Odsetki ustawowe po wstrzymanej rencie
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z przepisami art. 118 ust. 1a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych – organ rentowy zobowiązany jest do wydania decyzji w sprawie prawa do renty i dokonania wypłaty świadczenia w ciągu 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji. Za dzień wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji, w razie ustalenia prawa do świadczenia lub jego wysokości orzeczeniem organu odwoławczego, uważa się dzień wpływu prawomocnego orzeczenia organu odwoławczego.
REKLAMA
REKLAMA
Jeżeli zatem prawo do renty zostało przyznane na mocy wyroku sądu - podstawa do wypłaty odsetek istniałaby wówczas, gdyby organ rentowy wydał decyzję i dokonał wypłaty świadczenia po upływie 30 dni - od dnia wpływu prawomocnego wyroku sądu.
W świetle natomiast wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 11 września 2007r sygn. akt P 11/07, który uznał, iż wyżej wymieniony art. 118 ust. 1a jest zgodny z Konstytucją, jeżeli jest rozumiany w ten sposób, że za dzień wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji uznaje się dzień wpływu prawomocnego orzeczenia sadu, tylko w sytuacji, gdy organ rentowy nie ponosi odpowiedzialności za brak ustalenia tych okoliczności. Oznacza to, że odsetki zostałyby wypłacone przez ZUS, jeżeli sąd w sentencji wyroku orzekłby również o odpowiedzialności organu rentowego za opóźnienie w ustalaniu prawa do świadczeń lub w ustaleniu jego wysokości.
Podstawa prawna: Art. 118 ust 2a ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat