REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Waloryzacja rent i emerytur 2013

Agnieszka Fryc
pieniądze Fot. Fotolia
pieniądze Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Jaki rodzaj waloryzacji czeka emerytury i renty w 2013 roku? Dnia 19 grudnia Trybunał Konstytucyjny rozpozna połączone wnioski Prezydenta Bronisława Komorowskiego oraz Rzecznika Praw Obywatelskich Ireny Lipowicz w sprawie tegorocznej nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń społecznych, która to wprowadza na rok 2012 kwotową waloryzację rent i emerytur.

REKLAMA

Dotychczas, renty i emerytury były waloryzowane corocznie procentowo. Waloryzacja ta polegała na pomnożeniu kwoty świadczenia i podstawy jego wymiaru przez wskaźnik waloryzacji, który oznacza średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym zwiększony o co najmniej 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym. Waloryzacja procentowa uzależnia więc nabycie prawa do świadczeń z ubezpieczenia społecznego od stażu pracy, a w konsekwencji od wysokości składek przekazanych na fundusz ubezpieczeniowy. W związku z tym, iż osoba odkładająca składkę na ubezpieczenie społeczne przez przykładowy okres 30 lat, zdążyła odłożyć na tenże fundusz znacznie większą sumę pieniędzy niż osoba, która opłacała składkę przez lat 15, zakładając, iż sumy ich składek były takie same, uzasadniony jest wymóg zachowania proporcjonalności między wysokością opłacanych składek a wysokością świadczeń.

REKLAMA

Na mocy ustawy z dnia 13 stycznia 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, z początkiem marca tego roku waloryzacja polegała na dodaniu do kwoty świadczenia, w wysokości przysługującej w dniu 29 lutego 2012 r., kwoty waloryzacji w wysokości 71 zł – waloryzacja kwotowa.

Zobacz: Emerytury 2013

REKLAMA

We wnioskach złożonych do Trybunału Konstytucyjnego, wnioskodawcy zarzucają między innymi niezgodność ustawy wprowadzającej waloryzację kwotową rent i emerytur z art. 32 ust. 1 Konstytucji, który wskazuję, iż wszyscy są wobec prawa równi oraz mają prawo do równego traktowania przez władze publiczne. Artykuł ten wyraża zasadę równości zawartą w polskiej Konstytucji. Kolejnym z przepisów Konstytucji, z którym niezgodność ustawy wprowadzającą kwotową waloryzację rent i emerytur, zauważył Prezydent oraz Rzecznik Praw Obywatelskich jest art. 67 ust. 1 Konstytucji, który gwarantuje obywatelom prawo do zabezpieczenia społecznego w razie niezdolności do pracy ze względu na chorobę lub inwalidztwo oraz po osiągnięciu wieku emerytalnego. Jednocześnie artykuł ten wskazuje, iż zakres i formy zabezpieczenia społecznego określa ustawa, stąd też regulacja tego zagadnienia na poziomie ustawowym. Poza wskazaniem podstawowych okoliczności, w których obywatel ma zagwarantowane prawo do zabezpieczenia społecznego, pozostawiona została tu ustawodawcy szeroka swoboda regulacji tychże zagadnień.

Celem samej waloryzacji świadczeń z ubezpieczenia społecznego jest zapewnienie świadczeniobiorcom odpowiedniego poziomu przysługującym im świadczeń mając na uwadze chociażby zmianę siły nabywczej pieniądza.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Świadczenia emerytalno-rentowe zostały zwaloryzowane kwotowo, a więc podniesione o jednakową dla każdego świadczeniobiorcy kwotę 71 złotych, niezależnie od wysokości pobieranego świadczenia. Skutkuje to tym, iż świadczenia wypłacane w kwocie poniżej 1480 złotych miesięcznie zostaną podwyższone w stopniu większym, niż gdyby przeprowadzono waloryzację procentową, zaś świadczenia wypłacane w kwocie większej niż 1480 zł będą niższe nić, gdyby przeprowadzono waloryzację według wcześniejszych zasad.

Polecamy serwis: Renty

Powracając do niezgodności waloryzacji kwotowej z wyrażoną w konstytucji zasada równości, wnioskodawcy zaznaczają, iż waloryzacja kwotowa rent i emerytur zapewnia tylko obywatelom pobierającym świadczenie o wartości poniżej 1480 złotych zachowanie realnej wartości świadczenia. Taki zabieg będzie negatywnie skutkował dla świadczeniobiorców również w kolejnych latach. Zwaloryzowana w 2012 roku kwota świadczenia będzie bowiem podstawą do wyliczenia świadczenia na kolejne lata.

