Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku o rentę rodzinną w 2013 roku?
REKLAMA
REKLAMA
Renta po osobie niemającej ustalonego prawa do świadczenia
W przypadku wnioskowania o rentę rodzinną po zmarłym, który nie miał ustalonego prawa do świadczenia, należy przedłożyć dokumenty, które umożliwią ustalenie prawa do świadczenia po danym zmarłym oraz pozwolą określić wysokość renty rodzinnej.
REKLAMA
Składając wniosek o rentę rodzinną w takich okolicznościach należy do wniosku dołączyć dokumenty, które stwierdzą:
- okresy uzasadniające prawo do świadczeń i ich wysokość;
- wysokość wynagrodzenia, dochodu, przychodu i uposażenia, przyjmowanych do ustalenia podstawy wymiaru świadczeń;
- okoliczności niezbędne do ustalenia świadczeń przysługujących z zagranicznych instytucji ubezpieczeniowych, jeżeli umowy międzynarodowe, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, tak stanowią.
Zobacz: Kiedy dzieci mają prawo do renty rodzinnej?
Dokumenty potwierdzające prawo do renty rodzinnej
Oprócz złożenia wymienionych wcześniej dokumentów należy również przedłożyć dokumenty, które potwierdzą spełnienie osobistych warunków wnioskodawcy, które uzasadniają prawo do renty rodzinnej.
Wdowa i wdowiec
Wdowa lub wdowiec ubiegający się o przyznanie renty rodzinnej, powinien dołączyć do wniosku dokumenty stwierdzające:
- datę urodzenia i datę zgonu osoby, po której ma być przyznana renta rodzinna;
- zawarcie związku małżeńskiego;
- posiadanie prawa do alimentów, ustalonego wyrokiem lub ugodą sądową, ze strony małżonka, po którym ubiega się o przyznanie renty rodzinnej, jeżeli w chwili śmierci małżonka nie istniała wspólność małżeńska.
Małżonek (wdowa, wdowiec) powinien ponadto złożyć oświadczenie:
- o istnieniu wspólności małżeńskiej;
- stwierdzające brak niezbędnych źródeł utrzymania - dla celów ustalenia prawa do okresowej renty rodzinnej.
Jeżeli małżonkowie byli po rozwodzie lub separacji wnioskodawca musi dodatkowo przedłożyć dokumenty, stwierdzające posiadanie prawa do alimentów ze strony zmarłego małżonka.
Zobacz: Do kiedy przysługuje renta rodzinna?
Dzieci zmarłego
Dzieci zmarłego, dzieci małżonka zmarłego oraz dzieci, które ukończyły 16 rok życia muszą dodatkowo dołączyć do wniosku dokumenty potwierdzające:
- pobieranie nauki w szkole;
- stan zdrowia, jeżeli prawo do renty rodzinnej jest uzależnione od stwierdzenia całkowitej niezdolności do pracy lub całkowitej niezdolności do pracy oraz do samodzielnej egzystencji.
Wnuki i rodzeństwo
Do wniosku o rentę rodzinną dla przyjętych na wychowanie i utrzymanie: wnuków, rodzeństwa i innych dzieci ubiegających się o przyznanie renty rodzinnej, powinny być dodatkowo dołączone oświadczenia lub dokumenty potwierdzające, że osoby te:
- zostały przyjęte na wychowanie i utrzymanie co najmniej na rok przed śmiercią ubezpieczonego lub świadczeniobiorcy, chyba że śmierć była następstwem wypadku;
- nie mają prawa do renty po rodzicach, a gdy rodzice żyją - nie mogą zapewnić im utrzymania, albo że ubezpieczony lub świadczeniobiorca był ich opiekunem ustanowionym przez sąd.
Rodzice zmarłego
Rodzice zmarłego, którzy ubiegają się o rentę rodzinną powinni dodatkowo dołączyć do wniosku oświadczenie stwierdzające, że zmarły bezpośrednio przed śmiercią przyczyniał się do ich utrzymania.
Zobacz: Renta rodzinna dla wnuków, rodzeństwa i innych dzieci
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat