odbudowania bliskości. W takiej sytuacji, część małżeństw decyduje się na separację, czy to faktyczną, czy prawną.
Czy w przypadku rozwodu istnieje obowiązek płacenia alimentów na byłego małżonka? Jak długo trzeba płacić zasądzone alimenty? Prezentujemy najważniejsze zasady i terminy.
Zakończenie małżeństwa jest sytuacją stresującą i trudną, szczególnie, jeśli w małżeństwie są dzieci. Czy jest recepta na przyspieszenie postępowania rozwodowego?
Choć często mówi się o powrocie do nazwiska panieńskiego, to prawo to przysługuje każdemu z małżonków, który przy ślubie zmienił swoje dotychczasowe nazwisko.
Oto podstawowe informacje na temat kościelnego procesu małżeńskiego, które mogą być przydatne dla osób zainteresowanych jego rozpoczęciem.
Jaką rolę w sprawie rozwodowej odgrywa porozumienie rodzicielskie? Co powinno się znaleźć w takim dokumencie? Co w przypadku niewywiązywania się stron z porozumienia?
Jak rozwód wpływa na dziedziczenie po byłym małżonku? Odpowiedź na to pytanie zależy od tego czy mamy do czynienia z dziedziczeniem testamentowym, czy też ustawowym.
Powrót do nazwiska noszonego przed ślubem. Kto może to zrobić? Co trzeba przygotować? Ile kosztuje?
Od wielu lat obserwowana jest tendencja wzrostowa rozwiązywanych małżeństw w Polsce i Europie. Niestety zdarza się, że skutki rozstań najbardziej odczuwają małoletnie dzieci. Widać jednak światełko w tunelu. Od kilku lat w Polsce coraz więcej ojców ubiega się o opiekę naprzemienną, walcząc w sądzie o prawo do równego podziału czasu spędzonego z dzieckiem.
Święta czy rodzinne uroczystości to szczególny czas w życiu dziecka, również po rozwodzie rodziców. Nie sposób zatem pominąć tych wydarzeń przy ustalaniu kontaktów.
REKLAMA