Wysokość renty Vademecum
REKLAMA
REKLAMA
Wysokość renty z tytułu niezdolności do pracy
Renta inwalidzka to potoczna nazwa renty z tytułu niezdolności do pracy. To świadczenie rentowe przysługuje właśnie w związku z niezdolnością do pracy. Aby uzyskać prawo do renty należy ponadto posiadać odpowiedni okres składkowy i nieskładkowy.
REKLAMA
Wpływ na wysokość renty z tytułu niezdolności do pracy ma wysokość kwoty bazowej podstawa wymiary za każdy rok okresów składkowych i nieskładkowych. W związku z tym wysokość renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy ustala się w następujący sposób:
- 24 proc. kwoty bazowej,
- po 1,3 proc. podstawy wymiaru za każdy rok okresów składkowych, z uwzględnieniem pełnych miesięcy,
- po 0,7 proc. podstawy wymiaru za każdy rok okresów nieskładkowych, z uwzględnieniem pełnych miesięcy,
- oraz po 0,7 proc. podstawy wymiaru za każdy rok okresu brakującego do pełnych 25 okresów składkowych i nieskładkowych, przypadających od dnia zgłoszenia wniosku o rentę do dnia ukończenia przez wnioskodawcę 60 lat.
Zobacz także: Jak obliczyć wysokość renty inwalidzkiej
Zobacz także: Jak oblicza się wysokość renty z tytułu niezdolności do pracy
Zobacz także: Co wpływa na wysokość renty inwalidzkiej
Jak wspomniano wyżej wpływ na wysokość renty z tytułu niezdolności do pracy mają posiadane okresy składkowe i nieskładkowe. Okresy składkowe, to okresy aktywności zawodowej, za które opłacane były składki. Natomiast okresy nieskładkowe to okresy, za które nie zostały opłacone składki, ale które ze względu na ich specyficzny charakter są uwzględniane przy ustalaniu wysokości do renty z tytułu niezdolności do pracy.
Wysokość renty szkoleniowej
Do renty szkoleniowej mają prawo osoby niezdolnym do pracy, które po przekwalifikowaniu się mogą uzyskać zatrudnienie. Wysokość renty szkoleniowej wynosi 75 proc. podstawy jej wymiaru. Przy czym renta szkoleniowa nie może być niższa niż najniższa wysokość renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy.
Zobacz także: W jakiej wysokości przysługuje renta szkoleniowa
Wysokość renty rodzinnej
Osobami uprawnionymi do renty rodzinnej są małżonek (wdowa, wdowiec), dzieci własne i dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione, pasierbowie, wnuki, rodzeństwo, rodzic, osoby przysposabiające, ojczym i macocha.
Renta rodzinna wynosi:
- 85 proc. świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu - dla jednej osoby uprawnionej,
- 90 proc. świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu - dla dwóch osób uprawnionych,
- 95 proc. świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu - dla trzech i więcej osób uprawnionych.
Wszystkim uprawnionym członkom rodziny przysługuje jedna łączna renta rodzinna, która w razie konieczności dzielona jest w równych częściach między uprawnionych.
Kwota świadczenia, które przysługiwałoby zmarłemu to kwota emerytury lub renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.
Zobacz także: Od czego zależy wysokość renty rodzinnej
Wysokość renty socjalnej
Wszystkim osobom uprawnionym do renty socjalnej przysługuje renta w jednakowej wysokości. Co oznacza, że wpływu na wysokość renty socjalnej nie mają wpływu posiadane okresy składkowe i nieskładkowe.
Wysokość renty socjalnej zależy jedynie od wysokości renty z tytułu niezdolności do pracy. Renta socjalne bowiem wynosi 84 proc. kwoty najniższej renty z tytułu niezdolności do pracy.
Zobacz także: Co wpływa na wysokość renty socjalnej
REKLAMA
Prawo do renty socjalnej mają osoby pełnoletnie całkowicie niezdolne do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało przed ukończeniem przez nie 18 roku życia, w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej przed ukończeniem 25 roku życia lub w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.
Osoba, która jest uprawniona do renty socjalnej może również być uprawniona do renty rodzinnej. Jak w takim przypadku kształtuje się wysokość tych rent. W razie zbiegu uprawnień do obu rent, kwota renty socjalnej ulega takiemu obniżeniu, aby łączna kwota obu świadczeń nie przekraczała 200 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Jednak renta socjalna nie przysługuje, jeśli kwota renty rodzinnej przekracza 200 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy
Zobacz także: Jaka jest wysokość renty socjalnej w razie zbiegu z rentą rodzinną
Najpełniejszym sposobem na wzrost kwoty świadczenia rentowego jest waloryzacja. Odbywa się ona co roku w marcu. Waloryzacji renty socjalnej dokonuje ZUS, robi z urzędu. W związku z tym, rencista nie musi składać wniosku. Waloryzacji podlegają renty socjalne, przyznane do ostatniego dnia lutego roku, w którym przeprowadzana jest waloryzacja.
Zobacz także: Waloryzacja renty socjalnej jako sposób na podwyższenie renty
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat