Opodatkowanie rent
Podatnikami podatku dochodowego są osoby fizyczne, które uzyskują dochody z różnych źródeł przychodów. Zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych źródłami przychodów obok stosunku służbowego czy też stosunku pracy są przychody o charakterze subwencyjnym takie jak renty, emerytury lub zasiłki.
Unormowania dotyczące emerytur i rent zawarte są w ustawie z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń społecznych. Określa ona warunki nabywania prawa do świadczeń pieniężnych z ubezpieczeń emerytalnych i rentowych, zasady ustalania wysokości świadczeń oraz zasady i tryb przyznawania i wypłaty owych świadczeń, które obejmują: emeryturę, rentę z tytułu niezdolności do pracy w tym rentę szkoleniową, rentę rodzinną, dodatek pielęgnacyjny, dodatek do renty rodzinnej dla sieroty zupełnej i zasiłek pogrzebowy. Wszystkie te świadczenie podlegają opodatkowaniu.
Zobacz także serwis: Renta socjalna
Zwolnienia przedmiotowe
Wyjątek stanowi renta przyznawana na podstawie odrębnych przepisów o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin, która jest wolna od podatku.
Zobacz serwis: Wysokość rent