Waloryzacja renty socjalnej jako sposób na podwyższenie renty
REKLAMA
REKLAMA
Renta socjalna przysługuje osobie pełnoletniej całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało przed ukończeniem 18 roku życia, w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej – przed ukończeniem 25 roku życia lub w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej. Osobie uprawnionej do renty socjalnej przysługuje renta socjalna stała, jeśli jest całkowita niezdolność do pracy jest trwała lub renta socjalna okresowa, w przypadku gdy jest całkowita niezdolność do pracy jest okresowa.
REKLAMA
Zobacz także: Komu przysługuje renta socjalna
Wysokość renty socjalnej
Renta socjalna wynosi 84 proc. kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Wysokość renty socjalnej jest jednakowa dla wszystkich uprawnionych.
Wysokość renty socjalnej jest uzależniona od wysokości renty z tytułu niezdolności do pracy.
Kwota renty socjalnej jest opodatkowana podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Ponadto z kwoty renty potrąca się składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Osoby pobierające rentę socjalną podlegają bowiem obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego w Narodowym Funduszu Zdrowia.
Zobacz także: Jaka jest wysokość renty socjalnej
Waloryzacja renty socjalnej
Renty socjalne podlegają corocznej waloryzacji od 1 marca każdego roku.
Waloryzacji renty socjalnej dokonuje jednostka organizacyjna Zakładu lub organ emerytalno-rentowy. Waloryzacja przeprowadzana jest z urzędu, bez potrzeby składania wniosku.
Waloryzacji podlegają renty socjalne, przyznane do ostatniego dnia lutego roku, w którym przeprowadzana jest ta waloryzacja. Za rentę socjalną przyznaną do ostatniego dnia lutego danego roku uważa się rentę przyznana na wniosek zgłoszony najpóźniej w tym dniu, jeżeli wszystkie warunki wymagane do przyznania świadczenia zostały spełnione do tej daty.
Jeśli osobie uprawnionej do renty socjalnej przysługują dodatki do renty, również one podlegają waloryzacji.
Waloryzacji renty socjalnej dokonuje się poprzez podwyższenie kwoty tej renty do kwoty 84 proc. zwaloryzowanej najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 27 czerwca 2003r. o rencie socjalnej (Dz. U. Nr 135, poz. 1268 ze zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat