Wniosek o rentę
Wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy można zgłosić u płatnika składek lub w innej jednostce uprawnionej do przyjmowania wniosków. Wniosek ten zostanie następnie przekazany do odpowiedniego organu rentowego.
Co więcej wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy może też być zgłoszony bezpośrednio w organie rentowym, właściwym ze względu na miejsce zamieszkania osoby zainteresowanej, który zobowiązany jest wydać właściwą decyzję.
Wniosek o rentę z tytułu niezdolności o pracę może być zgłoszony również w formie elektronicznej, za pomocą Internetu, poprzez elektroniczną skrzynkę podawczą ZUS. Należy jednak pamiętać, że dokument ten musi być podpisany za pomocą kwalifikowanego e-podpisu posiadającego certyfikat.
Zobacz: Jaki jest staż pracy uprawniający do renty w 2013 roku?
Co powinien zawierać wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy?
Najlepszym rozwiązaniem jest złożenie wniosku na specjalnym formularzu – druk ZUS Rp-1R, który można uzyskać w każdej placówce ZUS. Jednak można samemu sporządzić podając odpowiednie dane.
Wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy powinien zawierać następujące dane:
- imiona i nazwisko osoby zainteresowanej,
- datę urodzenia,
- imiona rodziców,
- miejsce zamieszkania - zameldowania na pobyt stały,
- adres pobytu i adres do korespondencji (jeżeli są inne niż adres zamieszkania),
- numer PESEL, a jeżeli nie nadano tego numeru - serię i numer dowodu osobistego lub paszportu,
- wskazanie rodzaju świadczenia, o które osoba zainteresowana się ubiega,
- podpis wnioskodawcy, jej pełnomocnika lub osoby upoważnionej do podpisu,
- jeżeli renta ma być przekazywana na rachunek w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo- kredytowej, należy podać nazwę i adres banku (spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej) oraz numer tego konta,
Zobacz: Renta z tytułu niezdolności do pracy 2013
Do wniosku o przyznanie renty należy dołączyć:
- kwestionariusz dotyczący okresów składkowych i nieskładkowych (druk ZUS Rp-6),
- dokumenty na potwierdzenie przebytych okresów składkowych i nieskładkowych (świadectwa pracy, legitymację ubezpieczeniową, zaświadczenie szkoły wyższej o programowym toku trwania ukończonych studiów ,wyciągi z akt urodzenia dzieci),
- zaświadczenie pracodawcy o wysokości osiąganego wynagrodzenia (na formularzu według wzoru określonego przez ZUS, (druk ZUS Rp-7) lub legitymację ubezpieczeniową, zawierającą wpisy dotyczące zarobków,
- zaświadczenie o stanie zdrowia (formularz ZUS N-9) wydane przez lekarza prowadzącego leczenie, wystawione nie wcześniej niż na miesiąc przed datą złożenia wniosku.
- inną dokumentację medyczną będącą w posiadaniu osoby ubiegającej się o rentę, która może mieć znaczenie dla wydania orzeczenia przez lekarza orzecznika ZUS (historia choroby, karty informacyjne z leczenia szpitalnego, karta badania profilaktycznego, dokumentacja rehabilitacji leczniczej lub zawodowej)
- wywiad zawodowy (formularz ZUS N-10) - ankietę wypełnioną przez płatnika składek
- kartę wypadku w drodze do pracy lub z pracy, jeśli ubezpieczony zgłasza wniosek o rentę z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy.
Wycofanie wniosku o rentę
Wniosek o rentę może zostać wycofany jednak nie później niż do dnia uprawomocnienia się decyzji w sprawie renty. Decyzja uprawomocnia się bowiem w terminie jednego miesiąca od dnia doręczenia decyzji do wnioskującego. Co warto zapamiętać prośba o wycofanie wniosku jest skuteczna tylko wówczas, jeżeli została złożona na piśmie lub zgłoszona ustnie do protokołu.
Zobacz serwis: Renta inwalidzka