Wysokość kwoty bazowej 2012 roku a wysokość renty
REKLAMA
REKLAMA
Czym jest kwota bazowa
Kwota bazowa wynosi 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia pomniejszonego o potrącone od ubezpieczonych składki na ubezpieczenia społeczne w poprzednim roku kalendarzowym.
REKLAMA
Wysokość kwoty bazowej
Kwota bazowa jest ustalana corocznie i obowiązuje od dnia 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku kalendarzowego. Co roku z dniem 1 marca wzrasta wysokość kwoty bazowej.
Prezes Głównego Urzędu Statystycznego ogłasza, w formie komunikatu, w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” w terminie do 7 roboczego dnia lutego każdego roku.
Zgodnie z komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego od dnia 1 marca 2012 roku kwota bazowa wynosi 2974,69 zł.
Zobacz także: Renty 2012
Wpływ kwoty bazowej na wysokość renty
REKLAMA
Dlaczego wysokość kwoty bazowej ma takie duże znaczenie. Dzieje się tak ponieważ kwota bazowa wyraża tak zwaną część stałą wymiaru świadczenia rentowego. Kwotę bazową stosuje się przy ustalaniu podstawy wymiaru oraz przy obliczaniu wysokości renty.
Do obliczania wysokości podstawy wymiaru renty stosuje się kwotę obowiązującą w dniu zgłoszenia wniosku o świadczenie W związku z tym warto poczekać ze złożeniem wniosku w marcu, zamiast składać go w lutym, kiedy obowiązuje niższa kwota bazowa.
Wysokości renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy ustala się w następujący sposób:
- 24 proc. kwoty bazowej,
- po 1,3 proc. podstawy wymiaru za każdy rok okresów składkowych, z uwzględnieniem pełnych miesięcy,
- po 0,7 proc. podstawy wymiaru za każdy rok okresów nieskładkowych, z uwzględnieniem pełnych miesięcy,
- po 0,7 proc. podstawy wymiaru za każdy rok okresu brakującego do pełnych 25 okresów składkowych i nieskładkowych, przypadających od dnia zgłoszenia wniosku o rentę do dnia ukończenia przez wnioskodawcę 60 lat.
Renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy wynosi 75 proc. renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Dla obliczenia jej wysokości stosuje się zasadę obliczenia wysokości renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy (przy obliczaniu której bierze się wysokość kwoty bazowej) a następnie zredukowania jej do wysokości 75 proc.
Zobacz także: Wysokość renty
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 17.12.1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004r. Nr 39 poz.353 ze zm. )
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat