O ile wzrasta renta za przepracowany rok
REKLAMA
REKLAMA
Ponowne ustalenie wysokości renty z tytułu niezdolności do pracy jest możliwe. Następuje to przez doliczenie nowych, dotychczas nieuwzględnionych okresów składkowych lub nieskładkowych. Może to nastąpić na wniosek osoby zainteresowanej.
REKLAMA
Wniosek taki powinien być zgłoszony nie wcześniej niż po zakończeniu kwartału kalendarzowego, jeżeli świadczeniobiorca pozostaje w zatrudnieniu. Jeżeli w trakcie kwartału kalendarzowego ustało zatrudnienie wniosek o ponowne ustalenie wysokości świadczenia może być zgłoszony w każdym czasie.
Jeżeli rencista zgłosi wniosek o ponowne ustalenie wysokości świadczenia przez doliczenie nieuwzględnionych dotychczas w wymiarze świadczenia okresów składkowych i nieskładkowych, kwotę przysługującej renty zwiększa się:
- doliczając do kwoty renty po 1,3% podstawy wymiaru, ustalonej w wyniku waloryzacji, za każdy rok okresów składkowych
- i po 0,7% za każdy rok okresów nieskładkowych.
Przy ustalaniu wzrostu renty okresy składkowe i nieskładkowe, ustala się z uwzględnieniem pełnych miesięcy.
W Pana przypadku - przebyte przez Pana podczas pobierania renty okresy zatrudnienia, mogą być doliczone wyłącznie jeżeli w tej sprawie zgłosi pan stosowny wniosek.
Do wniosku powinien Pan dołączyć zaświadczenie wystawione przez pracodawcę potwierdzające takie okresy. Jeżeli natomiast ustał stosunek pracy, stosownym dokumentem będzie świadectwo pracy.
Należy podkreślić, że ustalenie wysokości renty z uwzględnieniem doliczonych okresów składkowych i nieskładkowych następuje od miesiąca, w którym został zgłoszony wniosek.
Podstawa prawna: Art. 112 i 113 ustawy z dnia 17grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat