Jaki jest staż pracy uprawniający do renty w 2013 roku?
REKLAMA
REKLAMA
Staż uprawniający do renty
Okres stażu uprawniającego do renty jest następujący:
REKLAMA
- 1 rok - jeżeli niezdolność do pracy powstała przed ukończeniem 20 lat,
- 2 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 20 do 22 lat,
- 3 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 22 do 25 lat,
- 4 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 25 do 30 lat,
- 5 lat - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat.
Okres wymaganych pięciu lat w odniesieniu do osób, u których niezdolność do pracy powstała po ukończeniu 30 roku życia, musi przypadać w ciągu ostatniego dziesięciolecia przypadającego przed dniem zgłoszenia wniosku o rentę lub przed dniem powstania niezdolności do pracy.
Zobacz: Jak ustala się wysokości renty z tytułu niezdolności do pracy?
REKLAMA
Do wskazanego dziesięcioletniego okresu, który poprzedza datę zgłoszenia wniosku o rentę lub datę powstania niezdolności do pracy nie można zaliczyć okresów pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy (renty inwalidzkiej), renty szkoleniowej lub renty rodzinnej.
Wspomniany warunek posiadania odpowiedniego okresu składkowego i nieskładkowego w przeciągu ostatnich 10 lat przed dniem zgłoszenia wniosku o rentę z tytułu niezdolności do pracy nie musi być spełniony przez osoby, które udowodnią okres składkowy, który powinien wynosić co najmniej 25 lat w przypadku kobiet oraz 30 lat w przypadku mężczyzn. Wskazany okres składkowy wynika z art. 6 ustawy emerytalnej. Co więcej osoby takie muszą zostać uznane za całkowicie niezdolne do pracy. W tym przypadku nie ma znaczenia data powstania całkowitej niezdolności do pracy.
Zobacz: Renta socjalna 2013
Co w przypadku, gdy wymagany okres nie jest spełniony?
W przypadku, gdy ubezpieczony nie osiągnął wymaganego przez prawo okresu składkowego i nieskładkowego uzależnionego od wieku, w którym powstała niezdolność do pracy, warunek ten będzie uznawany za spełniony w przypadku, gdy ubezpieczony został zgłoszony do ubezpieczenia przed ukończeniem 18 lat albo w ciągu 6 miesięcy po ukończeniu nauki w szkole ponadpodstawowej, ponadgimnazjalnej lub w szkole wyższej oraz do dnia powstania niezdolności do pracy miał bez przerwy lub z przerwami nieprzekraczającymi 6 miesięcy, okresy składkowe i nieskładkowe.
Kiedy warunek okresu składkowego nie jest wymagany?
Okres składkowy i nieskładkowy nie jest wymagany od ubezpieczonego w takim przypadku, gdy stał się on niezdolny do pracy z powodu skutków wypadku w drodze do pracy lub z pracy.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat