Nie trzeba być niezdolnym do pracy, żeby otrzymać taką rentę

Adam Kuchta
rozwiń więcej
Nie trzeba być niezdolnym do pracy, żeby otrzymać tę rentę z ZUS / Shutterstock

Utrata możliwości pracy w dotychczasowym zawodzie nie musi oznaczać końca kariery zawodowej. Gdy zdrowie nie pozwala kontynuować pracy w wyuczonym fachu – na skutek choroby, urazu czy wypadku – warto wiedzieć, że istnieje forma wsparcia, która może pomóc stanąć na nogi. To renta szkoleniowa – świadczenie przeznaczone dla osób, które nie są całkowicie niezdolne do pracy, ale wymagają przekwalifikowania. Dzięki niej można spokojnie przygotować się do nowej roli zawodowej i zdobyć niezbędne kwalifikacje, by nadal być aktywnym na rynku pracy.

rozwiń >

Renta szkoleniowa to świadczenie wypłacane przez ZUS, przeznaczone dla osób, które z powodu stanu zdrowia nie mogą kontynuować pracy w dotychczasowym zawodzie, ale mają szansę na przekwalifikowanie i podjęcie nowego zatrudnienia. Co ważne – nie trzeba być całkowicie niezdolnym do pracy, aby się o nią ubiegać. Wystarczy, że lekarz orzecznik ZUS uzna, iż dalsza praca w obecnym zawodzie nie jest możliwa, ale istnieją rokowania co do możliwości wykonywania innej pracy po odpowiednim przygotowaniu. To realna szansa na zawodowy restart z finansowym wsparciem.

Czym dokładnie jest renta szkoleniowa?

Renta szkoleniowa to jedno z świadczeń wypłacanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jest przeznaczona dla osób, które z powodu stanu zdrowia nie mogą już pracować w swoim dotychczasowym zawodzie, ale istnieje szansa, że po odpowiednim przekwalifikowaniu będą mogły pracować w innym.

Innymi słowy – nie trzeba być trwale niezdolnym do jakiejkolwiek pracy. Wystarczy, że dana osoba nie jest w stanie kontynuować swojej dotychczasowej kariery zawodowej, ale rokowania co do przystosowania się do nowej pracy są pozytywne.

Kto może ubiegać się o rentę szkoleniową?

Aby uzyskać rentę szkoleniową, należy spełnić określone warunki. Podstawowym z nich jest orzeczenie o celowości przekwalifikowania zawodowego. Oznacza to, że lekarz orzecznik ZUS musi stwierdzić, że z uwagi na stan zdrowia ubezpieczony nie może pracować w dotychczasowym zawodzie, ale nadaje się do innej pracy po przekwalifikowaniu.

Dodatkowo trzeba spełnić poniższe warunki:

  • Posiadać wymagany okres składkowy i nieskładkowy, zależny od wieku, w którym powstała niezdolność do pracy:
    • 1 rok – jeśli niezdolność powstała przed ukończeniem 20 lat,
    • 2 lata – między 20 a 22 rokiem życia,
    • 3 lata – między 22 a 25 rokiem życia,
    • 4 lata – między 25 a 30 rokiem życia,
    • 5 lat – jeśli niezdolność powstała po 30. roku życia.

Co w przypadku braku odpowiedniego stażu?

ZUS przewiduje wyjątki od powyższej zasady. Jeżeli ubezpieczony:

  • rozpoczął ubezpieczenie przed ukończeniem 18 lat lub
  • został zgłoszony do ubezpieczenia w ciągu 6 miesięcy od ukończenia nauki (szkoła ponadpodstawowa, ponadgimnazjalna, wyższa),

...i aż do dnia powstania niezdolności do pracy zachował ciągłość ubezpieczenia (lub miał przerwy nie dłuższe niż 6 miesięcy), to wymóg minimalnego okresu składkowego i nieskładkowego uważa się za spełniony.

Inne ważne zasady dotyczące stażu

Dla osób, które ukończyły 30 lat i ich niezdolność do pracy powstała po tym czasie, wymagane 5 lat składek powinno przypadać w ostatnich 10 latach przed zgłoszeniem wniosku lub powstaniem niezdolności. Są jednak wyjątki:

  • Jeśli kobieta udowodni co najmniej 25 lat składkowych, a mężczyzna 30 lat składkowych i są całkowicie niezdolni do pracy, wymóg ostatnich 10 lat nie obowiązuje.

Wypadek przy pracy, choroba zawodowa – co wtedy?

W niektórych przypadkach renta szkoleniowa może być przyznana bez względu na długość stażu ubezpieczeniowego. Dotyczy to sytuacji, gdy niezdolność do pracy jest:

  • skutkiem wypadku w drodze do lub z pracy,
  • skutkiem wypadku przy pracy,
  • skutkiem choroby zawodowej.