Zdaniem wnioskodawców, obywatel, który decyduje się na wydłużenie okresu aktywności zawodowej lub podejmuje dodatkowe zajęcie zarobkowe, co skutkuje zwiększeniem się składek odprowadzanych do funduszu, działa w zaufaniu do państwa będącego gwarantem ubezpieczeń społecznych. Zmiana przyjętych zasad waloryzacji świadczeń, może podważyć celowość podjętych przez świadczeniobiorów działań i zdaniem wnioskodawców może zostać uznana za naruszenie konstytucyjnej zasady zaufania obywatela do państwa i stanowionego przez nie prawa.

Rząd tłumaczy wprowadzone zmiany, trudną sytuacją ekonomiczną. Rozprawa przed Trybunałem w sprawie połączonych wniosków Prezydenta Rzeczypospolitej i Rzecznika Praw Obywatelskich, jest o tyle istotna, że Trybunał w wyrokach w 2001 i 2006 roku wskazywał, iż ubezpieczony musi się liczyć z faktem, że podczas warunków recesji gospodarczej lub demograficznej, kiedy to wpływy ze składek ubezpieczeniowych są mniejsze, państwo może być zmuszone zmienić obowiązujące regulacje prawne na mniej korzystne. Wydaje się jednak, że w świetle konstytucyjnej zasady równości, mniej korzystne regulacje powinny dotknąć wszystkich świadczeniobiorców w równym stopniu, nie zaś jak w obecnej sytuacji, tych których świadczenia z Funduszy Ubezpieczeń Społecznych przekraczają kwotę 1480 złotych. Trybunał będzie w tej sprawie orzekał w pełnym składzie.

Polecamy serwis: Emerytury

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 13 stycznia 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń w 2025 roku – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Orzekanie o niepełnosprawności: będzie nowy system. MRPiPS: projekt zatwierdzony

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Sejmowa komisja rozpatrzyła petycję. Czas na stanowisko resortu zdrowia

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r.

Świadczenia dla dzieci z niepełnosprawnością 2025 r. O jakie świadczenia mogą wystąpić rodzice i opiekunowie dzieci niepełnosprawnych w 2025 r.? Ile wynoszą poszczególne świadczenia? Gdzie złożyć wniosek?

REKLAMA

Od 1 marca 2025 r. nowe, wyższe limity dorabiania dla rencistów i emerytów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomniał w piątek, że od 1 marca zmianie ulegną limity dorabiania do świadczeń dla rencistów i dla wcześniejszych emerytów. Przekroczenie limitów może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia przez ZUS.

Krwiodawcy bez ogólnopolskiej ulgi na komunikację? Rząd umywa ręce, odbija piłeczkę do samorządów

Honorowi krwiodawcy oddają krew, ratując życie, ale czy mogą liczyć na darmowe przejazdy komunikacją miejską w całym kraju? Posłanka Paulina Matysiak apeluje o jednolitą ulgę, jednak rząd odbija piłeczkę do samorządów. Czy to koniec nadziei na realne wsparcie dla dawców?

100 tys. emerytów oraz renciści rodzinni nie otrzymają wyrównania za lata wypłaty zaniżonych świadczeń – MRPiPS rozwiewa wszelkie wątpliwości

Konstrukcja wyrównania i odsetek może być stosowana, jeżeli ponowne ustalenie wysokości świadczenia wynikałoby z tego, że świadczenie zostało ustalone w wysokości niezgodnej z obowiązującymi przepisami – informuje MRPiPS. Osobom, którym przyznano emerytury lub renty rodzinnej w czerwcu w latach 2009-2019 i które przez lata miały wypłacane zaniżone świadczenia, świadczenia te – w opinii MRPiPS – zostały wyliczone zgodnie z prawem, a konstrukcja waloryzacji rocznej i kwartalnej jest zgodna z konstytucją, zatem – nie przysługują im jednorazowe wyrównania (które sięgałyby nawet kilkunastu tysięcy złotych), ani odsetki od tych wyrównań.

MRPiPS: Korzystne zmiany w systemie orzekania o niepełnosprawności coraz bliżej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki w przesłanym w piątek komunikacie poinformowało, że Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania w Polsce oraz uporządkowania systemu świadczeń. Zmiany te - w ocenie resortu - mają rozwiązać problemy osób z niepełnosprawnościami dotyczącymi systemu orzekania o niepełnosprawności.

REKLAMA

Rząd: Opóźnia o 6 miesięcy utrudnienia w budowie domów. Jak za daleko do szkoły i lasu domu nie wybudujesz. Tak dziś w przepisach

W 2026 r. utrudnienia w budowie domów. Nie tylko najdalej 1,5 km do szkoły podstawowej (w mieście - na wsi 3 km). Blisko domu musi być (nie dalej niż 3 km) o powierzchni 20 ha park, ogródek jordanowski albo las. Park i ogródek jordanowski muszą mieć infrastrukturą. Przepisy miały wejść w życie od 1 stycznia 2026 r. (decyzja rządu premiera M. Morawieckiego). Wejdą pół roku później (decyzja rządu premiera D. Tuska).

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA