Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi analizuje możliwość zmian przepisów, dotyczących zawieszania części uzupełniającej renty rolniczej w przypadku, gdy małżonek rencisty przejdzie na emeryturę. Tak wynika z odpowiedzi udzielonej Rzecznikowi Praw Obywatelskich.
- Problem zawieszonej wypłata renty
- MRiRW: Nie ma obowiązku trwałego wyzbycia się gospodarstwa
- Ministerstwo analizuje możliwość podjęcia prac legislacyjnych
Problem zawieszonej wypłata renty
RPO wskazywał na problem zawieszania renty rolniczej w przypadku prowadzenia działalności rolniczej małżeństwa rolników, z których jedno pobiera emeryturę, a drugie rentę rolniczą.
„W związku z ostatnimi zmianami legislacyjnymi, zaprzestanie prowadzenia działalności rolniczej nie jest już warunkiem koniecznym do wypłaty części uzupełniającej emerytury rolniczej (…). Ustawodawca nie zdecydował, aby takie rozwiązanie wprowadzić również w stosunku do rencistów” – czytamy w piśmie, jakie skierował do ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka zastępca RPO Stanisław Trociuk.
Chodzi tu o obowiązującą od 15 czerwca 2022 r. nowelizację ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.
Jak przypomina RPO, aktualnie rencista, małżonek rolnika podlegającego ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu z mocy ustawy, pobiera pełną rentę do czasu, gdy ten rolnik nabędzie prawo do emerytury. Wtedy bowiem wypłata renty małżonka rencisty zostaje zawieszona.
MRiRW: Nie ma obowiązku trwałego wyzbycia się gospodarstwa
Odpowiedzi 31 marca 2023 r. udzieliła Anna Gembicka, sekretarz stanu w MRiRW. Poinformowała, iż z chwilą przejścia małżonka na emeryturę i zaprzestania płacenia składek, renciście zostaje zawieszona część uzupełniająca renty rolniczej.
„Należy przy tym zauważyć, że w sytuacji, kiedy jedno z małżonków pobiera rentę, a drugie ma zamiar przejść na rolniczą emeryturę, wypłata renty w całości jest możliwa w przypadku, gdy gospodarstwo zostanie wydzierżawione lub zostanie przeniesiona własność na inną osobę, tzn. osobę która, zgodnie z ww. ustawą, nie jest: małżonkiem emeryta lub rencisty, jego zstępnym lub pasierbem, osobą pozostającą z emerytem lub rencistą we wspólnym gospodarstwie domowym lub ich małżonkiem” – pisze Gembicka. I dodaje, iż można tego dokonać w każdej dozwolonej prawem formie, np. przez wydzierżawienie gospodarstwa rolnego, czy też na podstawie umowy o dożywocie. „Nie ma ustawowego obowiązku trwałego wyzbycia się gospodarstwa rolnego np. przez jego sprzedaż” - przekonuje.
Ministerstwo zwraca uwagę, iż rolnik może po zaprzestaniu prowadzenia działalności rolniczej użytkować grunty rolne, pod warunkiem, że nie stanowią one gospodarstwa rolnego w rozumieniu przepisów o podatku rolnym. Przesłanką zaś zawieszenia wypłaty części uzupełniającej renty jest prowadzenie działalności rolniczej, a nie samo posiadanie lub dysponowanie własnością gospodarstwa.
Ministerstwo analizuje możliwość podjęcia prac legislacyjnych
„Niemniej jednak, w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi analizowana jest możliwość podjęcia prac legislacyjnych dotyczących zawieszania części uzupełniającej renty rolniczej w przypadku, gdy małżonek rencisty przejdzie na emeryturę” – czytamy w odpowiedzi.