W takich przypadkach nie obowiązuje także wymóg, by niezdolność do pracy powstała w czasie aktywnego ubezpieczenia lub do 18 miesięcy po jego ustaniu – co normalnie jest jednym z podstawowych warunków.

Jakie dokumenty trzeba złożyć?

Lista dokumentów wymaganych przy składaniu wniosku o rentę szkoleniową jest dość długa, ale większość z nich to standardowe załączniki potwierdzające historię zawodową i zdrowotną. Potrzebne będą:

  • Wniosek ERN – dostępny na stronie www.zus.pl lub w Platformie Usług Elektronicznych (PUE),
  • informacja o okresach składkowych i nieskładkowych,
  • dokumenty potwierdzające aktywności zawodowe (praca, działalność gospodarcza, służba wojskowa, zasiłki, urlop wychowawczy, nauka),
  • dokumenty potwierdzające wynagrodzenia,
  • zaświadczenie lekarskie OL-9, nie starsze niż 1 miesiąc,
  • dokumentacja medyczna,
  • wywiad zawodowy, jeśli osoba nadal pracuje,
  • karta wypadku – w przypadku zdarzenia w drodze do/z pracy,
  • protokół ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy (lub karta wypadku),
  • decyzja sanepidu – w przypadku choroby zawodowej.

Kiedy i gdzie złożyć dokumenty?

Dokumenty należy złożyć:

  • przed planowaną datą przejścia na rentę,
  • nie później niż 30 dni przed zakończeniem prawa do świadczeń chorobowych, rehabilitacyjnych lub wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy.

Formy złożenia:

  • osobiście lub przez pełnomocnika w dowolnym oddziale ZUS (pisemnie lub ustnie do protokołu),
  • za pośrednictwem operatora pocztowego lub polskiego urzędu konsularnego,
  • elektronicznie – przez PUE ZUS.

Ile czasu ma ZUS na rozpatrzenie wniosku?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ma 30 dni od wyjaśnienia ostatniej istotnej okoliczności (np. otrzymania brakujących dokumentów) na wydanie decyzji w sprawie renty szkoleniowej. W praktyce oznacza to, że sprawa może trwać nieco dłużej, jeśli konieczne będzie np. uzupełnienie dokumentacji lub przeprowadzenie dodatkowych badań.

Co, jeśli nie zgadzam się z decyzją?

Każda osoba ma prawo odwołać się od decyzji ZUS. Odwołanie należy złożyć:

  • pisemnie lub ustnie do protokołu w jednostce ZUS, która wydała decyzję,
  • w terminie miesiąca od dnia doręczenia decyzji,
  • do sądu okręgowego – sądu pracy i ubezpieczeń społecznych.

Postępowanie odwoławcze jest wolne od opłat.

Jak długo trwa wypłata renty szkoleniowej? Jak ustalana jest jej wysokość?

Renta szkoleniowa przyznawana jest na 6 miesięcy, ale może zostać przedłużona na czas potrzebny do przekwalifikowania zawodowego – maksymalnie do 30 miesięcy.

Okres ten może jednak zostać skrócony, jeśli:

  • starosta poinformuje ZUS o braku możliwości przekwalifikowania zawodowego,
  • ubezpieczony nie współpracuje i nie podejmuje działań w kierunku zmiany zawodu.
Ważne

Jak ZUS oblicza wysokość renty szkoleniowej? Wysokość renty szkoleniowej nie zależy od Twojego stażu ubezpieczenia i wynosi 75% podstawy jej wymiaru. Renta szkoleniowa nie może być niższa niż najniższa wysokość renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy. Od 1 marca 2025 roku najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wynosi 1409,18 zł brutto.

Dodatkowe zasady

  • Renta szkoleniowa nie przysługuje osobie osiągającej przychód – niezależnie od jego wysokości.
  • Wnioski można wycofać, ale nie później niż do dnia uprawomocnienia się decyzji ZUS.
  • Okresy nieskładkowe uwzględnia się tylko w 1/3 wartości udowodnionych okresów składkowych.

Źródło: Na podstawie informacji ZUS

Prawo
Grill na balkonie? Uważaj - może kosztować Cię nawet 5 500 zł, a ognisko w ogrodzie - nawet 11 500 zł
01 maja 2025

Można śmiało powiedzieć, że majówka to narodowe święto grilla (a w nieco mniejszym zakresie - również ogniska). Mieszkańcy bloków - z przyczyn oczywistych - mogą zdecydować się wyłącznie na to pierwsze, a posiadacze własnych ogródków - rozniecić nieco większy płomień. Czy jednak takie przyjemności - w obrębie własnych balkonów i ogródków są legalne? Okazuje się, że nie w każdym przypadku, a ich nieroztropnych amatorów, mogą niekiedy spotkać niemiłe konsekwencje.

Rząd szykuje zmiany w emeryturach – grupa pracowników popracuje do 70 roku życia
01 maja 2025

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem zmian w przepisach, które mają wydłużyć maksymalny wiek pełnienia funkcji przez komorników sądowych oraz ich asesorów. Zgodnie z planowanymi regulacjami, osoby wykonujące te zawody miałyby obowiązek pozostawać aktywne zawodowo nawet do 70. roku życia.

Prawne ryzyka używania AI przez pracowników. Odpowiedzialność pracodawcy wobec osób trzecich. Prawo pracy, prawo autorskie, ochrona danych poufnych i osobowych
30 kwi 2025

Sztuczna inteligencja (AI) stanowi dużą pomoc w pracy, ułatwiając ją i przyspieszając w znacznym stopniu. Zdają sobie z tego sprawę zarówno pracodawcy, jak i pracownicy. Tak jednak ze strony pracodawców lub potencjalnych pracodawców wobec pracowników lub kandydatów, jak po ze strony pracowników, nieodpowiedzialne korzystania z AI może rodzić określone ryzyka prawne, które możemy ocenić przez pryzmat prawa pracy. Świadomość tych ryzyk jest ważna pod kątem znalezienia rozwiązań przed nimi zabezpieczających w sytuacji w której prawo powszechne takiego zabezpieczenia nie przewiduje.

Zmiana miejsca głosowania. Wybory 2025. Jak zagłosować w innym obwodzie?
30 kwi 2025

Zmiana miejsca głosowania w wyborach na Prezydenta RP w dniu 18 maja 2025 r. jest możliwa. Co zrobić, aby zagłosować w obwodzie poza stałym miejscem zamieszkania? Niezbędne jest zaświadczenie o zmianie miejsca głosowania.

Ostatni dzień na rozliczenie PIT 2024 Sprawdź, co musisz zrobić, zanim system zamknie dostęp
30 kwi 2025

Ministerstwo Finansów przypomina: 30 kwietnia mija termin składania zeznań podatkowych za 2024 rok. Ponad 8 milionów Polaków skorzystało już z usługi Twój e-PIT. Sprawdź, co zrobić, by nie zapłacić kary, jak uniknąć błędów i co grozi za brak reakcji.

Specustawa o przeliczeniu emerytur: Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I dopiero od połowy 2026 r.
30 kwi 2025

Specustawa: ZUS załatwi sam ponowne przeliczenie emerytur. Bez wniosku, bez wyrównania i bez waloryzacji. I niestety dopiero od połowy 2026 r.

Artur Bartoszewicz – partia, program, wiek, zawód, wykształcenie [Kandydat na Prezydenta RP 2025]
30 kwi 2025

Artur Bartoszewicz – czy należy do partii politycznej? Przedstawiamy program wyborczy kandydata na Prezydenta RP w 2025 roku, wiek, zawód oraz wykształcenie. Sprawdź pełną listę kandydatów w wyborach 2025 r. i wyniki najnowszego sondażu.

Kamery nasobne dla ratowników medycznych a RODO [Ochrona danych osobowych]
30 kwi 2025

Z pewnością zgodzicie się że ratownicy medyczni są bardzo często narażeni na brutalne ataki ze strony agresywnych pacjentów. Coraz głośniej mówi się o wprowadzeniu kamer nasobnych dla ratowników medycznych. Co na to przepisy RODO i Konstytucja?

Koniec z wypłacaniem przez pracodawcę 140 zł, za okulary które kosztowały 900 zł i limitowaniem częstotliwości refundacji? Nareszcie jest decyzja A. Dziemianowicz-Bąk
01 maja 2025

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, przedstawiło swoje stanowisko w sprawie uregulowania minimalnej kwoty refundacji okularów (lub soczewek kontaktowych) korygujących wzrok dla osób pracujących przy komputerze oraz częstotliwości przysługiwania tegoż dofinansowania od pracodawcy. Wynika ono z odpowiedzi na interpelację poselską nr 4813 posłanki Marta Stożek, z dnia 12 września 2024 r.

Praca w majówkę. Czy należy się dodatek?
30 kwi 2025

Zbliżają się 3 ważne dni w roku 2025: 1 maja, 2 maja, 3 maja. Niektórzy w tym czasie pracują. Czy zatem za pracę w majówkę należy się dodatek pieniężny czy inna rekompensata?

pokaż więcej